31. března 2014 19:43 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nadvláda amerických krasobruslařů skončila. Všichni uhořeli v letadle

V letadle zahynula celá americká výprava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V letadle zahynula celá americká výprava | foto: Reprofoto

Letěli do Prahy, aby na světovém šampionátu 1961 prodloužili vládu amerického krasobruslení. Jenže nikdy tam nedoletěli. Tragédie letu Sabena 548 připravila Spojené státy o celou generaci závodníků i koučů. A pražské mistrovství odsunula o rok.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Hollis Albright, otec olympijské vítězky v krasobruslení a osobní lékař rodiny Owenových přijel brzy ráno 15.března 1961 do jejich domu za osmdesátiletou Grammy Vinsonovou. Stará paní byla matkou slavné trenérky Maribel Vinsonové-Owenové a babičkou středoškolačky Laurence a vysokoškolačky Maribel, dvou hvězdiček amerického a světového krasobruslení. Všechny tři se předcházejícího dne vydaly do Evropy, přes Brusel cestovaly na mistrovství světa v Praze.

Rovněž Grammy bruslením žila, starou fordkou z roku 1938 dovážela denně dívky na kluziště.

Albright jí nejprve zalhal: "Maribel mě požádala, ať vám dám injekci na chřipku." Místo ní jí píchl sedativa. Když zabrala, přiznal: "Přišel jsem kvůli Maribel a děvčatům."

Grammy k němu vzhlédla: "To letadlo... spadlo, že?"

Přikývl.

"Všichni jsou mrtvi?"

Opět přikývl.

"Tak... Nemohly by žít jedna bez druhé," vzdychla Grammy.

Dodnes zůstává tragédie letu Sabena 548 z New Yorku záhadou.

Tomáš Macek

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.