9. listopadu 2011 8:31 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Boj o 156 milionů v pokeru. Staszko bude nejhůř druhý

Martin Staszko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Staszko | foto: ČTK

LAS VEGAS V americkém Las Vegas se hraje finále Světové série v pokeru o 156 milionů korun. Šanci na výhru má Martin Staszko z Česka, který se spolu s Američanem Benem Lambem a Němcem Piusem Heinzem probojoval do závěrečné hry. Třinecký rodák je prvním obyvatelem Česka, který se v turnaji dostal tak daleko. Vstup do finále se mu vydařil, vyřadil Lamba a už může být nejhůře druhý s výhrou 98 milionů korun.

Výchozí pozici měl přitom relativně nejhorší, když měl nejmenší počet žetonů. Nashromáždil jich 42,7 milionu. Vedoucí Heinz jich měl úctyhodných 107,8 milionu. Lamb pak 55,4 milionu žetonů. Úvod finále však vyšel Staszkovi pohádkově. Hned v prvním rozdání se mu podařilo odpovědět na Lambovu výzvu, který vsadil vše. Staszko dorovnal, byť to pro něj mohlo znamenat prohru v turnaji, a vyplatilo se mu. Rázem zdvojnásobil počet svých žetonů na 85,6 milionu žetonů a ocitl se na druhém místě. Lambovi risk nevyšel a spadl na 12,7 milionu žetonů.

O dvě hry později ztuhl jeho početným fanouškům v sále úsměv na rtech. Lamb hned ve třetím rozdání nepřežil další souboj se Staszkem a s turnajem se rozloučil. O náramek neoficiálního mistra světa v pokeru se utká Heinz se Staszkem. "Jsem šokovaný. Z emočního vrcholu jsem spadl dolů," řekl Lamb po vyřazení. "Staszkova hra mě ale nepřekvapila. Hrál dosud dobře a zahrál tak i teď," dodal Američan, který si z Las Vegas odváží v přepočtu kolem 72 milionů korun.

Fanoušci fandí Staszkovi přímo na místě.

Fanoušci fandí Staszkovi přímo na místě.

Závěrečný Staszkův souboj s Heinzem nebyl rozhodnutý ani po zhruba čtyřech hodinách hry. Nejvíce zatím připomíná přetahovanou, kdy má chvíli na vrch jeden, chvíli druhý hráč. Staszko již jednu chvíli měl nad Němcem zhruba dvojnásobné vedení v žetonech, když jich měl přes 140 milionů, nakonec ale o slibný náskok přišel. Vyrovnaný je zatím i souboj německých a českých fanoušků, kteří své oblíbence bouřlivě povzbuzují. V sále dokonce v jednu chvíli zněla i česká hymna.

Třinečan, jenž kromě pokeru hraje šachy či tenis, do Las Vegas přijel s myšlenkami na celkové vítězství. "Nikdy nejsem spokojený, když nejsem první. Když skončím v čemkoliv druhý, tak jsem nespokojený. Cíle tak mám maximální," řekl v pondělí.

Muž, který ještě nedávno pracoval v automobilce v Nošovicích, si v každém případě již vydobyl respekt soupeřů ze světové špičky. S uznáním o něm před zápasem mluvil Lamb, jenž toho ve svých 26 letech v pokeru již hodně zažil.

Přesto si na svého soupeře před užším finále turnaje věřil. "Staszko je génius. Je i šachový hráč světové třídy. Vypadá ale, že nestrávil tolik času hraním pokeru, takže si myslím, že v mnoha ohledech je o hodně méně zkušený, i když je možná nejchytřejší osobou u stolu. Za dva, za tři roky možná bude jedním z nejlepších hráčů na světě, teď si ale myslím, že mám více zkušeností a že to můžu využít ve svůj prospěch," říkal ještě v pondělí Lamb, který letos ve Světové sérii zažíval mimořádně úspěšný rok.

Za hodně dobrého hráče pak třineckého rodáka považuje i Heinz. V neděli se sice podle něj Staszko držel zpátky, možná za to ale podle německého hráče mohly karty. "Rozhodně ale respektuji to, jak hraje. Je to obtížný soupeř a respektuji ho i jako člověka. Teď jsme rivalové, v budoucnu ale možná budeme přátelé," uvedl Heinz.

Do hlavní soutěže Světové série, která začala 7. července, letos zasáhlo 6865 hráčů ze 105 zemí včetně devíti Čechů. Vstupní vklad do turnaje činil 10.000 dolarů (asi 180.000 korun). Celková dotace činí 64,5 milionu dolarů.

ČTK