8. září 2018 19:49 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Mladí badmintonisté na mistrovství Evropy v Estonsku hrají o čtvrtfinále

Lucie Krpatová v utkání proti Belgii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lucie Krpatová v utkání proti Belgii. | foto: Mark Phelan/Badminton Europe.

TALLINN Česká badmintonové reprezentace na mistrovství Evropy juniorů v estonském Tallinnu zatím bezchybně kráčí soutěží družstev a v neděli si proti Norsku zahraje o postup do čtvrtfinále. Tím by vyrovnala nejlepší umístění v historii.

Na páté místo v soutěži družstev dosáhla na loňském šampionátu ve Francii předchozí generace juniorů, i když někteří hráči, jako třeba česká mistryně Tereza Švábíková, byli také u toho. 

„Chtěl bych jednoznačně vyzdvihnout celý tým. Doufám, že křivka našich výkonů bude mít ještě stoupající tendenci,“ řekl po sobotní výhře nad mírně favorizovanou Belgií trenér českého týmu Pavel Florián.

Utkání skončilo těsně 3:2, stejně jako úvodní střetnutí s Moldavskem. To nabídlo pikantní příběh, protože klíčovým hráčem soupeře je Cristian Savin, do předloňska reprezentující Českou republiku. Trenérem Moldavska je pak Savinův nevlastní otec Petr Martinec.

Český tým nebyl daleko od klopýtnutí, když v pátek musel dvakrát dotahovat nepříznivé skóre, ale nakonec těžkou bitvu zvládl. Dva body přinesla nejlepší česká hráčka Tereza Švábíková.

„Do zápasů jsem šla s velkou zodpovědností a cítila jsem mírný tlak, který mi svazoval nohy. Pořád jsme v týmu o tom mluvili, že musím přinést dva body. To byla moje chyba, že jsem si to připustila,“ řekla po utkání s Moldavskem Švábíková s odkazem na třísetové trápení ve dvouhře i čtyřhře.

Proti Belgii vedli mladí Češi 1:0 a 2:1, soupeř ale vždy dokázal odpovědět. Rozhodnout tak musela až dámská čtyřhra opět s Terezou Švábíkovou a Kateřinou Zuzákovou. 

Česká juniorská jednička Jiří Král.
Tomáš Švejda a Lucie Krpatová v utkání ČR-Belgie.

„Byla jsem od začátku utkání lehce nervózní, protože jsem tušila, že náš debl bude rozhodovat,“ přiznala po vítězném zápase Zuzáková. 

Česká republika je tak po dvou dnech soutěže na prvním místě skupiny 6 a v neděli se o postup do čtvrtfinále mistrovství Evropy popere proti Norsku. To zatím porazilo Belgii také 3:2, v sobotu ale prohrálo stejným poměrem s Moldavskem.

Titul na šampionátu obhajují Francouzi, mezi adepty na celkové vítězství nelze nepočítat ani největší evropskou velmoc Dánsko. Na soutěž družstev naváže příští týden turnaj jednotlivců, kde bude mít Česko zastoupení ve všech disciplínách.

Najdete na Lidovky.cz