Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Philadelphia vyhrála Super Bowl. Orli překazili Patriotům obhajobu

Sport

  7:20
MINNEAPOLIS/PRAHA - Hráči Philadelphia Eagles poprvé vyhráli Super Bowl. Ve finále zámořské ligy amerického fotbalu NFL porazili 41:33 obhájce trofeje New England Patriots, kteří usilovali o šestý titul. Zasloužil se o to zejména quarterback Nick Foles, který se třemi hozenými touchdowny vyrovnal hvězdě soupeře Tomu Bradymu a získal ocenění pro nejužitečnějšího hráče.

Patrick Robinson oslavuje historicky první vítězství Philadelphie Eagles v Super Bowlu. foto: Reuters

„Nemám slov. O takovém momentu jsem snil jako dítě. Celá naše parta skvělých chlapů o tom vždy snila. Šli jsme si za tím sebevědomě a hráli svou hru,“ prohlásil Foles, který za zápas naházel 373 yardů, zkompletoval 28 ze 43 přihrávek a jen jednou míč ztratil. Do sezony přitom šel jako náhradní rozehrávač, než se v prosinci zranila týmová jednička Carson Wentz.

Nick Foles své dceři při oslavách raději nasadil protihluková sluchátka.
Rozehrávač Nick Foles dovedl Orly k prvnímu vítězství v Super Bowlu. Sám pak...

Philadelphia se dostala do finále potřetí, v letech 1981 a 2005 pokaždé prohrála. Naposledy to bylo právě s Patrioty, tentokrát se však Orlům povedla odplata. Po většinu utkání vedli, když zaznamenali druhý nejvyšší počet bodů za posledních 15 let. Jen v roce 2014 dal Seattle ještě o dva body více.

Foles předčil Bradyho

Foles na sebe poprvé výrazně upozornil po deseti minutách, kdy skvělým pasem na 34 yardů nahrál na touchdown Alshonu Jefferymu. A když na začátku druhé čtvrtiny proběhl 20 yardy LeGarrette Blount až do koncové zóny, vedli Orli už o 12 bodů.

A i poté, co James White ještě lepším během skrz obranu snížil na tři body, dokázali opět odskočit po skvělé akci zakončené právě Folesem. Ten přenechal rozehrávku Treyi Burtonovi a sám si naběhl do koncové zóny na přihrávku.

Hvězda Brady šestý titul nezískal

Patrioti vedení hvězdným Bradym se nevzdávali a snažili se o obrat jako loni, což se jim i povedlo. Devět a půl minuty před koncem šli do vedení 33:32, ale koncovka patřila Orlům. Rozhodující akce přišla 145 vteřin před koncem po touchdownu Zacha Ertza, který po podražení stačil doletět s míčem do koncové zóny. Vše ale museli potvrdit rozhodčí. Skóre završil Jake Elliott, který v zápase proměnil tři kopy ze hry.

Brady tak nezískal rekordní šestý titul, přestože v utkání naházel 505 yardů, což je nový rekord Super Bowlu. „Všichni jsme zklamaní. Porážka je na pytel. Snažili jsme se vyhrát, ale občas to prostě nestačí a prohrajete. Tak to chodí,“ řekl čtyřicetiletý Brady, který ještě neplánuje ukončit svou kariéru. „Počítám, že se vrátím. Uvidíme. Je těsně po zápase, musím si to nechat projít hlavou. Ale nevidím důvod, proč bych se neměl vrátit,“ dodal.

Žádný z hráčů na Super Bowlu symbolicky nepoklekl

Žádný z hráčů, kteří se v neděli místního času účastnili finále ligy amerického fotbalu v Minneapolisu, během národní hymny před zápasem nepoklekl. Toto gesto, které ostře kritizoval americký prezident Donald Trump, se v ligové sezoně stalo symbolem protestu proti policejnímu násilí na menšinách. Dopravu ke stadionu nicméně narušili aktivisté protestující proti policejní brutalitě, kteří zablokovali provoz městské dráhy. Policie 17 z nich krátce zadržela.

Asi 300 jiných demonstrantů se pak podle agentury Reuters vydalo z jednoho parku na pochod ke stadionu, u jehož bran většina z nich poklekla. Napodobili tak gesto hráče sanfranciského klubu Colina Kaepernicka, který předloni trend poklekání zahájil. Od té doby se k němu připojily desítky sportovců.

To, že se zahájení Super Bowlu obešlo bez poklekání, některé fanoušky podle agentury Reuters potěšilo a samo finále se díky tomu obešlo bez kontroverze. Poklekání někteří příznivci amerického fotbalu buď považovali za neuctivé vůči národní vlajce, nebo již byly kampaní unaveni.

Národní hymnu v amerických sportovních arénách hrají a zpívají před zahájením každého ligového utkání.

Prezident Trump dal několikrát najevo svůj odmítavý postoj k protestu. Na konci loňského září dokonce vyzval vedení NFL, aby těm sportovcům, kteří dávají najevo své názory během americké hymny, neumožnilo hrát. Fanoušky vyzval, aby hry bojkotovali.

Timberlake vzdal hold Princeovi

Zpěvák Justin Timberlake v neděli o poločase finále ligy amerického fotbalu překvapil diváky poctou Princeovi. Předloni zesnulý legendární zpěvák a skladatel se objevil na plátně a vypadalo to, jako by s Timberlakem za klavírem zpíval duet. Scéna byla osvětlena do fialova na počest Princeova patrně nejznámějšího alba Purple Rain. 

Prince byl rodákem z Minneapolisu, kde se takzvaný Super Bowl koná. Zápas mezi celky New England Patriots a Philadelphia Eagles zahájila americkou hymnou zpěvačka Pink. O tom, jak její pěvecký výkon dopadne, se dopředu především na sociálních sítích spekulovalo, neboť umělkyně se netajila tím, že bojuje s nachlazením. Americký tisk ale nakonec její vystoupení hodnotil slovy jako „dala to“ a „emocemi nabité provedení“. Zpěv trojnásobné držitelky Grammy ocenily na sociálních sítích i osobnosti, například moderátorka Ellen DeGeneresová nebo zpěvačka Sheryl Crow.

Jako každý rok byl minikoncert o poločase Super Bowlu napjatě očekávaný. Liga amerického fotbalu (NFL) na show vynakládá nemalé prostředky.

Sedmatřicetiletý Timberlake zpíval během tradičně mimořádně sledovaného poločasového představení už potřetí, což se dosud žádnému umělci nepodařilo. Poprvé to bylo v roce 2001, o tři roky později zazpíval duet s Janet Jacksonovou. V závěru vystoupení tehdy zpěvák trhnul s částí oblečení Jacksonové tak silně, že údajně nechtěně odhalil její ňadro. Ve své následné omluvě použil frázi „závada šatů“, jež se stala součástí popkultury a dostala se do slovníků.

Super Bowl je nejsledovanější akcí v americké televizi, k níž každoročně přitahuje více než 100 milionů diváků.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...