Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Zasr... teplouši,‘ křičel na sudího. Basketbalistu stihl přelomový trest

Sport

  13:38aktualizováno  14:15
KENTUCKY - Basketbalista z americké NBA Rajon Rondo neudržel nervy na uzdě. „Jsi zasr.... teplouš!“ křičel na sudího poté, co byl kvůli faulům vyloučen ze zápasu. Jako první v historii NBA si za urážku sexuálních menšin vysloužil zápasový distanc. Zkušený sudí Bill Kennedy poté přiznal, že je skutečně gay.

Rajon Rondo ještě v dresu Bostonu Celtics. foto: www.wikipedia.org

Ti dva se střetli tváří v tvář během zápasu Rondova Sacramenta Kings proti celku Boston Celtics. Rondo se dopustil dvou technických chyb a sudí Kennedy se rozhodl jej vyloučit. Devětadvacetiletý hráč se ale odmítl odporoučet mimo palubovku, nasupeně směřoval ke Kennedymu a i přes snahu spoluhráčů o uklidnění situace zakřičel Rondo na rozhodčího „Jseš zasr... teplouš!“

Technická chyba v basketbalu

Úmyslné nebo opakované porušení fair play. Patří sem například:

  • nedbání varování rozhodčích
  • nezdvořilé dotýkání se rozhodčího nebo komisaře
  • slovní nebo neverbální provokace a urážky diváků
  • zdržování hry

Zdroj: Pravidla basketbalu ČBF

Rondo nejprve vinu odmítal, usvědčily jej až dva nezávislé posudky expertů na odezírání ze rtů. „Byla v tom jen frustrace a emoce, tečka. Nechtěl jsem nikoho urazit,“ napsal potom basketbalista na twitteru.

Disciplinární komise nejlepší basketbalové ligy světa se kvůli nenávistným výrokům a nerespektování pravidel o okamžitém opuštění palubovky rozhodla Ronda suspendovat z příštího zápasu proti Houstonu Rockets. Tím odlehčí hráčově peněžence o 86 000 dolarů (zhruba 2,1 milionu korun) na zápasových odměnách.

Rajon Rondo se stal třetím hráčem v historii NBA, jenž byl potrestán za urážky sexuálních menšin, ale vůbec prvním, kdo byl za stejný přečin suspendován. Joakim Noah z Chicaga Bulls dostal v roce 2011 pokutu 50 000 dolarů (zhruba 1,2 milionu korun) za urážku fanouška, hvězdný Kobe Bryant z Los Anglese Lakers v témže roce za pomluvu rozhodčího dostal pokutu dvojnásobné výše.

Jsem gay a chci inspirovat

Vyšetřování Rondova incidentu trvalo více než týden a sudí Bill Kennedy se mezitím rozhodl objasnit to, o čem podle amerických médií hráči spekulovali už delší dobu. „Jsem hrdý na to, že pískám NBA, a jsem hrdý na to, že jsem gay,“ řekl Kennedy webu Yahoo Sports. „Chci, vyslat vzkaz dalším mužům a ženám ve sportu: nenechte se donutit k tomu, abyste se museli stydět za svoji identitu,“ upozornil Kennedy na to, že otevřené přiznání příslušnosti k sexuálním menšinám je nejen v americkém sportu stále velkým tabu.

Devětačtyřicetiletý Bill Kennedy, jenž během kariéry pískal víc než 1100 zápasů v NBA a pomáhal i při olympijských hrách v Londýně 2012, je druhým rozhodčím severoamerické basketbalové soutěže, který přiznal svou homosexualitu. Tím prvním byla v roce 2014 Violet Palmerová, žena, která se nebála vyloučit deset basketbalistů najednou za účast ve velké bitce mezi Denverem Nuggets a New Yorkem Knicks v roce 2006.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Mohlo by vás zajímat