Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bojovnice se šavlí v ruce. Muslimskou šermířku čeká první olympiáda

Sport

  10:00
PRAHA - Mohla by se živit jakkoliv. Má vysokoškolské vzdělání, zcestovala pomalu celý svět. Američanka Ibtihaj Muhammadová ale miluje šerm. A právě tato láska ji dovedla až pod pět olympijských kruhů v Riu, kde se tak stane první reprezentantkou své země, která nosí hidžáb.

Ibtihaj Muhammadová. foto: Reprofoto

Na instagramu sleduje třicetiletou šermířku na 58 tisíc lidí. Během pobytu v olympijské vesnici už stihla společnou fotku se španělským tenistou Rafaelem Nadalem, má za sebou oficiální fotky i natáčení spotu americké výpravy v Riu.

Všude ji uvidíte s tradičním muslimským hidžábem. Dokonce i po boku amerického prezidenta Baracka Obamy. Odmítla si jej sundat i během tradičního jarního festivalu v Austinu – Sout by Southwest.

Prostřednictvím šermu bojuje proti diskriminaci žen, muslimů a vlastně i sexismu ve svém vlastním sportu. Vždyť ženský šerm je součástí olympijské rodiny krátce – pouze dvacet let. Šavle, ve které závodí Muhammadová – pak byl poprvé zařazen do programu her až v roce 2004.

„Totální sexismus, to je šerm,“ krčí rameny třicetiletá žena. „Náš sport má dlouhou historii šovinismu,“ doplňuje ji Tim Morehouse, stříbrný medailista z her v Pekingu 2008.

First day in the Olympic Village and I've already met one of the greats.. Rafael Nadal!  #TeamUSA #ibtihajinRio

Fotka zveřejněná uživatelem Ibtihaj Muhammad (@ibtihajmuhammad),

V té době ještě Muhammadová netušila, že se někdy na sportovní svátek vůbec podívá. „Je to vzácné. A krásné, možné jen v naší zemi,“ říká Zoran Tulum, americké šermířský reprezentační trenér.

Ne, nemluví o nějakém prosazování rodačky z Maplewoodu v New Jersey na úkor kvalitnějších závodnic. Muhammadová je totiž tak trochu rarita tohoto sportu.

Šermu se začala naplno věnovat až v sedmnácti letech, když vstoupila do prestižního klubu Peter Westbrook Foundation. Je trojnásobnou americkou šampionkou a vítězkou juniorské olympiády z roku 2005. Jenže do Londýna se ještě neprobila, přestože je v seniorské reprezentaci od roku 2010.

Od roku 2011 ale sbírá týmové medaile – včetně zlata z roku 2014. V současnosti je americkou dvojkou a světovou osmičkou ve své disciplíně.

„Olympijské hry nebyly mým snem. Skoro to vypadalo jako sen lidí kolem mě,“ vyprávěla nedávno v rozhovoru pro The Wall Street Journal. Šerm rozhodně neoplývá penězi jako fotbal a jiné sporty a udržet se na vysoké úrovni není ani za velkou louží snadné.

Muhammadová se ale do Ria nakonec kvalifikovala a i když nebyly hry jejím snem, může nyní svojí účastí v Brazílii podpořit svoji snahu o lepší život žen nejen z muslimské komunity.

„Žijeme v době, kdy se lidí chrání svojí nenávistí vůči druhým a pronásledují nevinné na ulicích. To musíme změnit,“ napsala nedávno na svůj twitterový účet. „Jsem hrdá na to, že jsem Američanka a že mohu reprezentovat tuto zemi,“ dodala.

Jaký směr nabere její příběh na olympiádě? Přestože se nakonec nestala americkou vlajkonoškou - sami sportovci dali v hlasování přednost plavci Michaelu Phelpsovi - má Muhammadová dle expertů velkou šanci uspět při sportovních kláních.

A to jak v individuálním závodě, který pro ni startuje v pondělí 8. srpna, tak především v soutěži družstev, kde se společně se svými parťačkami představí o pět dní později.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!