Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Češi budou mít po 20 letech na olympiádě šermíře. Sílu čerpá v chrámu jako Jágr

Alexander Choupenitch bude bojovat v Riu o zpopularizování šermu v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexander Choupenitch bude bojovat v Riu o zpopularizování šermu v Česku. | foto: 

BRNO/PRAHA Po 20 letech se na olympijských hrách představí český šermíř. Češi budou mít v Riu de Janeiro dokonce dva zástupce, Jiřího Berana a Alexandra Choupenitche. Dvaadvacetiletý juniorský mistr Evropy z roku 2014 chce navázat nejen na tradici úspěšných českých šermířů, ale i zanechat v Brazílii na své první olympiádě výraznou stopu.

„Ano, vím, že budu po 36 letech prvním českým fleretistou na olympiádě, ale tím se nějak nechci svazovat. Ani tím, že jsme s Jirkou Beranem prvními šermíři na hrách od Romana Ječmínka a Atlanty 1996. Jde mi o můj proces, o to, že v Riu vyvrcholí 12 let práce, kterou jsem šermováním podstoupil,“ řekl Choupenitch v rozhovoru pro Lidové noviny.

Syn běloruských operních pěvců, kteří jsou členy sboru v brněnském Národním divadle, je rovněž umělecky nadaný. Vystudoval hudební školu a dlouhá léta hrál na klavír. Přednost však u něj dostal sport mušketýrů.

„Od té doby, co jsem si zkusil šerm, šermuji všude. V obyváku, v kuchyni u jídla, prostě všude. Je u nás na denním pořádku, naši se pro něj také nadchli. Baví mě na něm, že jste jen vy, stejně maskovaný soupeř a rozhoduje se jen mezi vámi. Jako byste stáli na krajíčku skály a koukali dolů. Nesmíte mít žádné emoce,“ zasnil se Alexander.

Nesmím být moc hrr

I když se říká, že v málokterém jiném sportu rozhodují zkušenosti o výhrách tak, jako v šermu, Choupenitch chce i ve velmi mladém věku tento zaběhnutý řád vyvrátit.

„Ano, je mezi námi hodně třicetiletých šermířů, kteří vyhrávají, ale třeba světovou jedničkou je Američan (Alexander Massialas), který je ročník 1994 jako já. Zkušenosti jsou důležité, ale ne hlavní, rozhoduje momentální situace,“ přiznal Choupenitch.

„Mohl bych být ale ještě rozvážnější. Musím na tom zapracovat a nesmím být moc hrr, jenže to je ještě tím, že jsem mladý. Každopádně cítím v tomto ohledu pokroky, což mi pomáhá i v osobním životě,“ doplnil Alexander.

Můžu vypadnout už po prvním zápase

Na červnovém mistrovství Evropy v polské Toruni skončil v osmifinále, když vypadl s Italem Andreou Cassarou. Silný soupeř, jehož jméno se dozví 4. srpna, jej bude nejspíš čekat i v 1. kole play off.

„Jsem rád už tím, že jsem se na olympiádu dostal. Každý postup bude obrovský úspěch. Nejen v Toruni, ale hlavně na turnaji v Šanghaji, kde jsem skončil druhý, jsem si dokázal, že můžu bojovat o titul i proti těm nejlepším. V Riu bude play off už od začátku, takže to bude náročnější v tom, že můžu skončit už po prvním zápase,“ prozradil Choupenitch.

Šerm na olympiádě

V šermu jsou tři olympijské disciplíny, kord, šavle a fleret. V nejtěžším kordu se počítají zásahy na celé tělo, v šavli se bodují zásahy od pasu nahoru, kdežto ve fleretu jen na vestu či nákrčník.

„Letos jsem musel všechny turnaje šermovat pod tlakem, turnaje totiž byly vyrovnanější, každý se chtěl dostat do Ria. Objevili se úplně noví kluci, každý turnaj proto vyhrával někdo jiný. Bylo to hodně psychicky náročné, ale tahle zkušenost se mi pro Rio bude hodit,“ věří Alexander.

Necelé tři týdny před startem olympiády podstupuje velmi náročný trénink. „Ráno mám dvouhodinový trénink, pak regeneraci a večer zase dvě hodiny. Můj sport je náročný navíc v tom, že dvacet dní z měsíce jsem mimo republiku a jen deset dní jsem doma. V Londýně a Itálii jsem častěji než doma,“ přiznal Choupenitch.

„Týden před odjezdem do Ria mi vyvrcholí příprava. Až do 27. července, kdy odlétáme do Brazílie, mě čeká ještě velká dřina. Až poslední týden bude přímo v Riu mírnější, tam absolvuji už jen pár tréninků, abych se zase nezatavil,“ podotýká mladý český šermíř.

Víra mi dodává hodně síly

Choupenitch přiznal, že před závody příliš nervózní nebývá, sám ale neví, jak tomu bude před olympiádou. „Samotná fyzička a trénink je jen třetinou úspěchu. Důležitá je i správná psychická příprava a regenerace. Šerm je hodně o hlavě, psychika je důležitá součást trnku, hodně se jí věnuju,“ říká Alexander.

Hodně podstatná je v tomto ohledu nejen velká podpora rodiny, ale stejně jako třeba u Jaromíra Jágra i pravoslavná víra, „Naši mě podporují velmi, za tu dobu vědí o šermu skoro všechno. Víra je pro mě velmi důležitá, když je možnost někde zajít do chrámu, tak jdu. Dodává mi to hodně síly,“ přiznává Choupenitch.

Alexander Choupenitch
Slavnostní křest knihy Václava Cibuly a fotografa Herberta Slavíka Olympijský...

Šerm bere jako životní směr a chce jím motivovat další mladé lidi. „Já šerm miluju. Naplňuje mě, že můžu motivovat další lidi. Třeba chtějí udělat něco, co u nás nikdy nikdo neudělal. Ale jde to i v naší malé zemi. Stačí, že člověk chce. Pokud tomu všechno podřídí, může se mu to povést,“ dodal brněnský šermíř.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...