Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Zlatá Ledecká zvládá k závodění i vysokou školu

Sport

  13:00
Praha - Stala se první ženou v historii, která vyhrála zlatou olympijskou medaili ve dvou odlišných disciplínách. A vydobyla si tak místo ve světových denících, jako jsou New York Times nebo BBC. Včera ji s náležitou úctou a radostí přijalo také Česko. Ester Ledecká však nemusí jít jenom příkladem úspěšné sportovkyně. Může také do povědomí vyslat vzkaz, že vrcholový sport se dá skloubit s vysokoškolským studiem.

Praha, 26.2.2018, Staroměstské náměstí, přivítání olympioniků, Ester Ledecká, Martina Sáblíková foto:  Michal Šula, MAFRA

Ledecká se fotila se všemi, kdo o to stáli. ‚Díky,‘ skandoval zaplněný Staromák

Dvaadvacetiletá olympionička, která „zlatě“ zvládá lyže i snowboard, je i posluchačkou oboru marketingová komunikace na Vysoké škole finanční a správní v Praze (VŠFS). Není určitě sama, i tak si to ale zasluhuje určitý obdiv. Zvládnout obojí je v tuzemsku mnohem těžší než třeba na západ od našich hranic.

„V zahraničí je celkem běžné, že jsou pro sportovce připravená různá sportovní stipendia a různé programy. Vrcholoví sportovci mají ke studiu vytvořené specifické podmínky, v Česku je to přece jenom trochu v začátcích, systémová opatření ještě nemáme,“ říká Ondřej Roubal, vedoucí katedry marketingové komunikace, kde studuje i Ledecká.

Škola se proto snaží svým studentům pomoct s individuálními studijními plány. „Důležitou roli zde hraje takzvaný tutor, individuální průvodce studiem, který dohlíží na řádné plnění studijních povinností a poskytuje osobní konzultace, usnadňující zvládat orientaci v někdy složitém akademickém prostředí. To je výhoda naší univerzity, která poskytuje individuální přístup ke studentům, a to nikoli jen v případě vrcholových sportovců typu Ester Ledecké,“ dodává Roubal.

Praha, 26.února 2018, olympijské hry, staroměstské náměstí, přílet olympioniků,...
Praha, 26.2.2018, Staroměstské náměstí, přivítání olympioniků, Ester Ledecká,...

Podle děkana fakulty VŠFS Karla Havlíčka, který je zároveň předsedou Asociace malých a středních podniků, se na první pohled může zdát, že studenti to mají s „individuálem“ jednodušší, je to ale spíš naopak. „Může to vypadat, že si student odlehčí, protože nemusí navštěvovat přednášky nebo cvičení. Ale právě díky nim je student v obraze, vyměňuje si informace s dalšími studenty. Individuální plán je náročnější v tom, že je to hodně na nich samých, musí se zkoncentrovat a nastudovat si vše sami, u finální zkoušky to pak mají těžší, protože nároky jsou na ně stejné jako na všechny ostatní,“ líčí Havlíček. A dodává, že Ledeckou měl na jeden předmět a byla „velmi skromná, pracovitá i připravená na zkoušku. Měla přirozenou studentskou pokoru. Není to typ, co přijde a tváří se, že je známá osobnost a všichni s ní podle toho musí jednat, to ani omylem.“

Sport při škole jako prestiž

Například ve Spojených státech je podle něj vzdělávací systém a sport mnohem propojenější. I proto, že Američané zapojení do školních sportovních aktivit chápou víc jako prestiž. „Patří to tam ke standardu vzdělávacího procesu, zatímco u nás je to spíš jakýsi doplněk. Když vidíme, že má u nás nějaký student k něčemu vztah, snažíme se ho v tom podporovat,“ tvrdí Havlíček.

USA jsou svými školními sportovními aktivitami pověstné. Nahlížet na to mohou i Češi, o sportovních kariérách, které se začaly psát právě na školním hřišti, byl natočen nespočet hollywoodských filmů. O studenty, kteří vynikají v nějakém sportu, se americké univerzity i přetahují. Výkony přitom nestačí, studenti nesmí zaostávat ani s prospěchem. „Je to trochu jiná filozofie studia, ale i lidí, rodin a cílů studentů. Student nemá jen cíl vzdělávacího charakteru, ale i zapojení do dalších aktivit, chce být součástí týmu, být k něčemu srdcem přišpendlený. Studenti jsou svázaní s univerzitou i potom, co studium ukončí. Mají k té instituci celoživotní vztah. Nepochybně je to ale i finančními možnostmi,“ doplňuje Havlíček.

Přivítání českých olympioniků na Staroměststkém náměstí v Praze po příletu z Pchjongčchangu

Sama Ledecká se ke studiu i ke škole hlásí. Předloni natočila pro VŠFS propagační klip. „Pokud máte dělat zodpovědně sport i studium, musíte tomu dát absolutně všechno. Studium se ošidit nedá a hrozně obdivuju ty lidi, kteří se do toho pouští. A i když by si mohli říct, že sport je bude živit, tak přes to všechno vzdělání nehážou za hlavu a je to pro investice do budoucna,“ dodává Havlíček.

Autor: