Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Boxer Foreman po 25 letech šokoval: Tyson se mě bál, nechtěl se mnou boxovat

Sport

  8:00
WASHINGTON - Dal relativně nenápadné interview, ale utrhl celkem solidní lavinu zájmu. Bývalý boxerský šampion těžké váhy George Foreman se v rozhovoru pro On The Ropes Boxing Radio vyjádřil i k tématu nikdy neuskutečného šlágru konce 80. let minulého století s tehdejším králem sportovního světa - Mikem Tysonem.

George Foreman. foto: Reprofoto

George Foreman ukončil svoji kariéru po porážce od Jimmyho Younga v roce 1977 mimo jiné i proto, že mu vadily praktiky promotéra Dona Kinga. Tehdy mu bylo pouhých 28 let a měl na svém kontě řadu slavných soubojů včetně dvou výher nad Joem Frazierem a porážku v dalším ostře sledovaném souboji - s Muhammadem Alim.

Když o deset let později – v roce 1987 – oznámil návrat coby 120kilový obtloustlý obr, příliš lidí jej nebralo vážně. Jenže Foreman rychle shodil a během čtyř let, než se dostal k souboji s Evanderem Holyfieldem o pás mistra světa WBC (ve kterém padl), vyřídil 23 ze 24 svých soupeřů před limitem.

Právě v této době snil o souboji se „Zvířetem“ jménem Mike Tyson. A nejen on. Jenže boxerský svět se jej nikdy nedočkal. Brzo sedmašedesátiletý veterán a nejstarší šampion těžké váhy všech dob na začátku tohoto týdne v rozhovoru pro On The Ropes Boxing Radio nastínil, jak se situace na přelomu 80. a 90. let minulého století měla.

„Několikrát tam proběhla seriózní jednání o souboji s Mikem Tysonem. On ale prostě a jednoduše nechtěl se mnou do jednoho ringu. Nechci říkat, že bych ho porazil. Ten kluk měl tvrdý úder. Ale já byl větší a těžší než byl on,“ zaznělo z úst legendárního bijce, o kterého se v jeho „druhé“ kariéře staral Bob Arum.

I to tak mohlo zapříčinit neshody ohledně jejich případného duelu. Za letos padesátiletým „Železným Mikem“ totiž stál v té době právě Don King, kterého nemůže Foreman ani cítit (později měl vůči němu stejné pocity i Tyson) a se kterým neměl právě Arum nikdy příliš kvalitní pracovní vztah.

Foreman ale viděl zakopaného psa někde jinde. „Myslím, že jeho bývalý kouč Cus D’Amato mu musel říct o mé síle ze sedmdesátých let a že by bylo lepší, aby se nikdy nevracel. Na druhou stranu, když už jsem se pro comeback rozhodl a viděl Tysona, tak jsem si sám pro sebe říkal ‚Hele, nech toho chlapa být‘. Ale já si nemyslím, že bych s ním měl zas až takové problémy,“ pokračoval ve vyprávění muž, který Fraziera dvakrát totálně zdemoloval.

Právě tyto výhry nad relativně typově podobným boxerem jako je Tyson dávaly Foremanovi pocit, že by si stejně vedl i proti králi těžké váhy konce 80. let 20. století. Ostatně v legendárním rozhovoru v show Davida Lettermana v roce 1990 prohlásil, že by si s tehdejším stále ještě neporaženým šampionem (prohra s Busterem Douglasem přišla asi 10 měsíců po tomto interview) poradil nejpozději ve druhém kole.

„Vždycky mi vyhovovalo boxovat proti klukům, kteří se tlačili co nejblíže ke mně, protože jsem měl hodně dobrou levačku. Na druhou stranu, Tyson byl hodně chytrý, měl rychlejší ruce i nohy než Frazier. Těžko říct, určitě by to byl pro těžký soupeř,“ zakončil své aktuální povídání pro On The Ropes Boxing Radio.

Co myslíte, jak by tento duel dvou nebezpečných „střelců“ s instinktem zabijáka dopadl? Server ESPN.com před devíti lety zařadil Tysona na první místo v žebříčku největších knockoutérů těžké váhy všech dob. Foremana až na čtvrté místo za další legendy Sonnyho Listona a Joa Louise s dovětkem, „že nikdy neměl tak perfektní úder jako tato trojice, ale v dobách své největší slávy vypadal jako nezastavitelný ničitel“.