28. března 2015 8:17, aktualizováno  8:39 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Krasobruslařka Tuktamyševová s přehledem ovládla i mistrovství světa

Mistryní světa v krasobruslení se s přehledem stala Jelizaveta Tuktamyševová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mistryní světa v krasobruslení se s přehledem stala Jelizaveta Tuktamyševová. | foto: ČTK

ŠANGHAJ Ruska Jelizaveta Tuktamyševová navázala na evropský titul a poprvé v kariéře se stala krasobruslařskou mistryní světa. Druhá na šampionátu v Šanghaji skončila s velkou ztrátou Japonka Satoko Mijaharaová, třetí byla další Ruska Jelena Radionovová. Češka Eliška Březinová se po 27. místě v krátkém programu do sobotních volných jízd nekvalifikovala.

Osmnáctiletá Tuktamyševová na rozdíl od krátkého programu, v němž si vybudovala solidní náskok před zbytkem startovního pole, nezařadila do volné jízdy trojitý axel. V porovnání s evropským šampionátem nebyla tak suverénní a nevyhnula se drobným zakolísáním a za výkonem ze Stockholmu zaostala o více než osm bodů. Přesto to byla nejlepší volná jízda dnešního odpoledne v Šanghaji, Mijaharaovou za sebou v celkovém součtu nechala o téměř 17 bodů.

Čerstvě sedmnáctileté Mijaharaové, které patřila po krátkém programu třetí příčka, se podařilo rozbít ruský dvojblok v čele soutěže. Sice se jí nevydařil druhý trojitý lutz, ale i tak především díky vyšší známce za obtížnost volné jízdy Radionovovu předčila.

Ani šestnáctiletá Radionovová podobně jako její zkušenější krajanka nezopakovala suverénní výkon z mistrovství Evropy. Místo jednoho z plánovaných trojitých rittbergerů skočila jen dvojitý a rozhodčí posoudili jako nedotočený její trojitý salchow v kombinaci. Ze druhé místa po krátkém programu klesla na bronzovou příčku.

Ruska Jelizaveta Tuktamyševová s evropským zlatem z krasobruslení (na snímku z...

Ruska Jelizaveta Tuktamyševová s evropským zlatem z krasobruslení (na snímku z 31. ledna).

Útok na medaile se nevydařil dalším Japonkám Rice Hongové a Kanako Murakamiové, které byly po úvodní části těsně pod stupni vítězů. Místo toho se propadly až na šestou a sedmou příčku. Před ně se posunuly Američanky Gracie Goldová a Ashley Wagnerová, které nechaly zapomenout na nevydařené krátké programy, získaly malé medaile za druhou a třetí volnou jízdu a poskočily do elitní pětky. Až osmá skončila jejich týmová kolegyně a vítězka mistrovství čtyř kontinentů Polina Edmundsová.

Lidovky.cz, ČTK