15. května 2014 12:10 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Berdych se vrací. Tenistům pomůže v semifinále Davis Cupu proti Francii

Nápřah! Tomáš Berdych v akci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nápřah! Tomáš Berdych v akci. | foto: MAFRA - Alexandr Satinský

Tenisoví fanoušci se mohou radovat z pozitivní zprávy: šestý hráč světa Tomáš Berdych nastoupí v zářijovém semifinále Davis Cupu ve Francii. "Těší se na to a je přesvědčen, že naděje na postup je silná," řekl Miroslav Černošek, majitel agentury Česká sportovní, která má české daviscupové zápasy na starosti.

"Pro kapitána je to super zpráva, protože utkání ve Francii je nesmírně důležité a hrát bez prvního hráče by bylo strašně těžké. Tím, že se vrací, tak si myslím, že naše šance tam uspět budou daleko větší. Je to úspěšný hráč v Davis Cupu a šestý na světě a pro mě to je vynikající zpráva," řekl kapitán Jaroslav Navrátil.

Lístky nebudou levné

Navštívit semifinále Davis Cupu na Roland Garros? To jistě bude zážitek, který se ale patřičně prodraží. Vstupenky do 1. kategorie budou stát 240 eur (zhruba 6 500 korun) na všechny tři dny, do druhé kategorie 160 eur (asi 4 400 korun). Hrát se bude na centrálním dvorci Philippa Chatriera, kapacita hlediště bude 14 134 diváků. "Je to obrovský stadion, ale ze všech míst je relativně dobře vidět," přiblížil Vladimír Šafařík, ředitel České sportovní. Konkrétní informace o zájezdech na semifinále by měly být známy v nejbližších týdnech.

Ohledně Berdychova dalšího působení v Davis Cupu bylo od úspěšného konce loňského ročníku nejasno. Sám hráč naznačil, že nějaký zápas určitě vynechá. Nakonec ale výrazně pomohl k postupu přes Nizozemsko v 1. kole. A pak Černoškovi řekl: V Japonsku určitě hrát nebudu.

Tým s Radkem Štěpánkem a Lukášem Rosolem tam dokázal vyhrát i bez dlouholeté jedničky. A lákadlo pařížského semifinále, případného domácího finále se Švýcarskem a třeba i třetího triumfu v Davis Cupu v řadě přivábilo také Berdycha. "Byli jsme spolu v Monaku na večeři a šlo to jako po másle. Nebylo to žádné lámání, cítil jsem, že sám chce hrát," řekl Černošek.

Ale k finále, natožpak triumfu, je zatím daleko. Zdolat Francii, která disponuje třemi hráči do 25. místa na žebříčku, bude velmi těžké. Tím spíš, že se bude hrát v Paříži na Roland Garros. "Prostředí ve Francii je mimořádně nepříjemné a nepřátelské," řekl Černošek.

Hlavními tahouny soupeřů by měli být Richard Gasquet (12. na ATP), Jo-Wilfried Tsonga (13.) a Gaël Monfils (24.). Tým může doplnit i zkušený deblista Michaël Llodra. "Ale zachytil jsem informaci, že mají s Gasquetem problémy, že má vyšší finanční požadavky a nechce hrát," upozornil Černošek.

Tomáš Berdych a Radek Štěpánek

Tomáš Berdych a Radek Štěpánek

O to víc může nejen jeho těšit, že český tým nastoupí v plné síle a bude mít tak slušnou naději na postup do finále - a případný třetí triumf v řadě. "Něco takového by bylo neuvěřitelné," řekl Černošek. Už tak zažívá výběr kapitána Navrátila úžasné časy, čtvrtfinálový triumf nad Japonskem byl už jedenáctým v řadě.

A případná třináctka by nebyla vůbec nešťastná, ba naopak. "Pro tuhle generaci je to už asi opravdu poslední pokus. A uzavřít kariéru daviscupovou zápasem s Federerem a Wawrinkou je velice lákavé," dodal Černošek.

Semifinále se bude hrát ve dnech 12. až 14. září.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.