Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Ledecká se fotila se všemi, kdo o to stáli. ‚Díky,‘ skandoval zaplněný Staromák

Sport

  8:48
Asi čtyři tisíce lidí včera nedbaly mrazu a na pražském Staroměstském náměstí si počkaly na své hrdinky. Pár hodin po příletu ze ZOH v Jižní Koreji se s fanoušky přišly pozdravit dvojnásobná vítězka Ester Ledecká a stříbrná rychlobruslařka Martina Sáblíková. Ledecká, ověnčená dvěma zlatými medailemi, vystoupila na pódium za hlasitého aplausu. „Díky!“ znělo davem.

Ester Ledecká a malé fanynky na Staroměstském náměstí. foto: Lidovky.cz

Ledecká neskrývala překvapení, ale ochotně se zdravila a fotografovala se všemi, kolem nichž prošla. „Strašně se mi klepou ruce, musím si zvyknout. A dokonce i hlas… Tohle je neuvěřitelné,“ pronesla směrem k fanouškům. 

Podle svých slov očekávala, že pod orlojem zahlédne několik turistů, s nimiž se pozdraví a půjde domů, ne však čtyřtisícový dav. „Říkala jsem si, jestli se na mě někdo vůbec přijde podívat. Je fantastické, že to sledovala celá republika. Asi jsem se tím dost proslavila, jak teď koukám,“ dodala. Na pódiu se prý zuby nehty držela, aby se nerozplakala, a neponičila tak práci své maskérky.

Ester Ledecká a malé fanynky na Staroměstském náměstí.
Dvojnásobná olympijská šampionka Ester Ledecká na pódiu před fanoušky na...

Lyžařské brýle si tentokráte nenasadila, dorazili v nich ale někteří její příznivci.  Zapomněla i své šťastné ptačí pírko, které měla ve vlasech i během obou olympijských medailových ceremoniálů.

Bouřlivého aplausu se na Staroměstském náměstí dočkala i rychlobruslařka Martina Sáblíková, druhá z Pchjongčchangu na pětikilometrové trati.

„Nevěděla jsem, jestli na olympiádu vůbec poletím. A teď tady stojím se stříbrnou medailí. Jsem šťastná stejně, jako kdybych měla zlato,“ užívala si chvíle na pódiu. Promrzlá na něm dokonce zůstala ještě déle, než by musela.

„Všichni mi říkali, že se mám jít ohřát do stanu, ale já jsem pak hrozně ráda sledovala Ester. Chtěla jsem to vidět, protože ta holka si to mega zaslouží,“ uvedla Sáblíková, která do Česka přiletěla už v neděli. Nebyla tak součástí nejpočetnější části české výpravy z jihokorejských zimních her.

Publikum mimo jiné ujistila, že končit ještě nehodlá. Slíbila, že se za čtyři roky v Pekingu pokusí rozšířit svou sbírku o další cenný kov.

Vedle zmiňovaných olympioniček se u mikrofonu vystřídali také například Petr Novák, trenér Martiny Sáblíkové, bývalý reprezentant a současný člen lyžařského týmu Ester Ledecké Ondřej Bank nebo poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička.

„Je to krásný příběh. Jsem nadšený z toho, co předvedla. Pobláznila celou olympijskou vesnici,“ řekl na adresu Ledecké někdejší hokejový brankář, který před dvaceti lety na stejném místě zažil medailové oslavy po zlatém Naganu. Na závěr programu zahrála česká hymna, do níž se sborově přidali i přítomní fanoušci.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...