Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brečí u knížek, na kurtu je jako žralok. Ničitelka Kvitové si podmanila Francii

US Open

  10:00
PAŘÍŽ (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) - Dosud nevyhrála jediný turnaj WTA. Na grandslamu nejdále prošla do třetího kola US Open. Na žebříčku je až na 108. místě. Na Roland Garros ale tenistka Shelby Rogersová způsobila prvotřídní senzaci, když postoupila do čtvrtfinále. „Vždycky jsem snila o tom, že se to stane. Ale nebyla jsem si jistá, jestli to dokážu.“

Shelby Rogersová slaví. foto: Reuters

V pátek ráno se neprobudila zrovna veselá. Podívala se na výsledky NHL - a zjistila, že její milovaná Tampa prohrála sedmý zápas semifinále Stanley Cupu s Pittsburghem.

„Ani mi to nepřipomínejte,“ řekla pak reportérům. „To bylo velké zklamání. Ale jsem moc hrdá na to, že jim fandím. Měli neuvěřitelnou sezonu. Už se nemůžu dočkat další.“

To už za sebou měla dvě výhry nad hráčkami elitní dvacítky. V prvním kole zdolala Karolínu Plíškovou, ve třetím Petru Kvitovou, které dokonce při výhře 6:0, 6:7, 6:0 dala dva „kanáry“.

Ale to pořád nemělo být vše. V nedělním osmifinále, ještě než se na areál Roland Garros spustil déšť, zdolala Irinu-Camelii Beguovou a poprvé v kariéře prošla do grandslamového čtvrtfinále.

Shelby Rogersová na French Open.

„Kdyby mi to někdo řekl před turnajem, řekla bych mu: Úžasné! To zní jako moc fajn věc. A teď tu jsem a opravdu to tak je,“ líčila s úsměvem 23letá Američanka.

Diváky v Paříži okouzlila svou bezprostředností.

Nijak neskrývá emoce, které v ní velké triumfy vyvolávají. Po výhře nad Beguovou skrývala hlavu do dlaní, pak se ji v obličeji objevily slzy.

„To u mě není nic tak moc neobvyklého. Když jsem smutná, veselá, hladová, čtu knihu, koukám na film... Spustí se dost snadno,“ líčila.

Dostala pusu od Capriatiové, pak se nechtěla mýt

Kde se vzala nečekaná hvězda? Rogersová pochází ze sportovní rodiny, otec hrál americký fotbal, tenisu se věnovala i sestra, právě ta byla pro Shelby vzorem.

Shelby Rogersová na French Open.
Shelby Rogersová na French Open.

Vyrůstala v Charlestonu, kde v roce 2001 dělala sběračku na tamním turnaji. „Tehdy mě Jennifer Capriatiová políbila na tvář a já už se pak nikdy nechtěla mýt,“ vzpomínala pro USA Today.

Pak trénovala v centru americké asociace na Floridě, před dvěma roky přesunula svou základnu do Kalifornie.

Dlouho se prala se zraněními, ale možnosti naznačovala už dříve. V roce 2011 ji německá tenistka Andrea Petkovicová chválila: „Je to hodně nebezpečná hráčka. Trefuje míče tak dobře a čistě... Hraje se s ní dost obtížně.“

Předloni zarmoutila montrealské fanoušky, když dala dva „kanáry“ tamní hvězdě Eugenii Bouchardové. Ale skutečný průlom zaznamenala až letos: došla do finále turnaje v Riu a nyní překvapuje tenisovou Paříž.

Shelby Rogersová na French Open.
Shelby Rogersová na French Open.

Shelby Rogersová na French Open září.

Rogersová si pochvaluje, jak jí prospívá spolupráce s koučem Marcem Lucerem. „Poslední rok jsme měli docela těžký, když jsme bojovali s nějakými zraněními a asi patnácti nebo šestnácti prohrami v prvním kole. Nebylo to jednoduché. Ale jemu se daří mě držet, abych nelétala moc vysoko, nebo naopak neklesala nízko. Je to proces. Musíte si takovými časy projít. Každý den se o trochu zlepšovat.“

Cesta blonďaté Američanky přitom ještě nemusí skončit. Ve čtvrtfinále ji čeká Garbiňe Muguruzaová; a proč by se svou agresivní hrou nemohla zaskočit už jí? „Každé kolo je těžší, ale jsem na tu výzvu připravená.“

Jedno je jisté: výsledky Tampy už se stresovat nemusí. „Teď se můžu soustředit na tenis.“

A kdo ví, co s „čistou hlavou“ ještě může dokázat.

Autoři:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...