6. prosince 2017 17:16 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Bojkot olympiády nebude, ujistil ruské sportovce a fanoušky Putin

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: AP/ČTK

PRAHA Bojkot se nechystá, ruští sportovci můžou na zimní olympijské hry v Pchjongčchangu. Tuto informaci potvrdil ruský prezident Vladimir Putin, když předstoupil před dělníky automobilky v Nižním Novgorodu, aby oznámil, že se bude ucházet o znovuzvolení hlavou státu na dalších šest let. „Bránit sportovcům v účasti na olympiádě nebudeme,“ řekl ve svém projevu.

Předstoupil před dělníky automobilky GAZ v Nižním Novgorodu a oznámil svou kandidaturu na prezidenta pro dalších šest let. „Ano, budu se ucházet o post prezidenta Ruské federace,“ prohlásil.

Když novináři vyčerpali všechny otázky k jeho znovuzvolení, tématem číslo jedna se stala ruská účast na olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu.

Ta byla až do úterního večera ohrožena.

Za státem organizovaný doping totiž Ruské federaci od Výkonné rady Mezinárodního olympijského výboru hrozil i plošný zákaz startu všech ruských sportovců na příštích hrách.

K tomu nakonec nedošlo. Ruští sportovci, kteří neměli v minulosti žádný dopingový škraloup a podrobí se přísnému testování, budou moct na hrách soutěžit, byť ne pod ruskou vlajkou.

Nedočkají se národních barev, v případě jejich triumfu ani národní hymny a budou označování jako „Olympijští sportovci z Ruska“ (OAR).

Nic na této skutečnosti nemění ani středeční vyjádření hlavy ruského státu.

Právě Putin byl posledním, kdo mohl ruským sportovcům v účasti na hrách zamezit, kdyby vyhlásil celoplošný bojkot her.

K tomu ale nedošlo.

„Bez jakýchkoliv pochybností nebudeme bránit tomu, aby se naši sportovci účastnili olympijských her, pokud se jich někdo osobně bude chtít zúčastnit,“ citovala ruského prezidenta agentura R-Sport.

Při splnění podmínek tak ruským sportovcům nehrozí nic, proč by se v únoru v Koreji neměli objevit.

Kolik jich přísné regule Mezinárodního olympijského výboru splní? To zatím jisté není.

Najdete na Lidovky.cz