Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Bank měl na lyžařském MS těžký pád, vyvázl s otřesem mozku a roztrhaným obličejem

Sport

  18:51aktualizováno  23:01
BEAVER CREEK/PRAHA - Ondřej Bank má po těžkém pádu v kombinačním sjezdu na mistrovství světa v Beaver Creeku otřes mozku a tržné rány v obličeji, ale jinak by měl být v pořádku. Agentuře ČTK to řekl jeho kouč Tomáš Bank. Sedmý muž ze sobotního sjezdu na MS už podstoupil všechna vyšetření, která neprokázala žádné vážnější zranění.

Let na jedné lyži. Ondřeji Bankovi před posledním skokem v kombinačním sjezdu na mistrovství světa ve Vailu zahranila lyže a vypnulo mu vázání. Český sjezdař ošklivě spadl. foto: Reuters

Bank těsně před cílem sjezdu do kombinace upadl, chvíli byl v bezvědomí a lékaři ho v cílovém prostoru několik desítek minut ošetřovali. Nakonec byl odvezen na kanadských saních. „Je v pohodě, byl i na cétéčku, nic vážného by to snad nemělo být,“ řekl Tomáš Bank s odkazem na podrobné vyšetření mozku.

Lyžaře ještě podstoupil rentgen nohy, která ho bolí. „Má otřes mozku, hodně odřenou pusu, ale vnitřní zranění snad žádná, mozek by také měl být v pořádku,“ poznamenal Tomáš Bank. „Ale bylo to strašné. Takový strach jsem nikdy v životě neměl,“ přiznal trenér. Vyšetření nakonec odhalilo výron v kotníku, Bank má navíc několik stehů pod levým okem.

Z vítězství se radoval Hirscher

Specialista na slalom a vedoucí muž průběžného hodnocení Světového poháru Marcel Hirscher z Rakouska nečekaně zvítězil v superkombinaci, i když měl až třicátý čas ve sjezdu.

Druhé místo obsadil se ztrátou 19 setin rovněž nečekaně Nor Kjetil Jansrud, třetí skončil Američan Ted Ligety.

Nejlepším českým závodníkem byl na šestadvacátém místě Kryštof Krýzl, který ztratil na vítěze 3,66 sekundy. Martin Vráblík byl hodnocen na třicátém místě s mankem 5,94 sekundy na nejrychlejšího muže.

Na posledním mezičasu jel Bank na třetí pozici, ale těsně před závěrečným skokem se mu zařízla pravá lyže do sněhu a ujela mu od těla. Český lyžař na hranu najel už bez lyže, která mu vypnula z vázání, a po dlouhém letu dopadl na jednu nohu.

Následoval pád a cílem Bank proletěl v kotrmelcích. Chvíli zůstal v bezvědomí. „Zařízla se mu tam lyže. Klepl si s ní asi o sníh a vypnula mu. Moc toho ale nevím,“ řekl Bank.

Čtyřiatřicetiletý Bank byl považován za jednoho z velkých favoritů, vždyť v poslední kombinaci SP v Kitzbühelu obsadil podruhé v kariéře třetí místo a od olympijských her v Soči jezdil v životní formě. Tu v Beaver Creeku potvrdil i senzačním sedmým místem v sobotním sjezdu.

Starost o Banka měli i soupeři. „Něco takového člověk nikdy nechce vidět. Ve sjezdu se to ale občas stává. Sjezd je skvělá disciplína, ale tady je vidět, jak velké síly v něm působí,“ řekl Nor Kjetil Jansrud, jenž po sjezdu vedl a nakonec získal stříbrnou medaili. „Doufám, že bude v pořádku. Je těžké mít dobrý pocit (z vedení), když se něco takového stane,“ dodal.

Bank měl po celou kariéru mnoho zdravotních problémů. Už na začátku kariéry měl potíže s koleny, s nimiž byl už před jedenácti lety na operaci. Další zákrok podstoupil po OH v Turíně 2006, a když už se vracel do špičky, přišel sjezd v Kitzbühelu 2008, kde si na posledním skoku přivodil otevřenou zlomeninu holenní a lýtkové kosti, z níž se léčil rok a půl. Pak si dvakrát zlomil prst na ruce.

Rozbitý obličej a otřes mozku - tak zněly první diagnózy.
Ondřej Bank měl v Beaver Creeku těžký pád, v cíli o něj pečovala parta lékařů.
Dýchá? Lékaři ihned ověřovali základní životní funkce.
Rychle do nemocnice. Lékaři transportují Ondřeje Banka.

Na MS v Ga-Pa 2011 se vrátil pátým místem v kombinaci, jenomže to jaro si nejspíš z Thajska přivezl záhadnou nemoc, která představovala zatím nejvážnější zdravotní trable. Měsíce ležel v nemocnici, zhubl o 15 kilogramů a lékaři nevěděli, co s ním.

Bankovo tělo kolabovalo, lékaři později přiznali, že už byl vlastně skoro na smrtelné posteli. A pak si po návratu na svahy zlomil čelist, vykloubil rameno a opět poranil koleno.

Nyní už byl rok a půl zcela zdráv a na jeho výkonnosti se to projevilo. Na OH v Soči bylo loni devátý v super-G, sedmý v superkombinaci a pátý v obřím slalomu.

Autoři: ,