Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Bez Berdycha se budeme zachraňovat. Musí kluky ještě vést, říká kapitán Navrátil

Sport

  11:00
TŘINEC - Se situací byl kapitán Jaroslav Navrátil vlastně tak trochu smířený už dopředu. Český daviscupový tým ve čtvrtfinále Davis Cupu nebyl proti Francii bez jedničky Tomáše Berdycha v pozici favorita. Domácí nakonec prohráli 1:3. Navrátil po víkendu mluvil o budoucnosti. „Jestli chceme být úspěšní, potřebujeme Berdycha.“

Pokud nebude v týmu Tomáš Berdych, tým bude postrádat tahouna, přiznal Jaroslav Navrátil foto: ČTK/AP

Česká cesta letošním Davis Cupem končí ve čtvrtfinále. Veselý nestačil na Tsongu

Existuje s Berdychem nějaká dohoda, že se do reprezentace vrátí?
Neexistuje nic, je to čistě jeho rozhodnutí. Ale Berdych je hráč elitní desítky. A když máte takového hráče za sebou, můžete hrát víc uvolněně. Když budeme hrát ve složení jako teď v Třinci, tak se můžeme zachraňovat, hrát baráže... Budeme čekat, než se Jirka (Veselý) a Adam (Pavlásek) zlepší na úroveň Tomáše a Radka Štěpánka.

Nelze tedy tenhle víkend brát jako takové střídání generací? Těžko odhadovat, jak často bude jezdit Berdych, Štěpánek zvládne méně zápasů, spíš bude hrát jenom čtyřhru.
Radek chce hrát, ale nemůžeme ho nutit na dvouhru, aby hrál pět setů v singlu a pak šel ještě na debl. Ale když bude šance, aby šel hrát dvouhru, tak tam půjde. Radek je nenahraditelný i tím, jak klukům radí, jak pomáhá těm mladším. Navíc je to nejlepší deblista u nás. Na druhou stranu Jirka si to taky musí odehrát, aby byl oporou týmu v budoucnu.

Jaroslav Navrátil se raduje z postupu českých tenistů do čtvrtfinále.

Může Veselému pomoct nadějné nedělní utkání proti Tsongovi?
Já jsem říkal, že bude nahecovanej, a to taky potvrdil. Neměl co ztratit, Tsongy se nebál a odehrál super zápas. Myslím, že udělal velký pokrok, což potvrzoval i na turnajích. Když bude dál pracovat a předvede výkon jako s Tsongou, tak je příslibem do příštích let.

Avšak sám Veselý přiznal, že v daviscupových kláních hodně bojuje s nervozitou. Nedaří se mu tolik jako turnajích.
Turnaje jsou jiná věc než Davis Cup. Mají tam problémy i hráči jako Tsonga, Čilič vedl dva nula na sety a prohrál se Sockem... Možná nás stálo úspěch, že si Jirka vybral v pátek slabší den, ale věřím, že během dvou let bude vůdčí českou jedničkou.

Štěpánek celou noc nespal, bál se, že nepojede do Ria. Nakonec si zahraje s Rosolem

A ostatní?
Nemáme tolik možností. Petr Pála má výhodu, že na Fed Cup má osm holek a může vybírat. Snažil jsem se do týmu zabudovat Zdeňka Koláře, ten si tím musí projít. Teď je na Tomášovi Berdychovi, aby pomohl a dva roky kluky vedl, aby se dostali na vyšší úroveň.

Věříte tedy, že se Berdych ještě pár let udrží ve špičce mezi mladšími tenisty?
Stoprocentně doufám, že se ještě udrží. Teď ve Wimbledonu dokázal, že má na to, aby zase odehrál semifinále na grandslamech. On v to věří, pracuje dobře. Nevím, jestli bude řešit otázku kouče, to je jeho osobní věc. Nějaký lepší kouč by asi byl dobrý, ale to si musí vyhodnotit on sám, je za svůj tým zodpovědný. Ale sám se musí rozhodnout, jestli chce Davis Cup hrát, nebo nechce hrát, to by se mělo vědět dopředu. S Radkem uspěli dvakrát. Každý může ztratit motivaci. Švýcaři taky vyhráli a Federer už možná taky nebude hrát. Špičkoví hráči na to mají právo. Nejpodstatnější je, že Davis Cup ztrácí zajímavost, protože sebrali klukům body do žebříčku. Pokud byly body do žebříčku, tak kluci chtěli hrát, protože měli o co. Na co je teď táhnout? Že budou hrát tři dny a budou zbití a budou hrát další týden turnaj? Tomáš se v Německu zranil. Bez bodů nemusí být mezi elitní desítkou o Davis Cup zájem.

Jo-Wilfried Tsonga a Lucas Pouille se radují z postupu do semifinále Davis Cupu.
Francouzští tenisté se radují z postupu do semifinále Davis Cupu.

Potěšil vás o víkendu alespoň vzestup Lukáše Rosola, který zdolal francouzskou jedničku Tsongu?
Lukáš udělal obrovský vzestup. Je tahoun tím, že je mu skoro 31 let. Má zkušenosti z turnajů i z Davis Cupu. Prošel si nějakou érou, začínal v Davis Cupu v 25 letech. Ze začátku se mu zápasy nevydařily. Nebylo to tím, že neumí tenis. Ale neměl odehrané zápasy. Davis Cup je něco jiného než individuální turnaje. Musí si tím projít každý hráč. Jestli je lepší, nebo horší, musí tu šanci dostat. Nejdřív za rozhodnutého stavu, pak jako dvojka, pak jako jednička. Musí odehrát těžké zápasy, aby získal sebevědomí, pár zápasů vyhrál. Lukáš zatím nevím, jak dlouho ještě bude hrát. Ale oporou určitě je a doufám, že ještě zůstane.

Jako pátý člen týmu v Třinci působil devatenáctiletý Zdeněk Kolář. Co byste řekl k němu?
Je to jedna z mála nadějí do budoucna. Poctivě pracoval, viděl nejlepší hráče. Koukal se i na Francouze, jak pracují. Byl to pro něj neskutečný týden. Je z Bystřice nad Pernštejnem, takže k takovému tenisu se vůbec nedostane, musí vidět, jak se nejlepší připravují. Strašně mu tenhle týden pomůže, pomůže mu, když mu Radek dá v tréninku pár dobrých rad. Pak je pro něj snazší se zlepšovat.