13. listopadu 2010 13:19 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Boxer Harrison vzývá zázrak, postaví se drzému šampionovi Hayemu

Zleva: Audley Harrison, Lennox Lewis a David Haye | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva: Audley Harrison, Lennox Lewis a David Haye | foto: Reuters

PRAHA Až se ti dva v sobotu večer po více než deseti letech opět potkají v ringu, v sázce bude mnohem více: všanc svůj mistrovský pás organizace WBA vystaví boxer David Haye (30), který kromě povinné obhajoby usiluje i o zisk pomyslného titulu britského krále nejtěžší váhové kategorie. Do cesty se mu postaví zlatý olympionik ze Sydney 2000 Audley Harrison (39).

Navzdory bohatým zkušenostem bijce staršího, vyššího a těžšího pasuje jak laická, tak i odborná veřejnost do role jasného outsidera. "Klidně mě odepisujte, ale budete v šoku," vzkázal všem pochybovačům devětatřicetiletý pořízek.

Čtěte také

Základ jeho odvážné teze dost možná vychází ze zkušeností nabytých na společných trénincích ze sklonku minulého tisíciletí. "Znám Hayeho velmi dobře. Vím, jakou má sílu a údery - nikdy mi nebyl schopný ublížit. Mnohokrát se mě také pokoušel poslat k podlaze, ale neměl na to," vzpomínal Harrison.  "Pořád o tom sparingu hovoří. O tom, jak v něm dominoval," kontroval Haye, "Tyto úvahy ale nedávají smysl, naše kariéry jsou nyní úplně někde jinde."

A skutečně, zatímco do zápisu kariéry Audley Harrisona po olympijském triumfu žádný výrazný zářez nepřibyl, jeho mladší kolega stihl během dekády vstoupit mezi profesionály, sjednotil tituly v křížové váze a přidat k nim jeden mistrovský pás v nejtěžší váhové kategorii. V bitvě o něj podle rozhodčích předčil 213 centimetrů vysokého a 144 kilogramů těžkého Rusa Nikolaje Valujeva.

Vizitka boxerů

Audley Harrison
Věk
: 39
Národnost: Britská
Výška: 196 cm
Váha: 115kg
Bilance v profiringu:
27 výher (20 k.o.),
4 porážky (1. k.o.)
Zajímavost: Olympijský vítěz 2000, v říjnu 2009 získal pás evropského šampióna EBU.

Boxer Audley Harisson

David Haye
Věk: 30
Národnost: Britská
Výška: 191cm
Váha: 95kg
Bilance v profiringu:
24 výher (22 k.o.),
1 porážka (1 k.o.)
Zajímavost: Bývalý absolutní šampión křížové kategorie (do 90,7kg)

David Haye při tréninku.

Jeho rychlý vzestup má ale jedno velké ale. Poté, co vletěl do kolotoče bojů nejtěžší váhové kategorie, vyprovokoval Vladimira a poté i Vitalije Klička k bitvě. Z obou duelů ovšem sešlo, v prvním případě kvůli údajnému zranění a podruhé na základě smluvních neshod. "Utkám se s nimi, až bude připraven," hlásá nyní. A právě kvůli Angličanově odmítavému postoji k zápasu s ukrajinskými bratry bývá často kritizován.

"Haye je v sobotním zápase jednoznačným favoritem. Nemá co získat. Snad jen že by Harrisona rychle sundal – mohl by mít zase kecy," uvažuje Lukáš Konečný, nejlepší český profesionál a novopečený mistr Evropy. "Pokud vyhraje jen na body, bude to známka toho, že na Kličkovce ještě nemá."

"Jediný důvod, proč do toho zápasu jde, je ten, že potřebuje obhájit titul, a to by pro něj neměla být velká práce," pokračuje Konečný. Jistou šanci má podle něho, zejména díky svému silnému úderu, i Harrison: "Myslím si, že ho Haye přejede, ale je to supertíha. Soupeř navíc není žádné ořezávátko, unese hodně a má velkou ránu. Pokud se dobře strefí, může Hayeho pořádně pocuchat," dodal evropský šampión lehké střední váhy.

David Haye si ale žádné pochybnosti nepřipouští: "Kdy zápas skončí, je plně v mé režii. Rodině a přátelům jsem již oznámil, kdy mu dám k.o., veřejnosti to ale neprozradím," neopomněl oprášit svou pověst vytahovačného boxera. "Dřív jsem cítil k Audleymu velký respekt, ten se ale během let proměnil v pohrdání. Nyní nastal ideální čas, abych to s ním skoncoval jednou provždy," dodal David Haye.

Fandit svému velkému rivalovi bude překvapivě i Vladimir Kličko. "Tím nejponíženějším způsobem tě, Davide, prosím, nenech si dát od Harrisona KO," vzkázal Hayemu. Ukrajinský mistr světa totiž pomýšlí na jejich případný duel, jehož atraktivita by kapitulací třicetiletého Brita výrazně poklesla.

Zápas David Haye – Audley Harrison je na programu v sobotu 13. listopadu od 22:00 v Manchesteru. Na stránkách lidovky.cz/box odstartuje ve 21:45 on-line reportáž.

Najdete na Lidovky.cz