Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Triumf po 17 letech. Češky vyhrály biatlonovou štafetu v Oberhofu

Zleva: Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Jitka Landová a Gabriela Soukalová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva: Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Jitka Landová a Gabriela Soukalová. | foto: ČTK/AP

OBERHOF/PRAHA Tak tohle byl ten nejúžasnější vstup do biatlonového roku 2015. Česká ženská štafeta triumfovala ve Světovém poháru v Oberhofu. Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková porazily o 8 vteřin druhé Francouzky! Češky vyhrály ženskou štafetu SP po 17 letech.

Veronika Vítková a Francouzka Bescondová si to na posledním kole závodu rozdaly o vítězství. Češka cukla soupeřce, ta ji však vzápětí opět dotahovala. V závěrečném kopci Vítková znovu nastoupila, vypracovala si náskok a neustále ho navyšovala. Ještě se ohlédla, ale ne, už se nic nemohlo stát. Česká finišmanka si jela pro vítězství!

Po čtvrtém místě na hrách v Soči a třetí příčce v prosincovém Hochfilzenu tak vystoupaly české ženy opět výš. Až úplně nejvýš, kam mohly dosáhnout!

Teprve potřetí v historii tak české biatlonistky ovládly štafetu Světového poháru. Když se tak stalo před 18 lety v Kontiolahti naposledy, chodily čtyři současné šampionky teprve na základní školu.

Jak se rodilo české vítězství

První úsek - Puskarčíková: Šokem pro 15 tisíc diváků začalo vystoupení domácí německé štafety. Kummerová při úvodní střelbě čtyřikrát minula a navzdory třem dobíjením musela na trestné kolo. Přitom právě Německo bylo vítěznou štafetou z prosincového Hochfilzenu.

Eva Puskarčíková si první ležku pohlídala, zvládla ji bezchybně a střelnici opouštěla ve skupině osmi vedoucích štafet, kde zatím dirigovala hru Italka Wiererová.

Česká štafeta biatlonistek. Zleva: Veronika Vítková, Jitka Landová, Gabriela...
Zleva: Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Jitka Landová a Gabriela Soukalová.
Radost Veroniky Vítkové po příjezdu do cíle.
Vítková měla náskok a věděla: „Štafetové vítězství je naše.“

Vestoje Puskarčíková jednou dobila, odjížděla však pátá, jen 11 vteřin za vedoucí rychlopalkyní Wiererovou. V areálu, kde před pouhými třemi lety debutovala ve Světovém poháru, odvedla mladá Češka opět výbornou práci. Soukalovou vyslala do pokračování závodu na 6. místě s odstupem 11,7 vteřiny.

Naopak Norky nabraly hned zkraje 47 vteřin a Němky půldruhé minuty, první úsek dokončily na 16. místě - a už se nevzpamatovaly.

Druhý úsek - Soukalová: Jen kilometr na trati stačil Gabriele Soukalové k tomu, aby dojela čelo závodu. Na střelnici už přijela první. Vleže jednou dobíjela, při vstávání jí upadla hůlka a odjížděla pátá se sedmivteřinovým mankem, zatímco vedení se ujaly Bělorusky. Vpředu se brzy sjel pětičlenný vláček, odpadaly Italky.

Stojku zvládla Soukalová na střelnici dokonale, při výjezdu však došlo opět ke komplikacím, tentokrát ke kontaktu s Francouzkou Habertovou, která jí přišlápla a zlomila hůlku. Brzy však dostala Češka novou a stíhala Habertovou a Ukrajinkou Semerenkovou. Takřka tři čtvrtě minuty naopak ztratila třikrát dobíjející Běloruska Dubarezavová.

Třetí úsek - Landová: Se ztrátou 11 vteřin a na třetí pozici vyjela do dalšího pokračování štafety Jitka Landová. Její ztráta sice postupně narostla na 16 vteřin, ale po jednom dobíjení vleže už jela druhá ve vláčku Ukrajina, Francie, Česko.

Na areál padala mlha, foukalo a před Landovou byla kritická položka:vstoje. Ale časy, kdy právě při ní selhávala, jsou pryč. Její jediné dobíjení bylo v nevlídných podmínkách velkou českou výhrou, odjela druhá o 4 vteřiny za Ukrajinou Abramovovou. Zato za nimi trpěly další přední štafety: Rusky musely na dvě trestná kola, Bělorusky na jedno!

Čtvrtý úsek - Vítková: Karty byly před posledním úsekem rozdány skvěle. Ukrajinky vedly o osm vteřin před Českem, třetí Francie ztrácela 16 vteřin a za ní zela díra. Na 4. místo vytáhla Finky Mäkäräinenová, její tým však ztrácel 37 vteřin, zatímco páté Norky 46. Přitom Finka měla na třetím úseku o 48 vteřin nejrychlejší čas!

Veronika Vítková se záhy probila před Ukrajinky, vybudovala si náskok. Vleže jednou dobíjela, zůstala první, ale v patách měla Francouzku Bescondovou. Ta šla na trati před ní, záhy si však pozice opět vyměnily.

Poslední střelba ve stále hustější mlze nerozhodla. Byla obtížná, dramatická a takřka simultánní. Obě vedoucí závodnice ve stejnou chvíli trefovaly terče, obě ve stejnou chvíli dvakrát minuly a obě současně dvakrát úspěšně dobily. Česko-francouzské duo opustilo střelnici a bylo jasné, že si rozdělí první a druhou příčku. Třetí Ukrajinky totiž ztrácely 36 vteřin. A Norka Eckhoffová musela na trestné kolo.

Poslední kolo rozluštilo tajenku. A ta zněla:

Oberhof - štafeta žen - 1. Česká republika.

SP v biatlonu v Oberhofu (Německo)

Ženy - štafeta 4x6 km: 1. ČR (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) 1:16:56,0 (0 trestných okruhů + 7 dobíjení), 2. Francie (Bollietová, Dorinová-Habertová, Braisazová, Bescondová) -8,9 (0+8), 3. Bělorusko (Skorinová, Dubaresevová, Pisarevová, Domračevová) -1:06,8 (1+8), 4. Norsko -1:12,7 (1+10), 5. Itálie -1:13,7 (0+8), 6. Ukrajina -1:19,0 (0+6).

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...