28. července 2012 10:54 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Čísla a zajímavosti: zahájení viděla asi miliarda lidí

Zahájení olympiády  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahájení olympiády | foto: Reuters

LONDÝN Slavností ceremoniál třicátých letních olympijských her v Londýně začal ve 22:00 a trval téměř čtyři hodiny. Skončil písní Hey Jude v podání Paula McCartneyho. Zahajovací řeč pronesla britská královna Alžběta II.

  • Při ceremoniálu, jenž přišel na 27 milionů liber (873 milionů korun), vystupovalo přes 10.000 lidí a stovka zvířat. Bezmála čtyřhodinovou show dostal na starost filmový režisér Danny Boyle (autor kultovního snímku Trainspotting či oscarového Milionáře z chatrče).
  • Olympijskou pochodeň přinesl na stadion slavný veslař Steve Redgrave, olympijský oheň však nakonec zapálili mladí sportovci, které nominovaly velké osobnosti minulosti. Sedm britských nadějí zažehlo na ploše stadionu měděné plátky, z nichž každý náležel jedné ze 204 účastnických zemí. Okvětní lístky poté vytvořily obří svícen, v němž bude do 12. srpna hořet olympijský oheň.
  • Her se zúčastní zhruba 10.500 sportovců ze 204 zemí, jejichž výpravy před oficiálním zahájením absolvovaly nástup na plochu. Jako první pochodovali tradičně Řekové, Češi přišli na řadu jako 52. a v roli vlajkonoše je přivedl badmintonista Petr Koukal. - Jako 205. "tým" nastoupili dva reprezentanti Nizozemských Antil a jeden z Jižního Súdánu, kteří startují pod olympijskou vlajkou jako nezávislí sportovci.
  • - Na Olympijském stadionu sledovalo ceremoniál 62.000 diváků. Mezi nimi bylo na 120 hlav států (včetně prezidenta ČR Václava Klause), což je rekordní počet v historii. V televizi viděla začátek her asi miliarda diváků.
  • Jedním z největších překvapení zahájení byla odlehčená předtočená scéna, v níž si po boku Jamese Bonda v podání Daniela Craiga zahrála královna Alžběta II. Film trvající čtyři a půl minuty vyvolal překvapení, protože královna nejen, že nevystupovala nikdy ve filmu, ale ani nepouštěla filmaře do královských paláců. Natáčení klipu trvalo tři hodiny, podílelo se na něm 130 lidí a režíroval sám Boyle.
ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!