Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Moravec se ve stíhačce blýskl pátým místem, i Krčmář jel skvěle

Sport

  14:23
POKLUKA - Čeští muži tentokrát v souboji na dálku porazili ženy. Ve stíhacím závodě v Pokljuce si Ondřej Moravec polepšil z osmnácté příčky na pátou. A Michal Krčmář zakončil svůj zatím životní závod na 15. místě, ten si polepšil dokonce o 20 míst! Vítězství slavil norský biatlonista Emil Hegle Svendsen.

Ondřej Moravec. foto: ČTK/AP

„Ondra pátý, absolutně pochvala. Jediná škoda, že nezačal s nulami v ležkách, kde mu pole ujelo. Zato stojky pak zvládl bravurně,“ komentoval trenér Marek Lejsek pro Českou televizi. „A ještě větší pochvalu si zaslouží Michal Krčmář, jel bezvadně. Byl namotivovaný na čtyři nuly a skoro se mu to povedlo. Škoda jedné rány, která šla mimo.“

Položky vleže byly při sobotních stíhacích závodech kamenem úrazu českých biatlonových hvězd: Soukalová při nich dopoledne nasbírala čtyři chyby, Vítková pět a také Moravec nebyl spokojen se dvěma ranami mimo terč.

Vstoje už to bylo o něčem jiném: Soukalová 0+1, Vítková 1+0, Moravec 0+0.

Zatímco ženám už povedené stojky do první desítky pomoci nemohly, Moravce „vystřelily“ z třetí desítky po ležkách na vynikající páté místo v cíli. A že bude o první desítku bojovat i Krčmář, to nečekal snad nikdo. Ten však odjel závod, který může mít pro jeho sebevědomí i budoucí kariéru klíčovou roli.

Moravec se hned na úvodních stovkách metrů stíhačky odpoutal od dvou českých sousedů v pořadí sprintu a posouval se pořadím na 15. místo, ale jeho vzestup zastavila chyba při první položce vleže, která jej srazila na 21. místo. Stejnou bilanci si z úvodní ležky odnesli Soukup a Šlesingr, naopak Krčmář s nulou zahájil svůj vzestup vzhůru ze 35. místa.

Vítěz sprintu Anton Šipulin hájil vedení, vypracoval si půlminutový náskok. Za ním se ve 2. kole sjel silný vláček pronásledovatelů, Svendsen, Landertinger, J. Böe a M. Fourcade.

Druhá střelba v nepříjemném větru vyslala Rusa na jedno trestné kolo, jeho náskok se smrskl na 6 vteřin před duem Landertinger-Svendsen, za nímž mírně zaostával opatrněji střílející Fourcade. Moravec znovu obkroužil jedno trestné kolo, zato Krčmář si druhou nulou řekl na 24. místě o post momentálně nejlepšího Čecha.

Třetí střelba, první stojka, změnila status quo, chyby favoritů se kupily. Z elitního kvarteta ji neudělal jen Svendsen a odjel o 21 vteřin před druhým Šipulinem a 33 vteřin před Fourcadem.

Češi tady zaútočili na Top 10, Krčmář přidal třetí nulu a byl desátý, Moravec dvanáctý!

Při čtvrtém kole pak Moravec předstihl Krčmáře a ujížděl osmý.

Svěndsen nádhernou, rychlou a především bezchybnou poslední položkou nepřipustil pochybnosti a odvážel si z ní bezpečný náskok 24 vteřin na Šipulina a 46 vteřin na Fourcada.

Exceloval Moravec, další parádní rychlá stojka jej posunula dokonce na 4. místo. Na zádech si vezl Rusa Lapšina, Itala Hofera a Rakušana Landertingera. Krčmář netrefil svůj jediný terč v závodě a opouštěl střelnici šestnáctý.

Na posledních metrech sice Moravce předstihl Landertinger, ale gesto v cíli ukazovalo radost českého biatlonisty. A absolutorium zasloužil Krčmář, na posledním kole své umístění ještě vylepšil na patnáctou příčku.

„Dominik Landertinger byl těžkým kalibrem do finiše, už minulý týden v Hochfilzenu finišovali ve stíhačce s Ondrou a dopadlo to stejně,“ připomněl Lejsek.

Ve světovém poháru zůstává Moravec na sedmé příčce.

Autor: