Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie -1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Ledecká se fotila se všemi, kdo o to stáli. ‚Díky,‘ skandoval zaplněný Staromák

Ester Ledecká a malé fanynky na Staroměstském náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ester Ledecká a malé fanynky na Staroměstském náměstí. | foto: Lidovky.cz

Asi čtyři tisíce lidí včera nedbaly mrazu a na pražském Staroměstském náměstí si počkaly na své hrdinky. Pár hodin po příletu ze ZOH v Jižní Koreji se s fanoušky přišly pozdravit dvojnásobná vítězka Ester Ledecká a stříbrná rychlobruslařka Martina Sáblíková. Ledecká, ověnčená dvěma zlatými medailemi, vystoupila na pódium za hlasitého aplausu. „Díky!“ znělo davem.

Ledecká neskrývala překvapení, ale ochotně se zdravila a fotografovala se všemi, kolem nichž prošla. „Strašně se mi klepou ruce, musím si zvyknout. A dokonce i hlas… Tohle je neuvěřitelné,“ pronesla směrem k fanouškům. 

Podle svých slov očekávala, že pod orlojem zahlédne několik turistů, s nimiž se pozdraví a půjde domů, ne však čtyřtisícový dav. „Říkala jsem si, jestli se na mě někdo vůbec přijde podívat. Je fantastické, že to sledovala celá republika. Asi jsem se tím dost proslavila, jak teď koukám,“ dodala. Na pódiu se prý zuby nehty držela, aby se nerozplakala, a neponičila tak práci své maskérky.

Ester Ledecká a malé fanynky na Staroměstském náměstí.
Dvojnásobná olympijská šampionka Ester Ledecká na pódiu před fanoušky na...

Lyžařské brýle si tentokráte nenasadila, dorazili v nich ale někteří její příznivci.  Zapomněla i své šťastné ptačí pírko, které měla ve vlasech i během obou olympijských medailových ceremoniálů.

Bouřlivého aplausu se na Staroměstském náměstí dočkala i rychlobruslařka Martina Sáblíková, druhá z Pchjongčchangu na pětikilometrové trati.

„Nevěděla jsem, jestli na olympiádu vůbec poletím. A teď tady stojím se stříbrnou medailí. Jsem šťastná stejně, jako kdybych měla zlato,“ užívala si chvíle na pódiu. Promrzlá na něm dokonce zůstala ještě déle, než by musela.

„Všichni mi říkali, že se mám jít ohřát do stanu, ale já jsem pak hrozně ráda sledovala Ester. Chtěla jsem to vidět, protože ta holka si to mega zaslouží,“ uvedla Sáblíková, která do Česka přiletěla už v neděli. Nebyla tak součástí nejpočetnější části české výpravy z jihokorejských zimních her.

Publikum mimo jiné ujistila, že končit ještě nehodlá. Slíbila, že se za čtyři roky v Pekingu pokusí rozšířit svou sbírku o další cenný kov.

Vedle zmiňovaných olympioniček se u mikrofonu vystřídali také například Petr Novák, trenér Martiny Sáblíkové, bývalý reprezentant a současný člen lyžařského týmu Ester Ledecké Ondřej Bank nebo poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička.

„Je to krásný příběh. Jsem nadšený z toho, co předvedla. Pobláznila celou olympijskou vesnici,“ řekl na adresu Ledecké někdejší hokejový brankář, který před dvaceti lety na stejném místě zažil medailové oslavy po zlatém Naganu. Na závěr programu zahrála česká hymna, do níž se sborově přidali i přítomní fanoušci.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...