Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyloučit Rusko z olympiády by bylo nefér. Selhala antidopingová agentura, říká šéf ČOV

Sport

  6:00
PRAHA - Princip kolektivní viny je absolutně neférový a ruští sportovci jsou oběťmi skandálu, za nějž by měla nést primárně odpovědnost Světová antidopingová agentura (WADA). Takový je pohled nejvyššího představitele olympijského hnutí v Česku Jiřího Kejvala na aktuální snahu zakázat start na hrách v Rio de Janeiru všem ruským sportovcům.

Šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval. foto: MAFRA

„Trest pro všechny sportovce, i v té formě, že se to prozatím týká jenom atletiky, je naprosto nepřijatelný a nespravedlivý,“ říká v rozhovoru pro LN šéf Českého olympijského výboru. Jemu nadřízený Mezinárodní olympijský výbor bude v neděli na základě zprávy WADA, která popisuje zapojení ruských úřadů do dopingu ruských sportovců při olympiádě v Soči před dvěma lety, zda nevyloučí z letních her, které startují 5. srpna v Brazílii všechny Rusy.

Dle Kejvala za to ale nese odpovědnost právě WADA. „Je na místě se ptát, jak kontrolovala odebírání vzorků, jak si pohlídala systém s jejich nakládáním,“ vysvětluje.

A ještě ve středu bude rozhodovat sportovní arbitráž v Lausanne o protestu ruských atletů proti tomu, že jim start zakázala atletická federace.

Šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval.
Šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval s prezidentem Milošem Zemanem.

LN: Podle zprávy Světové antidopingové agentury (WADA) měly krýt ruské úřady v čele s ministerstvem doping ruských sportovců v Soči. Je skutečně nutné trestat všechny ruské sportovce, jak po tom volá část mezinárodního sportovního hnutí?
Ta zpráva je skutečně důkladná, sepsána je na více než stovce stran. Ale na dění kolem této kauzy koukám jako blázen. A musím říct, že jsem si myslel, že Rusové mají ve sportu větší vliv. Ale především jsem přesvědčen, že na rozdíl od 80. let nelze problém dopingu nahlížet jako systémový problém. Tehdy na Východě, ale i na Západě byly podpůrné prostředky pro sportovce skutečně tiše a někdy i méně tiše podporovány z politických struktur. Dnes tento problém, a to nechci doping nějak zlehčovat, nevnímám jako takto programovou záležitost. Na druhou stranu možná mám zkreslenou optiku přes Česko. Ne že bych mohl dát ruku do ohně úplně za všechny sportovce, ale za to že neexistuje žádná systémová podpora dopingu, bych tu ruku do plamenů klidně strčil. Ono by to tady nikdo ani nedokázal ufinancovat. Je to totiž extrémně nákladná záležitost.

Ale zpět k Rusům. Pro mě jsou v kauze dvě věci jemně řečeno zvláštní. Absolutně nechápu princip kolektivní viny a presumpce viny. Trest pro všechny sportovce, i v té formě, že se to prozatím týká jenom atletiky, je naprosto nepřijatelný a nespravedlivý.

A druhá věc je, že já tuto záležitost nevnímám primárně jako selhání ruských atletů nebo sportovců, ale především jako selhání systému antidopingové agentury.

LN: V čem WADA selhala?
Pokud se děly podvody ve zkušebně vzorků, tak tato zkušebna byla certifikovaná antidopingovou agenturou. Jestli tam docházelo k selhání, tak je na místě se ptát, jak kontrolovala WADA odebírání vzorků, jak si pohlídala systém s jejich nakládáním ...

Takže pro mě je nyní nejdůležitější, jaká opatření a poučení vyplynou z této kauzy právě pro antidopingovou agenturu. Jaké změny provede ve své vlastní organizaci. Jaké to bude mít důsledky.

LN: Jaké by to měly být?
Tak minimálně za to byl někdo zodpovědný, kdo by se z toho měl zodpovídat. Je třeba zdůraznit, že na olympijských hrách, byť v Soči, neodebírají vzorky Rusové, odebírá je WADA. A kontroluje je ve zkušebnách, které sama certifikovala. A když teď tvrdí, že v moskevské zkušebně se vzorky někdo manipuloval, tak proč je neposílala do jiné zkušebny. Takový Kolín nad Rýnem není od Soči o tolik dál než Moskva.

Od začátku do konce je to vada v systému. To, že se to dělo na ruské olympiádě neznamená, že se to nemůže zítra dít kdekoliv jinde. A jediní, kdo na to alespoň prozatím doplatí, jsou sportovci, kteří nejsou za stav věci odpovědní. Ti jsou oběťmi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat