Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dohnala ho minulost. Kouč maďarských plavců skončil kvůli aféře se znásilněním

Sport

  15:15
BUDAPEŠŤ - Maďarská plavecká reprezentace přišla čtyři měsíce před olympijskými hrami o proslulého trenéra Lászla Kisse. Pětasedmdesátiletý kouč rezignoval kvůli odhalení, že byl v roce 1962 odsouzen s dalšími dvěma plavci za znásilnění mladé ženy.

Ilustrační foto foto: Reuters

Kiss, který býval také osobním trenérem pětinásobné olympijské vítězky Krisztiny Egerszegiové či další hvězdy Ágnes Kovácsové, tvrdí, že čin nespáchal a hodlá očistit své jméno.

Doping v plavání? Jen zřídka a převážně u mužů, má jasno Baumrtová

V minulých dnech vyšlo najevo, že Kiss byl v 21 letech odsouzen za účast na znásilnění ke třem rokům vězení. Za mřížemi pobyl 20 měsíců, než byl propuštěn díky amnestii. Kiss tvrdí, že šlo o vykonstruovaný politický proces. S pomocí archivních dokumentů chce případ u soudu znovu otevřít.

Plavecký svaz se za něho po náhlém odhalení postavil, ale trenér se nakonec rozhodl sám rezignovat. Odstoupil také z funkce místostarosty města Százhalombatta.

„Jsem stále stejný člověk, jako jsem byl před týdnem nebo před padesáti lety. Celou dobu jsem žil pro svou práci, pro maďarský sport,“ uvedl v prohlášení Kiss, který působil u reprezentace od 90. let minulého století. Po hrách v Riu měl podle svých slov stejně v plánu skončit.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...