Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Agassi s Grafovou: našli se v Paříži, když slavili titul

Roland Garros

  11:30
PRAHA - Víc než sedm let vládla ženskému tenisu. Zřídka se ale smála a pečlivě strážila své soukromí. Vždy se chovala jako profesionálka a raketa pro ni znamenala všechno. On byl rebel, divoké dítě a charismatický idol žen. Prý tenis nenáviděl, ale stejně získal osm grandslamových titulů.

André Agassi a Steffi Grafová. foto: Reprofoto

Přes všechny rozdíly vytvořily protikladné povahy nakonec nejslavnější manželský pár v historii tenisu. Dnes večer mohou Andreho Agassiho a Steffi Grafovou vidět i čeští fanoušci na exhibici legend v pražské O2 areně. Oba se narodili s nezměrným potenciálem, který díky přísnému vedení sportovně založených rodičů jen kvetl.

"Poprvé jsem Steffi potkala v roce 1986, když jí bylo teprve šestnáct. Stačila mi jen chvíle, abych poznala, že bude jednou šampionkou," vypráví Hana Mandlíková, která měla tehdy za sebou už tři grandslamové tituly. Ve stejné době začala stoupat i hvězda extravagantního muže v džínových kraťasech s dlouhými vlasy a náušnicí. "Image je všechno," říkával Agassi, jenž raději vynechal dva ročníky Wimbledonu, než by se přizpůsobil kodexu oblékání do bílé barvy.

Program exhibice tenisových legend

V úterý od 18.00 v pražské 02 areně, vysílá ČT 4 (v pondělí bylo k dispozici ještě asi tisíc vstupenek)

1. zápas: Jana Novotná, Jiří Veselý – Hana Mandlíková, Robert Rumler

2. zápas: Jiří Novák – Andre Agassi

3. zápas: Jana Novotná, Jiří Novák – Steffi Grafová, Andre Agassi

Američan i Němka v následujících letech sbírali úspěchy, každý z nich byl přitom úplně jiný. "Steffi je možná nejlepší tenistkou všech dob. Na okruhu ale neměla moc přátel, omezovala se jen na zdvořilostní konverzaci," vzpomíná Jana Novotná, která se dnes spolu s Jiřím Novákem slavnému páru postaví ve smíšené čtyřhře. Legendární česká deblistka odehrála proti Grafové 33 zápasů, ale pouze čtyřikrát zvítězila. "Pravda, porážek bylo daleko víc," usmívá se Novotná.

Nejvíc jí mrzí finále Wimbledonu 1993, kdy za stavu 5:1 ve třetím setu měla vítězství na dosah, ale Němka potom předvedla totální obrat. Než se však dali slavní tenisté dohromady, zažili i pády, vleklá zranění a životní útrapy. Grafovou otřáslo, když její fanoušek pobodal největší rivalku Moniku Selešovou. Ta už se potom nikdy nevrátila do vrcholné formy. Němka údajně nezvládala ani období, kdy noviny psaly o nevěře jejího otce.

Agassi zase před dvěma lety vydal knižní biografii, ve které se přiznal, že bral během zranění v roce 1997 drogy. Navíc prý nenáviděl tenis a dlouho nosil paruku, aby zamaskoval vypadávání vlasů. "Nejdřív mě jeho odhalení šokovala, ale pak jsem nad tím zpětně přemýšlela a zjistila, že to do sebe vlastně zapadá," přiznává Novotná. Na French Open 1999 se Grafová i Agassi dočkali grandslamového vítězství. Získali tehdy ale ještě něco víc. Na plesu po konci turnaje si spolu šli zatancovat a... našli jeden druhého.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat