Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Za zlato z Ria 1,75 milionu korun. Odměny pro české medailisty se zvýší

Barbora Špotáková se zlatou medailí z LOH 2012 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Špotáková se zlatou medailí z LOH 2012 | foto: Reuters

PRAHA Za zlatou medaili na olympijských hrách v Riu de Janeiro dostanou čeští sportovci 1,75 milionu korun, za stříbro 875.000 a za bronz 525.000 korun. Navýšení odměn ve čtvrtek schválil Český olympijský výbor. Jeho vedení pracuje v letošním roce s rozpočtem 954,23 milionu, v němž počítá i s příspěvkem z výnosu z loterií ve výši 600 milionů korun.

„Za posledních osm let se česká ekonomika kvůli inflaci a růstu cen změnila, zvýšení odměn by mělo tyto změny vyrovnat. Chceme odměnit medailisty nejen za jejich výkony, ale i za propagaci, kterou jejich úspěch přinese celé České republice,“ řekl sportovní ředitel ČOV a šéf mise na OH v Riu Martin Doktor.

V Londýně 2012 i na zimních olympijských hrách v Soči 2014 byla za vítězství prémie 1,5 milionu, za stříbro 750.000 a za bronz 450.000 korun. V Londýně získali čeští sportovci deset medailí, podobný úspěch by mohl tým zaznamenat i letos.

Vyšší odměny budou i pro týmy. Nejlepší dvojice dostane 2,35 milionu, za další medaile je pak 1,175 milionu a 705.000 korun. Pokud vyhraje posádka čtyřkajaku, vydělá si 3,5 milionu, další cenné kovy budou mít hodnotu 1,75 a 1,05 milionu korun. Kdyby získal dvě medaile kajakář Josef Dostál, dostane dvě odměny v plné výši.

Finanční odměnu dostane také realizační tým českého medailisty. Do počtu pěti svěřenců je za zlato 600.000, za stříbro 350.000 a za bronz 250 tisíc korun.
Příspěvek v rozpočtu od loterií vedení ČOV přeposílá krajům a sportovním subjektům. Příjmy do rozpočtu ČOV ze státních dotací činí zhruba 110 milionů korun, z marketingových aktivit 150 milionů a z příspěvků od mezinárodních organizací pak 20 milionů korun.

Barbora Špotáková.
Svůj nejdelší hod si Barbora Špotáková schovala na čtvrtý pokus. Její oštěp dolétl do vzdálenosti 69,55 metru.

Na zajištění české výpravy do Ria je vyčleněno 48,8 milionu korun bez nákladů na případně odměny za medaile. Na prémie se počítá se sumou 10 milionů korun. Náklady na Český dům v dějišti her budou 27 milionů korun, z části se na něm bude podílet například ministerstvo průmyslu nebo agentura CzechTourism.

Rozpočet doprovodného programu Olympijského parku na Lipně v průběhu her činí 65 milionů korun, z čehož zhruba 35 milionů bude z marketingových aktivit ČOV a od jeho partnerů, 30 miliony přispěje Jihočeský kraj. V parku si bude možné vyzkoušet v osmi lokalitách u lipenské přehrady 43 olympijských i neolympijských sportů.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Barbora Špotáková se zlatou medailí z LOH 2012 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Barbora Špotáková se zlatou medailí z LOH 2012 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Barbora Špotáková se zlatou medailí z LOH 2012 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...