Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Brady útočí na rekord v NFL. Myslím pouze na výhru, říká před rozhodující bitvou

Sport

  8:38
MINNEAPOLIS/PRAHA - Den co den odpovídá na tytéž otázky. Téměř tři hodiny čelí Tom Brady dychtícím reportérům. „Ukončíte po Super Bowlu kariéru?“ tážou se. „Nemyslím na odchod do důchodu,“ opáčí s neustálým úsměvem na tváři čtyřicetiletý quarterback. Právě jeho sportovní příběh budí největší pozornost před nedělním 52. finále amerického fotbalu.

Tom Brady z New England Patriots slaví. foto: ČTK/AP

Více než 111 milionů Američanů si v posledních letech zapíná začátkem února televizi. Leckdy z jediného důvodu: na obrazovkách běží přímý přenos Super Bowlu, show, jež nemá ve světě obdoby.

Globální značky se předhánějí a lobbují o atraktivní reklamní spoty během poločasové přestávky. Půlminutová stopáž vyjde nejméně na pět milionů dolarů. Americkou hymnu letos před utkáním New England Patriots a Philadelphia Eagles zazpívá zpěvačka Pink, přestávkový program obstará Justin Timberlake.

Nad hvězdami showbyznysu ale ční jediné jméno – Toma Bradyho. Ikona NFL se už v neděli může během svého osmého finále výrazně zapsat do sportovních dějin. Pokud Patriots zvítězí, Brady získá šestý titul bohaté kariéry. Takový počin se dosud žádnému hráči nepovedl. „Myslím pouze na to, jak vyhrát nejdůležitější zápas sezony,“ vypráví odhodlaně.

Quarterback New England Patriots Tom Brady slaví.
Tom Brady, quarterback New England Patriots.

V zámoří se mluví především o jeho (vítězném) konci kariéry. Brady, jehož zařazuje časopis Forbes každoročně mezi stovku nejbohatších sportovců planety, byl u všech pěti titulů Patriots. Stal se přirozeným lídrem; největší hvězdou týmu i celé ligy. I proto ho kouč Bill Belichick přirovnává k fotbalovým ikonám Messimu či Maradonovi. Takové jméno si Brady za 18 let vybudoval. „Neexistuje lepší quarterback. Jsem velmi rád, že ho můžu mít v týmu,“ říká pyšně Belichick.

Jejich osudy jsou provázané. Oba se v jedné kabině potkávají od roku 2000. Právě Belichick přitom na Bradyho ukázal až v šestém kole draftu. „Nejlepší výběr v historii,“ shodují se zámořští odborníci. Společně Brady a Belichick dovedli klub k pěti titulům. Nyní mají vykročeno k historicky šestému, čímž by dorovnali rekord Pittsburgh Steelers.

Na stadionu U.S. Bank v Minneapolisu, jenž pojme více než 65 tisíc diváků, se střetnou dva nejúspěšnější kluby letošní sezony – oba ovládly svou konferenci. Ve finále se Philadelphia představí potřetí – naposledy podlehla v roce 2005 právě Patriotům.

„Všichni chceme uspět. Já zvlášť, protože předchozích pět Super Bowlů jsem prohrál a věřím, že s tímhle týmem to zlomím. Byla by to pro mě velká satisfakce,“ řekl ofenzivní koordinátor Eagles Frank Reich.

O bláznění kolem Super Bowlu svědčí i to, jak fanoušci horečně skupují zboží ve fanshopech. Nejvíc jde na dračku tmavě modrý dres s číslem 12. Přesně ten totiž v neděli oblékne Tom Brady. Možná naposledy v kariéře.

Bradyho rekordní loučení?

V noci na pondělí se v Super Bowlu utkají New England Patriots a Philadelphia Eagles

Autor: