Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Atlet roku zná desítku nominovaných, favoritkou je oštěpařka Špotáková

Sport

  14:41
PRAHA - Česká anketa Atlet roku 2014 již má desítku nominovaných, mezi kterými je favoritkou oštěpařka Barbora Špotáková. Dvojnásobná olympijská vítězka v letošní sezoně po návratu z mateřské dovolené vyhrála mistrovství Evropy v Curychu, čímž zkompletovala sbírku zlatých medailí z velkých akcí.

POSLEDNÍ TITUL DO SBÍRKY. Barbora Špotáková se v srpnu stala mistryní Evropy. Pár měsíců nato ukončila spolupráci s trenérem Janem Železným. Na příští sezonu tak zahájila netradiční experiment: chce dokázat uspět i bez kouče. foto: Reuters

V desítce, kterou vybralo 132 trenérů, funkcionářů a novinářů, jsou podle abecedního pořadí výškař Jaroslav Bába, chodkyně a vytrvalkyně Anežka Drahotová, mílař Jakub Holuša, tyčkař Jan Kudlička, čtyřstovkař Pavel Maslák, překážkáři Denisa Rosolová a Petr Svoboda, tyčkařka Jiřina Svobodová, Špotáková a další oštěpař Vítězslav Veselý.

Šest z těchto jmen bylo v desítce i loni, zbývající čtyři atleti se do elitní společnosti vrátili. Po dvouleté absenci Svoboda, po roční pak Holuša, Rosolová a Špotáková, která se Atletem roku stala šestkrát v řadě v letech 2007-2012. Rekordmanem mezi nominovanými je s desátou účastí Bába, který od roku 2003 chyběl pouze dvakrát - v letech 2006 a 2012.

ÚLEVA. Barbora Špotáková si může oddychnout, získala poslední chybějící titul.
Barbora Špotáková slaví se svým synem Jankem evropské zlato.
ÚLEVA. Barbora Špotáková si může oddychnout, získala poslední chybějící titul.
Barbora Špotáková na mistrovství Evropy v Curychu.

Adepty na stupně vítězů za Špotákovou jsou tyčkař Kudlička, který vybojoval bronzovou medaili na halovém MS v Sopotech i na ME, vicemistr Evropy Veselý či Drahotová, juniorská mistryně světa a držitelka bronzu z Curychu. Halovým mistrem světa se stal Maslák, který ale kvůli zranění vynechal letní sezonu.

Kuriozitou je konečné 17. místo Evy Vrabcové-Nývltové, reprezentantky v běhu na lyžích. Pátá žena z olympijských hrách v Soči v létě na dráze vybojovala domácí titul v běhu na 5000 metrů a vyhrála také šampionát v silničním běhu na trati Běchovice - Praha.

Výsledky hlasování budou oznámeny na slavnostním večeru v sobotu 8. listopadu.

Atlet roku 2014 - kandidáti

Jaroslav Bába (výška), Anežka Drahotová (chůze, vytrvalostní běh), Jakub Holuša (800 m, 1500 m), Jan Kudlička (tyč), Pavel Maslák (400 m), Denisa Rosolová (400 m př.), Petr Svoboda (110 m překážky), Jiřina Svobodová (tyč), Barbora Špotáková (oštěp), Vítězslav Veselý (oštěp)

Další pořadí: 11. Masná (800 m) 112 b., 12. Marcell (koule) 92, 13. Klučinová (víceboj) 48, 14. Sýkora (víceboj) 26, 15. Mäki (5000 m) 25, 16. družstvo běžkyň do vrchu (Schorná, Metelková, Preibischová, Milesová) 16, 17. Vrabcová-Nývltová (5000 m a silniční běh) 9, 18. E. Drahotová (chůze) 8, 19. družstvo běžců do vrchu (Krupička, Pavlišta, Janů, Fejfar)4.

Autoři: ,