Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová se vrátila na osudové místo

Sport

  10:30
DEER VALLEY / PRAHA - Děj světového šampionátu v akrobatickém lyžování rozehraje z českých nadějí jako první Nikola Sudová. V americkém Deer Valley ji totiž již dnes čeká kvalifikační jízda v boulích.

Sudová ve finále upadla. foto: ČTK

Držitelka stříbrné a bronzové medaile z předchozích šampionátů se tedy vrací do míst, kde si před rokem přetrhla levý přední zkřížený vaz v koleni a značně si zkomplikovala účast na olympijských hrách ve Vancouveru.

"Z tohohle kopce mám pokaždé respekt," přiznává. "Je sice krásný, ale zároveň strašně náročný. Chtěla bych mu ale dokázat, že mě nedostal a že mu to umím vrátit..."

Obavy v hlavě nenosí
Psychický blok jí ale prý v hlavě po loňském karambolu nezůstal. "Že bych cítila obavy z toho, aby se cosi podobného nezopakovalo, tak to skutečně ne. Vždyť já si už ani přesně nepamatuju, v jakých místech jsem se zranila. Trenér Radek Herot to ale ví naprosto přesně."

Sudová do sezony vplula spíše zvolna a po zranění se rozkoukávala při závodech Světového poháru umístěními ve druhé dvacítce. Její výkonnost se ale závod od závodu lepšila a v závěru minulého týdne už se prezentovala v Calgary výtečným pátým místem.

"Zatím jsem s průběhem sezony docela spokojená," potvrzovala vzestupný trend. "Zatím mi šlo ale především o to, aby se mi vrátil dobrý pocit z lyžování a také abych po operaci kolena znovu našla cit pro lyže. Což se mi zatím daří, nicméně rezervy pořád cítím. Tréninková absence je zkrátka pořád znát a výpadek se jen těžko dohání."

Největší rezervy vidí především ve skocích, protože s jejich tréninkem začala poměrně pozdě.

"I proto v nich neplánuji žádné novinky," říkala. "Chystám klasickou sestavu skoků, tedy helikoptéru s roznožkou a salto s crossem."

Sudové momentálně patří devátá příčka ve Světovém poháru a v podobných sférách by se ráda prezentovala i na šampionátu.

Nikola Sudová po návratu.

"Do Ameriky jsem odletěla s cílem skončit do 10. místa. Když se mně to podaří, budu si říkat, že jsem uspěla."

Nejen na Sudovou ale budou hledět v příštích dnech oči českých fandů. Na skikrosovou trať vyjede o den později i dvojnásobný mistr světa a čtyřnásobný vítěz Světového poháru Tomáš Kraus.

Sezona mu ale zatím nevychází zcela podle jeho představ. Vždyť do elitní desítky nakoukl pouze jednou; před vánočními svátky skončil v italském Innichenu na čtvrtém místě a v průběžném pořadí Světového poháru je nyní na 15. místě.

Což ale neznamená, že je na mistrovství světa bez šance.

"V poolympijském roce vnímám stoprocentně menší motivaci," nechal se slyšet ještě před úvodními závody nové sezony. "Soustředím se hlavně na velký závod, přičemž vtěch menších se budu snažit především okouknout, jak kdo jezdí a jak se na trati chová."

A dodal, že na mistrovství světa se zkoncentruje maximálně.

Kraus sní o bedně
"Mistrovství světa považuji za jedinečný závod," zdůraznil. "Právě ta jedinečnost mě baví. Rozhodně bych chtěl zajet slušný výsledek, a kdyby mi to vyšlo až na bednu, tak budu samozřejmě jen rád."

Sudovou a Krause v jejich snažení o posty nejvyšší by mohla doplnit při své premiéře na mistrovství světa také teprve jednadvacetiletá skikrosařka Nikol Kučerová.

Jaké schopnosti v ní doutnají, předvedla především v Innichenu, kde se prodrala až na třetí příčku. Od té doby sice do finále nepostoupila, ale v Deer Valley by mohla plnit roli jakéhosi černého koně závodů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!