Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Severní Korea pojede poprvé v historii na zimní paralympiádu. Chce vyslat 150 členů

Sport

  12:00
soul - Severní Korea vyšle delegaci a sportovce na zimní paralympijské hry do jihokorejského Pchjongčchangu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na výsledek rozhovorů, které v úterý o účasti sportovců z KLDR na březnové paralympiádě vedli zástupci obou korejských států.

Korejské roztleskávačky pojedou do Pchjongčchangu i na paralympiádu. foto: Reuters

Ledecká se fotila se všemi, kdo o to stáli. ‚Díky,‘ skandoval zaplněný Staromák

Podle zpravodajského serveru BBC News půjde o první účast Severní Koreje na zimních paralympijských hrách v historii.

Severní Korea minulý měsíc sdělila, že by mohla vyslat na paralympijské hry, které se budou konat od 9. do 18. března, stopadesátičlennou delegaci včetně pověstných roztleskávaček a hudebníků. 

Z úterního prohlášení není zřejmé, kolik Severokorejců nakonec na paralympiádu pojede. Podle BBC News byli z handicapovaných sportovců KLDR na hry do Jižní Koreje pozváni jen dva lyžaři.

Severní Korea se zúčastnila letních paralympiád v letech 2012 a 2016, na zimních hrách ale zatím nikdy nebyla. 

V Pchjongčchangu by paralympionici obou Korejí měli nastoupit pod jednou vlajkou, na níž je na bílém pozadí modře vyobrazen Korejský poloostrov. Tak tomu bylo i na nedávno skončené zimní olympiádě.

Severokorejci přicestují do Jižní Koreje na paralympiádu po silnici. 

Při hokejovém zápase České republiky s Jižní Koreou. Nechybí ani sborové...
Při hokejovém zápase České republiky s Jižní Koreou. Nechybí ani sborové...

Oznámilo to jihokorejské ministerstvo pro sjednocení po skončení rozhovorů, jež se v úterý uskutečnily na severní straně demilitarizovaného pásma, které od sebe korejské státy odděluje.

Severní Korea se v uplynulých dnech zúčastnila zimních olympijských her v Jižní Koreji. 

Představitelé obou zemí se přitom dohodli, že Soul a Pchjongjang budou pokračovat ve sbližování. Donedávna mezi Korejemi panovalo vysoké napětí kvůli severokorejským jaderným a raketovým zbrojním testům.

Spojené státy, Japonsko a další země ale pohlížejí na vstřícná gesta KLDR s nedůvěrou. Především proto, že se Severní Korea nadále odmítá vzdát vývoje jaderných zbraní.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat