Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Bleskový návrat k dalšímu ročníku. NBA čeká nejkratší pauza, jde především o dolary

LeBron James ověnečný trofejemi po finále NBA. foto: ČTK

New York/Praha - Fanoušci basketbalu se radují. Zámořská NBA bude mít mezi dvěma ročníky nejkratší pauzu ve své pětasedmdesátileté historii. Lakers zdolali v šestém finále Miami 12. října a už 22. prosince by měli LeBron James a spol. v úvodním zápase nového ročníku slavné ligy přebírat prsteny šampionů.
  8:54

Hráčům se krátká přestávka příliš nezamlouvá, dostali však hned 500 milionů důvodů, proč se nechali přesvědčit.

Zástupci hráčské asociace oznámili v pátek dohodu se šéfy klubů na spuštění nového ročníku ještě před koncem roku 2020 s tím, že se odehraje zkrácená základní část na 72 zápasů.

LeBron James během oslav se spoluhráči.
LeBron James ověnečný trofejemi po finále NBA.

„Ještě nás čeká spousta vyjednávání, ale dohodli jsme se na tom nejdůležitějším, což je datum prvního zápasu a celkový počet duelů v základní části,“ řekla za hráčskou asociaci její prezidentka Michelle Robertsová.

Současný plán počítá s nástupem do tréninkových kempů 1. prosince, do té doby se musí stihnout ještě draft plánovaný na 18. listopadu a bleskové podepsání nových smluv s volnými hráči.

Vše by se mělo stihnout před startem olympiády

Sezona by měla včetně play off vrcholit v červenci tak, aby hráči mohli odehrát olympijské hry a následující ligový ročník už začal v klasickém termínu s klasickým počtem zápasů.

„Mělo to několik důvodů. Rádi bychom hráčům dopřáli šanci reprezentovat svou zem na olympijských hrách v Tokiu. Navíc nám to pak dává šanci odstartovat nový ročník v termínu říjen–červen,“ okomentoval dohodu komisionář NBA Adam Silver.

S návrhem přišli dva hlavní televizní partneři ESPN a TNT, jejichž zástupci si stěžovali na nízkou sledovanost dohrávky loňské sezony mezi červencem a zářím, kdy diváci preferovali baseball a také začátek sezony amerického fotbalu.

Z velké části právě televizní kontrakty dělají z hráčů NBA milionáře.

Všechny tyto argumenty byly ligovými zástupci předloženy před hráče při jednání. A peníze podle očekávání zafungovaly.

Jen malé množství hráčů v NBA má za sebou „impéria“ a jsou úspěšní i v dalších byznysových oborech jako LeBron James, Stephen Curry či James Harden. Medián ročního platu hráče NBA činí něco lehce přes šest milionů dolarů.

To je však hrubá částka před odečtením daní, zaplacením agenta (průměrně 5 % platu) a bez 20 procent, jež NBA „zabaví“ hráčům a vyplácí je až podle finančního výsledku daného ročníku.

Ne všichni se dokážou jednou smlouvou zajistit

Z více než 500 hráčů, kteří mají v současné době v NBA platnou smlouvu, bere polovina pod dva miliony dolarů ročně.

Hráči tak rozhodně nejsou žádní chudáci, odhadovaná ztráta kolem 40 procent běžného ligového výdělku pro příští sezonu ale může elitním basketbalistům zkomplikovat život.

„Nemůžeme kritizovat LeBrona, když se mu nelíbí tak brzký start sezony, na druhou stranu ale chápu hráče z týmů, kteří od března neodehráli soutěžní zápas. Budeme se muset jako ligoví šampioni přizpůsobit, každý nás bude chtít porazit,“ okomentoval situaci jeden z místopředsedů hráčské asociace a zároveň křídelník Los Angeles Lakers Danny Green.

Právě kvůli svým výplatám se hráči rozhodli odsouhlasit dřívější začátek nového ročníku, než se původně předpokládalo.

Analytici NBA vypočítali, že v nadcházející sezoně se ztráty spojené s koronavirem (zápasy bez diváků a dodržování zdravotních protokolů) mohou šplhat až ke čtyřem miliardám dolarů ještě navrch k téměř dvěma miliardám ztraceným v nedávno dohraném ročníku.

Start v prosinci namísto původně plánovaného ledna by mohl zachránit jak pro hráče, tak pro majitele klubů až 500 milionů, což rozhodně není k zahození.

LeBron James během oslav se spoluhráči.
LeBron James ověnečný trofejemi po finále NBA.
Autor:

Pronájem, 2+kk, Hrnčířská, Zdiměřice
Pronájem, 2+kk, Hrnčířská, Zdiměřice

Hrnčířská, Jesenice - Zdiměřice, okres Praha-západ
18 000 Kč/měsíc