Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Fatální chyba. Březina se přepočítal a na MS skončil nejhůř v životě

Sport

  15:03aktualizováno  15:27
ŠANGHAJ/PRAHA - Nikdy předtím se mu nestalo, aby dokončil závod na mistrovství světa v krasobruslení a nebyl po něm v první desítce. Teprve nyní to přišlo. Michal Březina obsadil v Šanghaji patnácté místo. Na vině byly nejen některé skoky, jimž ubral otáčky, ale také nezapočítání kombinace s trojitým axelem.

ČESKÝ KRASOBRUSLAŘ MICHAL BŘEZINA NA SVĚTOVÉM ŠAMPIONÁTU V ŠANGHAJI. foto: ČTK/AP

Mistrem světa v krasobruslení se stal poprvé v historii Španěl. Na mapu šampionů přibylo jméno nové země.

Javiér Fernandéz, třiadvacetiletý rodák z Madridu, konečně vybojoval titul, na který byl už tři roky aspirantem. Se dvěma různými (a zdařilými) čtvernými skoky přeskákal, ale zároveň i umělecky předčil svého tréninkového sparingpartnera, obhájce titulu Juzuru Hanjua. Olympijského vítěze porazil o 2,82 bodu.

Vítěz krátkého programu Hanju zahájil svoji volnou jízdu nešťastně: dvojitým salchowem namísto čtverného a pádem při čtverném toeloopu. Následovala exploze skoků malého Japonce. Přesto mu to tentokrát nestačilo.

Michal Březina zaostal o 30 bodů za svým osobním rekordem a je patnáctý.

Udělal by líp, kdyby upadl

V kostýmu pro Mozartovu Figarovu svatbu začal český mistr tradičně vydařeným trojitým axelem. Toeloop byl vzápětí pouze dvojitý. Zato čtverný salchow zvládl, byť s protočkou, a doplnil jej dvojitým toeloopem do kombinace.

Při dalším pokusu o čtverný salchow mu ubral dvě otáčky.

Načež přišla fatální chyba: ke druhému trojitému axelu připojil v kombinaci pouze dvojitý toeloop, což znamenalo že v rozporu s pravidly zařadil dvojitý toeloop potřetí během své jízdy. Každý skok smí být zařazen pouze dvakrát.

Důsledkem bylo nezapočtení celé, jinak zdařilé kombinace a ztráta zhruba 13 bodů a nejméně čtyř pozic v celkovém pořadí.

ČESKÝ KRASOBRUSLAŘ MICHAL BŘEZINA NA SVĚTOVÉM ŠAMPIONÁTU V ŠANGHAJI.
ČESKÝ KRASOBRUSLAŘ MICHAL BŘEZINA NA SVĚTOVÉM ŠAMPIONÁTU V ŠANGHAJI.

„Je to tím, že závodníci nesledují ta pravidla. I kdyby Michal skočil jen trojitý axel a upadl při něm, získal by solidní body,“ komentovala u mikrofonu České televize mezinárodní rozhodčí Olga Žáková. „Je to škoda, jel dnes živěji než v krátkém programu.“

Další dva zdařilé trojité skoky ve druhé polovině programu už Březinovi k uhájení první desítky nepomohly, zvlášť když v závěru předvedl pouze dvojitý flip v úvodu trojkombinace.

Pozítří mu bude pětadvacet let, ale představoval si lepší dárek. Rozhodčí mu nadělili pouze 58 bodů za techniku, což v součtu s ostatními známkami znamenalo celkem 213,83 bodu.

Češi nejhůř od roku 2005

Stejnou chybu jako český krasobruslař, tedy trojnásobné zařazení jednoho skoku, poté udělal také Rus Voronov a přispěla k jeho sestupu ze 4. až na 13. místo. A už v úvodu volných jízd zařadil tentýž skok třikrát rovněž Francouz Besseghier.

Pro Březinu to byl šestý start na mistrovství světa v kariéře. Zatímco při prvních čtyřech účastech vybojoval 4., 4., 6. a 10. místo, loni kvůli zranění po krátkém programu odstoupil a letos se mu návrat do Top 10 nepovedl. Slabou útěchou mu bylo, že je stejně jako v lednu ve Stockholmu pátým nejlepším krasobruslařem.

Krasobruslařka Tuktamyševová s přehledem ovládla i mistrovství světa

České krasobruslení zaznamenalo nejhorší vysvědčení ze světového šampionátu od roku 2005. V Šanghaji se představili pouze tři sólisté, z nichž Eliška Březinová a Petr Coufal obsadili 27. místo a do volných jízd se nekvalifikovali. V nich se představil jediný Březina.

Od poslední české medaile z mistrovství světa uplynulo už dlouhých dvacet let. V roce 1995 Radka Kovaříková a René Novotný slavili zlato z kategorie sportovních dvojic.

Výsledek soutěže mužů v Šanghaji navíc znamená, že na příštím světovém šampionátu budou moci Češi nasadit pouze jednoho muže.

Tituly z mistrovství světa si tentokrát rozdělily čtyři země: Kanada, Francie, Rusko a Španělsko.

Souboj zámoří - Evropa tentokrát skončil nerozhodně 2:2.

MS v krasobruslení v Šanghaji

Muži

1. Fernandéz (Šp.) 273,90, 2. Hanju (Jap.) 271,08, 3. Ten (Kaz.) 267,72, 4. Brown (USA) 248,29, 5. Nguyen (Kan.) 242,59, 6. Ge (Uzb.) 234,89,... 15. Březina 213,83, 27. Coufal - nepostoupil z krátkého programu.

Autor: