Středa 22. května 2024, svátek má Emil
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bankovy pády a omračující chorobopis: nekonečně zlomenin i záhadná nemoc

Sport

  15:32
BEAVER CREEK / PRAHA - Už to vypadalo, že po dlouhých letech zdravotních lapálií bude moci konečně naplno ukázat, co v něm je. Lyžař Ondřej Bank zažíval ve 34 letech životní sezonu, jenže teď přišla drsná stopka. Další pád a další nucený odpočinek. Co všechno si notorický lazar už se svým tělem prožil?

Tohle ještě ustál. Jízda na hraně a často i za hranou rizika je však pro Ondřeje Banka typická. foto: ČTK/AP

„Při tom všem, čím jsem prošel, je možná malým zázrakem, jak mi tělo drží,“ pochvaloval si ještě před 14 dny po senzačním výkonu v Kitzbühelu, kde podruhé v kariéře dosáhl ve světovém poháru na stupně vítězů.

Let na jedné lyži. Ondřeji Bankovi před posledním skokem v kombinačním sjezdu...
Dýchá? Lékaři ihned ověřovali základní životní funkce.

A nebyla to slova do větru, v tomto ohledu mu opravdu není co závidět... Operace kolen, rozlámané nohy i ruce, pro lékaře neznámá choroba s těžkým průběhem, to je jen výpis toho nejvážnějšího z Bankova bohatého chorobopisu.

Úrazy už od dětství

Už v roce spadl z postele přímo na hlavu. Kvůli krvácení do mozku měl namále, strávil půl roku v nemocnici. Po letech na to vzpomínal se svým obvykle klidným úsměvem: „Měl jsem být intelektuál, ale bohužel...“

Co vše už měl pochroumané

 • 2x otřes mozku, jednou těžký
 • zlomená čelist
 • operace mandlí
 • vykloubené rameno
 • celkem třikrát zlomená a operovaná noha, včetně otevřené zlomeniny holenní a lýtkové kosti
 • 2x zlomená ruka
 • opakovaně přetrhané kolenní vazy, plastika vazů
 • artroskopie menisku
 • záhadná dlouhodobá (tropická?) nemoc, celková tělesná ochablost

Od té doby padal jen na lyžích. Poprvé vážně už v patnácti, kdy si na levé noze zlomil holenní kost (lýtkovou dokonce nadvakrát) a k tomu ještě ruku. V ten rok si stejnou nohu zlomil znovu a navíc potrhal vazy v koleně.

Prokletá kolena

Končetinu měl tehdy sešroubovanou od kolena dolů. Když mu chtěli lékaři vyndat zpevňující šrouby, zjistili, že nemají správný klíč. „Tak mi tu nohu zase zavřeli,“ vzpomínal Bank.

Problémy s koleny se táhly. Šest let na startu kariéry jezdil bez zkříženého vazu v levém koleně, prý mu to nevadilo. Když šel v roce 2004 na operaci, kloub ho potom dva roky bolel. Potom mu za dva roky spravili po olympiádě v Turíně jeden meniskus a druhý odstranili.

Poslední skoky a záhadná nemoc

Když už se lyžař vracel do špičky, přišel sjezd v Kitzbühelu 2008. Poslední skok, sedmdesátimetrový let, dopad a otevřená zlomenina holenní a lýtkové kosti. Rok a půl se léčil. Přitom poslední skok ho zradil i rok předtím v Aare a naposledy i v neděli na mistrovství světa.

Pak si dvakrát zlomil prst na ruce a na jaře roku 2011 si nejspíš z Thajska přivezl záhadnou nemoc, která představovala zatím nejvážnější zdravotní trable v jeho kariéře.

Ušel sotva pár metrů, měsíce ležel v nemocnici, zhubl o 15 kilogramů a lékaři nevěděli, co s ním. Vyšetření neukázala žádné příčiny, přesto Bankův metabolismus byl totálně rozhozený, jeho tělo kolabovalo. Byl na smrtelné posteli, přiznali později lékaři, kteří dodnes nebyli schopni přesně objasnit, co Bankovi bylo.

Po půlroce léčení za ním přijeli filmaři z České televize, aby o něm natočili 13. komnatu. „Poslední den natáčení jsem jim ukazoval, jak se vítá slunce a způsobil jsem si u toho vyhřeznutí ploténky,“ vzpomínal Bank na své zdravotní trable v Show Jana Krause.

Po dalším nuceném oddechu odjel trénovat do Chile, kde si naosmkrát zlomil čelist. A aby toho nebylo málo, po návratu na svahy si ještě vykloubil rameno a předloni opět poranil koleno.

Hodně krkolomně vypadal i jeho pád loni v březnu v norském Kvitfjellu, z nějž si odnesl dvě hluboké tržné rány.

„V prvním momentě jsem myslel, že mám otevřenou zlomeninu jako v Kitzbühelu,“ líčil Bank. Nakonec se vše obešlo „pouze“ 14 stehy a dvoutýdenní pauzou.

Mnohokrát uvažoval o tom, že vyslyší manželčino přání, aby ukončil kariéru. „Vyhrát nějaký závod je v hodnotě mého života ve spodní části. Lidé řeší závažnější problémy než podělané vítězství,“ je jeho životní filozofie.

Kruh se uzavřel?

Jenže jeho sen po olympiádě v Soči zněl následovně - jezdit ještě rok do mistrovství světa, kde se poprvé a do té doby i naposled v životě postavil na stupně vítězů ve Světovém poháru. V roce 2007 tam byl v kombinaci třetí. „Satisfakce za celou mou kariéru by mohla být právě tam. Tam by se to mohlo uzavřít,“ prohlásil v Soči.

Co přesto dokázal:

 • 3. v superkombinaci - SP Beaver Creek 2007
 • 3. v superkombinaci - SP Kitzbühel 2015
 • 5. v obřím slalomu - SP Alta Badia 2010
 • 5. v superkombinaci - MS Ga-Pa 2011
 • 5. v obřím slalomu - ZOH Soči 2014
 • 6. v kombinaci - MS St. Anton 2001
 • 6. v kombinaci - ZOH Turín 2006
 • 7. v superkombinaci - ZOH Soči 2014
 • 7. ve sjezdu - MS Vail 2015
 • 9. ve sjezdu - SP Wengen 2015

Sen se mu splnil jen z poloviny. Na stupně vítězů totiž vystoupal už dva týdny předtím v Kitzbühelu, kde dojel senzačně třetí v superkombinaci. Na mistrovství světa v Beaver Creeku mohl ve stejné disciplíně dosáhnout zřejmě ještě výš. Na mezičasech ve sjezdu atakoval nejrychlejší časy těch, kterým by následně měl hravě ujet ve slalomu.

Jenže pak přišel asi vůbec nejděsivější pád jeho kariéry, při kterém utrpěl otřes mozku a citelně ho odnesl i jeho obličej. 

Statečný lazar teď bojuje o to, aby se nenaplnila jeho věštba a jeho kariéra se v Beaver Creeku opravdu neuzavřela. Nebo snad už těch pádů bylo tolik, že by to i „nenasytovi“ Bankovi stačilo?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!