8. listopadu 2014 22:22 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Posedmé Atletkou roku. Špotáková se vyrovnala Železnému a Fibingerové

Atletem roku 2014 byla 8. listopadu v Praze vyhlášena oštěpařka Barbora... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Atletem roku 2014 byla 8. listopadu v Praze vyhlášena oštěpařka Barbora... | foto: ČTK

PRAHA Nebylo mnoho věcí, které by se letos Barboře Špotákové nevydařily. V Curychu dosáhla 33letá oštěpařka i na poslední zbývající titul a stala se mistryní Evropy, k tomu potřetí vyhrála Diamantovou ligu, jako bonus přidala první místo ve světových tabulkách. Takový návrat by si přála každá sportující maminka. Další vítězství přišlo až na konci atletického roku, Špotáková ovládla také anketu Atlet roku.

Poosmé v řadě triumfovala v tradičním hlasování žena. Posledním mužským šampionem byl desetibojař Roman Šebrle v roce 2006, pak už následovala šňůra šesti prvenství Špotákové, na něž loni navázala překážkářka Zuzana Hejnová. Zraněná mistryně světa nad překážkami však do letošního pořadí nezasáhla a její nástupkyní na trůnu je tak znovu Špotáková.

Svými hlasy ji na trůn dosadilo 132 trenérů, funkcionářů a zástupců médií. Odměnou pak oštěpařské mámě kromě potlesku publika v hotelu Ambasador byla zlatá cihlička o váze jedné unce (asi 31 gramů).

„Vždycky jsem říkala, že rodina má na mých úspěších velký podíl, ale letos to platí ještě víc,“ děkovala Špotáková na dálku. „Takže to zlato patří hlavně jim.“

Vyhlášení výsledků ankety Atlet roku 2014, 8. listopadu v Praze. Na čtvrtém...
Vyhlášení výsledků ankety Atlet roku 2014, 8. listopadu v Praze. Na sedmém...

Dvojnásobná olympijská vítězka v hlasování předčila o 244 bodů Vítězslava Veselého, svého oštěpařského kolegu z tréninkové skupiny Jana Železného, pomyslný bronz visí na krku Pavla Masláka, halového mistra světa ze Sopot v závodě na 400 metrů.

Špotáková prožila famózní atletický rok, jedinou porážku zažila v „diamantovém“ Birminghamu, všude jinde byla nepřemožitelná. Stejně jako v sobotu večer, kdy se svým dalším prvním místem vyrovnala sedminásobným vládcům ankety Heleně Fibingerové a Janu Železnému.

„Dohnat trenéra? To je krásné, ale já srovnávání nemám ráda,“ říkala pak. „Je jiná doba, srovnání ženská chlap, velký rozdíl. Rozhodně jsem si loni nepředstavovala, že tady budu v téhle pozici. Loni měla Zuzka drtivou převahu, Máslo měl našlápnuto šíleně, tak jsem si říkala, že to budu mít těžké. Ale zase jsem z toho vybruslila nejlíp. Je to zvláštní, ale taky důkaz toho, že se mi sezona povedla.“

Výsledky

Anketa Atlet roku 2014: 1. Špotáková (oštěp) 1307 bodů, 2. Veselý (oštěp) 1063, 3. Maslák (400 m) 943, 4. Kudlička (tyč) 914, 5. Drahotová (chůze) 891, 6. Svobodová (tyč) 558, 7. Rosolová (400 m př.) 522, 8. Bába (výška) 296, 9. Svoboda (110 m př.) 212, 10. Holuša (1500) 201.

Junior roku: 1. Drahotová.

Objev roku: 1. Sýkora 54.

Trenér roku: 1. Železný 97.

fil