Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dopingový expert: Rio bez Rusů? Olympismus to už zažil a také to zvládl

Sport

  6:00
PRAHA - Ruský sport se potýká v posledních měsících s řádnými problémy. Po loňské atletickém skandálu je zde nyní kauza se zakázaným lékem meldoniem. Co si o tom myslí český dopingový expert, vedoucí Úseku dopingových kontrol českého Antidopingového výboru, Jan Chlumský? A může být nakonec olympiáda v Riu úplně bez ruských sportovců?

Jan Chlumský. foto: ČTK

LN Jak na vás kauzy působí? Loni šlo o ruské atlety, nyní už se celý problém dotýká kvůli meldoniu ruského sportu jako celku.

Těžko říct, svým způsobem jsou propojené, myslím, že i ruští atleti brali meldonium. Na východ od slovenských hranic tento lék řádí ve velkém.

LN Dopingových případů týkajících se meldonia rapidně přibývá. Jak dlouho vlastně v těle zůstane? Byl informační předstih tří měsíců dostatečný?

Bohatě. Pokud by jej přestali brát v polovině prosince, tak na začátku ledna jsou čistí. Bavíme se o řádech dní až týdnech, ne o měsících. Všichni chycení jsou sportovci, kteří si ho vzali po 1. lednu a vědomě tak porušili dopingová pravidla.

Britský lékař prý poskytoval doping více než 150 sportovcům

LN Proč na meldonium došlo až letos, když jsou pozitivní účinky meldonia na výkon sportovce jsou jasné. Zrychluje krevní oběh, zlepšuje regeneraci.

Nejde jen o krevní oběh, zlepšuje hlavně efektivitu metabolismu na buněčné úrovni, či-li vylepšuje efektivitu energetického metabolismu, což je základ výkonu kromě šachů a šipek.

LN Maria Šarapovová zároveň tvrdí, že ho bere už od roku 2006. Coby prevenci proti cukrovce, kterou mají v rodině.

Její argumentaci absolutně nechápu. Kdo ji poradil cukrovku a hořčík? Má kolem sebe profesionální tým lidí, který ale zjevně profesionálně nefunguje. Nevím, jestli její slova nějakou disciplinárku dojmou, za svoji kariéru jsem slyšel už hodně výmluv, ale tohle co předvedla Šarapovová? Ona svými slovy de facto shodila všechny své výsledky za posledních deset let.

LN Znovu tedy otázka, proč bylo meldonium zakázáno až od 1. ledna 2016?

I přes všechny informace o něm, jde o relativně nový lék. V případě zařazení nějakého léčiva či látky na listinu těch zakázaných jde o složitý mechanismus. Lék, či léčivo musí v první řadě buďto pomáhat výkonu, být zdraví škodlivé, či porušovat ducha sportu. To jsou tři základní faktory. A aby byla konkrétní látka zakázaná, musí splňovat dva z nich. Byly zprávy, že se meldonium užívá. Jde o to, jak dlouho se o konkrétním léku ví, kdy se k němu dostane pracovní výzkumní skupina WADA. Ta posléze vydá zákaz okamžitě, nebo začne výzkum.

Meldonium jako takové je hodně zvláštní, jeho účinek není úplně zřejmý a jasný, na rozdíl třeba od efedrinu. Zároveň bylo jasné, že způsobuje problémy, protože jej nechtěla pustit americká farmaceutická komora na jejich trh, stejné je to se Západem v Evropě včetně Česka.

Také proto se dostalo meldonium pro rok 2015 na tzv. monitoring list WADA. V tu chvíli to znamenalo de facto, že všichni sportovci, co jej užívají, jsou na hraně dopingu. Zlom nastal na Evropských hrách v Baku, kde měl meldonium v krvi každý desátý sportovec.

LN Z toho co říkáte vyplývá, že obrana Marie Šarapovové o nevědomosti zákazu meldonia je hodně slabá. Tohle není otázka pročítání mailů, ale pěti minut strávených na internetu...

Rozhodně, jestli ITF posílá svým elitním tenistům speciální maily, nevím, ale k tomuto seznamu se dostane úplně každý. Navíc změn v seznamu je minimum, rok od roku se třeba zmenšuje seznam sportů, ve kterých je zakázaný alkohol. Nyní jich je už jen čtyři.

Grafika k aktuální dopingové kauze kolem meldonia.

LN Lze vnímat meldonium jako něco ve stylu východního EPA? Že si chtěli Rusové také vynalézt zakázanou látku?

To bych neřekl. V Americe měli sice kauza kolem laboratoře BALCO, ale že by meldonium byla ruská protiváha, to ne. Šarapovová také vlastně není ruský sportovec (tenistka žije v Americe). Nijak bych to výrazně regionálně neselektoval, přestože na východě od našich hranic se dopuje obecně více, než na západ.

LN Ví WADA o nějakém dalším léku s účinky jako má meldonium?

Na to nedokážu odpovědět, protože pokud nějakou látku či léčivo sledují, ví to jen komise WADA, podobné informace si hlídají. Nás – národní antidopingové kanceláře – informují vždy zhruba v květnu o návrhu nových zakázaných látek na další rok, který případně můžeme připomínkovat, žádné další novinky ale nedostáváme. Čím méně lidí o podobných věcech ví, tím lépe.

LN Budou sportovci bez meldonia umírat, jak tvrdí tvůrce léku Ivars Kalvinš?

Nevím, podobná slova zní hodně divně. Nejsem lékař ani lékárník, jsem chemik, ale nezdá se mi to. Jedině, kdyby to myslel, že by sáhli po jiné látce, která je ještě nebezpečnější, protože meldonium zdravé není. Správně vystihl podstatu věci Andy Murray, když označil chování Šarapovové za nebezpečné sama sobě, když bere něco na nemoc, kterou ani netrpí.

LN Jak jsem se bavili v úvodu, Rusové mají stále více dopingových problémů. Dovedete si představit, že by byla olympiáda v Riu úplně bez této země, ne jen případně bez jejích atletů?

Zatím hrozí zákaz jen jejich atletice, to jsou fakta. Rusové se snaží o nápravu, celé polepšení Rusů na mě ale působí tak, že si Mezinárodní atletická federace (IAAF) nechala zadní vrátka, aby je mohla na olympiádu pustit. Nejde jen o atletiku, tam jde o daleko více sportů, ve své funkci zůstal ministr sportu Vitalij Mutko, který nemá čisté svědomí, nad ním pak ještě další, o kterých nechci mluvit. (úsměv)

Že by v tom byli jen atleti, je mylné. Jde i o další sporty, vzpěrači, zápasníky. Dovedu si ale představit situaci, že zakáží olympiádu ruským atletům a jejich představitelé řeknou, že v tom případě bude hry bojkovat celé Rusko. To už jsme zažili také, nějaké ty bojkoty, a hle olympismus to také přežil a jelo se dál.

LN Myslíte, že se pohled na věc nyní otočil? Loni na podzim všichni říkali, že Rusové nakonec svoji atletiku zachrání a ta v Riu bude, meldonium jim ale přitížilo. Může se vnímání účasti Rusů na OH změnit?

Těžko posoudit vnímání ostatních, ale já za sebe si dovedu představit, že bude Rio bez Ruska. Je tu i druhý pohled. Jste atlet, vzpěrač či další sportovec z jiné země a máte proti sobě někoho, kdo ještě necelý rok před olympiádou do sebe vesele cpal, co se do něj vešlo. Poté tu látku zakázali, nebo po něm někdo doping zahladil. Také byste z toho asi nebyl nadšený, nechtěl proti takovým závodit.

Ano, i mezi Rusy jsou čistí sportovci. Ano, plošný trest je pro takové hodně krutý, ale to máte i v jiných oblastech života. Jedete autobusem, ten havaruje, vy přijdete o nohy a také za to nemůžete. Je to drsné přirovnání, ale je to tak. Je přece spousta případů, kdy přijdete k újmě, za kterou nemůžete. Takový je holt život. Kolektivní vina je tvrdá, ale co se v Rusku dělo, bylo obludné a de facto se vrátily 70. a 80. léta minulého století.

LN Mluvil jste 80. léta minulého století, kdy byl doping také řízen centrálně. Napadlo by vás někdy, že podobné chvíle zažijete znovu? Jste překvapený?

Nějaké indicie jsme měli, ale že je to až takové, že vedle oficiální laboratoře funguje další, kde se dělají pre-testy, analyzuje moč sportovců před oficiální analýzou v akreditované laboratoři, že se centrálně pomáhá systému dopování, to nikdo nečekal. Jsem chemik, dovedu si představit falšování lecčeho, i když dneska je to náročnější. A je pravda, že nyní se neberou takové dávky jako tehdy. Vzpěrači už také nezvedají plácnu 260 kilogramů, ale spokojí se s 245 kilogramy. Takže mne to nepřekvapilo, ale až takto důkladný systém jsem nečekal.

LN Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval tvrdí, že může dát ruku do ohně, že podobný skandál u nás nehrozí. Platí mimo jiné i jím zmíněné pravidlo o ztrátě dotací při třech a více dopingových nálezech na rok pro ten daný sport?

Ano, jde o určitá procenta podle nalezené látky. Jde o dohodu mezi Antidopingovým výborem ČR a ministerstvem školství, která platí už asi patnáct let. V případě, že svaz poruší pravidla výrazně, může přijít o dotace úplně. Je třeba ale dodat, že jde o reprezentanty. Jde o prevenci. Pokud někdo ze sportovců dopuje, předseda svazu to neovlivní, ale mohou jim to dát do smlouvy. Vím, že u cyklistiky tomu tak je a v případě, že by někdo dopoval, musel by vracet svazové peníze na přípravu, které byly strženy z dotace.

LN Dle statistik předpokládám, že především kulturisté mají dotace hodně osekané.

Oni nedostávají prakticky nic. Jsou už pár let v klatbě. I když v poslední době se chování jejich svazu zlepšuje. Mimochodem, bavíme se zde o slušných penězích, dostávali hodně státních dotací, byli na mezinárodním poli hodně úspěšní.

LN Z čísel také vyplývá, že jsou dlouhodobě nejvíce testovaní atleti a cyklisté. Proč?

Jde o populární a základní olympijské sporty. Takové plavání má testů jen o něco málo méně. Hledisek výběru je hodně, jde o popularitu sportu, světové rozšíření, celosvětové statistiky. Třeba v cyklistice jsou dlouhodobá světová čísla pozitivních nálezů vyšší než tuzemské.

LN Jestli si totiž nemohou říct tyto sporty, že jsou trochu šikanované.

Když jde o sto odběrů ročně?

LN To je druhá věc. V atletice bylo loni jen 108 dopingových testů, méně než v předešlých letech. Mimo-soutěžních pak jen 42. Přitom se bavíme zrovna o roku, kdy tento sport zasáhl velký dopingový skandál.

Museli jsme plošně snížit počet analýz, protože jsme museli dle nařízení WADA začít dělat více testů na EPO, které je dražší. Dříve jsme dělali celkem 1400 odběrů za rok, loni o více jak sto méně. A pochopitelně se to dotklo také atletiky.

LN Proto se také dělá krevních testů méně, než klasických testů moči?

Ano, snažíme se je dělat dohromady. Analýza krve je paradoxně sice levnější než celý rozbor moči, ale dohromady to je větší částka. Krevní odběr je zároveň organizačně složitější, prostředí musí být čistější. Krevní testy se pak dělají především na růstové hormony, ty je efektivnější dělat mimo soutěže.

LN Když zůstaneme u atletiky. Mluvíme sice o 66 soutěžních testech, jenže v tom jsou dva domácí šampionáty a finále klubové extraligy, takže rozhodně tyto odběry nepokryjí všechny medailisty. 42 mimo-soutěžních testů pak nepokryje ani počet seniorských reprezentantů.

To rozhodně ne. Jsme ale zpět u financí. Všichni medailisté se testují jen na mezinárodních akcích, tohle na domácích šampionátech nedělají ani Němci či Angličané, kteří mají daleko větší finanční možnosti.

LN Mimochodem, přispívají vám sporty na dopingové testy tak jako v mezinárodním měřítku například UCI (světová cyklistická federace)?

Ne, všechno jde z rozpočtu ministerstva školství, z peněz určených na sport, ale ne přímo od svazů. Mezinárodní federace jsou něco jiného. Naše svazy musí přispívat na dopingové testy ve chvíli, kdy organizují nějakou evropskou, nebo světovou akci. Jako v případě atletiky a loňského halového evropského šampionátu v Praze. Testy z něj v naší statistice uvedené nejsou, tam jsou jen naše domácí testy, které děláme my na domácích sportovcích a soutěžích.

LN Zajímavý je ještě další faktor. Jak to, že mimo-soutěžních testů i chycených sportovců je procentuálně daleko méně, než při soutěžích? Logika věci by říkala, že to bude obráceně.

To máte pravdu, také nás to překvapovalo a stále překvapuje. Také proto jsme před lety rozporovali standard pro testování WADA, který nařizuje podíl mezi soutěžními a mimo-soutěžními testy půl na půl. My jsme na pětadvaceti procentech. Protože pokud bychom měli třeba 1400 testů celkem a z toho by zbylo jen 700 na soutěže, nemohli bychom je pořádně pokrýt. Navíc vámi zmíněné dlouhodobé statistiky dokazují, že by tento postup nebyl ani tak efektivní. Pokud bychom měli peníze na 10 tisíc testů za rok, tak to klidně pokryjeme půl na půl, ale v naší situaci to nelze.

Myslím ale, že těch 25 procent mimo-soutěžních testů je stále určitý strašák, tři čtvrtiny z nich je navíc na individuálních sportovcích, kteří nám musí hlásit místa pobytu. Jde o reprezentanty, kteří jsou ve státních střediscích, u vojáků či policie (státní profesionálové). Reprezentanti v kulturistice nebo silovém trojboji jsou v tomto systému také, i když nejsou v centrech, ale máme takovou dohodu se svazy. Pak tu máme i naše špičkové tenisty, kteří jsou ve světovém registru pod hlavičkami ATP a WTA. Dohromady jde asi o 300 individuálních sportovců, kteří jsou v našem českém registru.

LN Pokud není sportovec z tohoto seznamu v určenou dobu na nahlášeném místě, dostává trestné body. Jak ten systém funguje?

Když na daném místě něm není, nebo nám ten seznam nedodá, tak po třech pochybení za rok dostane roční zákaz činnosti. Pochopitelně o tom konkrétního sportovce průběžně informujeme, aby měl možnost případně rozporovat.

LN S ohledem na počet mimo-soutěžních testů v Česku to ale pro sportovce moc velký strašák není.

Už tu byli sportovci, kteří se dostali na dvě varování, pár vzpěračů hodně let zpět měli i všechny tři trestné body. Někteří jsou sice profíci, ale jsou lajdáci. Ne, že by se před námi skrývali, ale prostě zapomínají. Musejí nám dodávat svůj program tři měsíce předem. Pochopitelně ani já nevím, kde budu za tři měsíce, ale pokud u nich nastane nějaká změna, musí ji nahlásit. Holt to patří k povinnosti profesionálního sportovce, který je v tomto registru a může využívat výhodu toho, že patří třeba pod ministerstvo obrany, nebo policii.

LN Při testování jdete po konkrétních jménech, nebo po všech? Pokud se ještě vrátíme k atletice, v těch 108 testech z loňského roku je skryto kolik atletů?

Zhruba 70 až 80. Někteří jdou dvakrát až třikrát za rok. Což je stále docela málo. Někteří vrcholní světoví sportovci jdou třeba i desetkrát ročně, takže si ti naši nemají moc nač stěžovat.

LN Je to nastavené i tak, že pokud jde o úspěšného reprezentanta, tak se snažíte šetřit finance tím, že víte, že bude testován na mezinárodní soutěži?

Přesně tohle jsme měli s tenisem, loni nám ale od mezinárodní federace přišlo, že bychom mohli ty Berdychy či Kvitové jednou za rok otestovat, tak jsme je loni otestovali také. (úsměv) Ale ta otázka je pochopitelná a správná. Třeba Sáblíkovou také testují třeba desetkrát venku, my tady pak třeba jen dvakrát. Řeč je jen o mimo-soutěžním testování.

LN Mimochodem, čím si vysvětlujete, že u menších sportů je častým proviněním odmítnutí zkoušky, nebo marihuana?

Je to zvláštní. Většina z nich si ji nezakouří proto, že chtějí běžet rychleji, nebo házet dále. Jde spíše o nevědomost v tom ohledu, že marihuana může v těle zůstat dlouho. Hlavně proto, že se váže na tuk, takže se odbourává poměrně pomalu.

LN Proč je vlastně na seznamu zakázaných látek? Které dva body pro zařazení na seznam, které jste zmínil v začátku, splňuje?

Škodí zdraví a je proti duchu sportu. Je to hodně vzletné kritérium, ne úplně hmatatelné, ale jde o to, aby se třeba z olympijské vesnice nestalo marihuanové doupě. (smích) Je pravda, že nepatří mezi ty látky, u které by byl jedním ze dvou bodů ten hmatatelný, tedy, že pomáhá sportovci ve výkonu. Proto ale také jsou tresty za ni výrazně nižší než třeba u EPO.

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč