Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bláznivý Tonžan Taufatofua chce na olympiádě po taekwondu a běhu na lyžích startovat na kajaku

Sport

  8:00
SZEGED - Tonžan Pita Taufatofua je znovu v akci. Muž, který se poprvé blýskl na hrách v Rio de Janeiru tím, že byl polonahý, chce během čtyř let jet na třetí olympiádu a to pokaždé v jiném sportu.

Vlajkonoš Tonga Pita Nikolas Taufatofua. foto: Reuters

Netrefit strom a dojet před zhasnutím, to jsou skromné cíle lyžaře z Tongy

Taufatofua zahájil na mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Szegedu svou snahu představit se na třetích olympijských hrách ve třetím různém sportu. 

Po účasti v Riu de Janeiro v taekwondu a loňském startu v Pchjongčchangu v běhu na lyžích by se exotický sportovec rád probojoval do Tokia na kajaku.

Pětatřicetiletý Taufatofua při svých olympijských účastech zaujal už během slavnostních zahájení, na nichž hrdě nesl vlajku Tongy. A byl do půlky těla nahý, šel jen s tradiční rohoží kolem pasu. 

Na závěrečném ceremoniálu nesměl chybět Pita Taufatofua z Tongy.

Teď se chce zapsat do historie jako první sportovec v moderní éře, jenž se zúčastní tří olympiád za sebou v různých odvětvích.

Snahu kvalifikovat se do Tokia zahájil ve středeční rozjížďce v kajaku na 200 metrů. V cíli byl beznadějně poslední, ale spokojený. „Sedím ještě stále v lodi, což byl jeden z mých cílů. Ten si teď můžu odškrtnout,“ řekl.

Začátek byl přitom dramatický. Taufatofua měl velké problémy vmanévrovat svou kanoi do startovního postavení, první pokus musel vzdát a obkroužit jedno kolo, zatímco soupeři trpělivě čekali. 

Když se Tonžan na druhý pokus přece jen blížil ke startu a silou vůle udržoval rovnováhu, rozhodčí závod zahájili.

Navzdory problémům na startu se Taufatofua dostal do cíle, v čase 58,19 téměř 25 sekund za vítězem své rozjížďky. 

„Je to osobní rekord. Pořád to bylo lepší než můj první pokus v taekwondu,“ uvedl spokojeně syn tonžského otce a australské matky.

Ve čtvrtek Taufatofua absolvoval další jízdu na deblkajaku s Malakaiem Ahokavou. I tentokrát posádka dojela do cíle, i tentokrát s velkým odstupem poslední. 

„Jeli jsme na lodi, na které na Tonze staří lidé přejíždějí mezi ostrovy. Je hodně stabilní, ale také pomalá. Upřímně však říkám, že bychom pádlovali klidně i na nafukovacím lehátku, kdybychom museli,“ řekl Taufatofua, jenž na deblkajaku trénoval s Ahokavou jen šest dnů.

Pita Taufatofua z Tongy v cíli závodu na 15 km volnou technikou.
Australský lyžař Pita Taufatofua

Kanoistika je pro něj coby reprezentanta ostrovního státu nejpřirozenějším sportem. „Věděl jsem, že můj další sport musí mít něco společného s vodou. Té máme u nás dost,“ smál se.

Při své první olympijské účasti v taekwondu vypadl Taufatofua po drtivé porážce v prvním kole, loni v Pchjongčchangu podle svých slov prožil hodinu utrpení v běhu na 15 km, ale poslední mezi lyžaři neskončil. 

Aby se kvalifikoval z MS do Tokia, musel v Szegedu skončit do pátého místa, čemuž byl na míle vzdálen. 

Nyní musí doufat v únorové kontinentální soutěže, nebo v pozvání Mezinárodního olympijského výboru, což je asi nejpravděpodobnější varianta.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat