Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Exšéf světového antidopingu: Vyloučení Ruska by mělo být samozřejmostí

Sport

  9:24
NEW YORK - Podle bývalého předsedy Světové antidopingové agentury WADA Johna Faheyho by mělo být vyloučení Ruska z olympijských her v Riu de Janeiro kvůli státem podporovanému dopingu jasnou záležitostí. Funkcionář to prohlásil v rozhovoru pro agenturu AP.

Vladimír Putin a ruský ministr sportu Vitalij Mutko sledují lyžařské závody na OH v Soči. foto: ČTK/AP

„Jde o rozsáhlou korupci. Nejde o selhání jednotlivce, jedné skupiny nebo jednoho sportu,“ řekl Fahey, který vedl WADA v letech 2008 až 2013. „Konspirace šla od ministerstva sportu, přes antidopingovou agenturu, bezpečnostní službu až po moskevskou laboratoř,“ dodal.

Vladimír Putin a ruský ministr sportu Vitalij Mutko sledují lyžařské závody na...
Ruský ministr sportu Vitalij Mutko.

O organizovaném dopingu v Rusku poprvé promluvil bývalý šéf moskevské laboratoře Grigorij Rodčenkov a jeho slova poté potvrdilo i vyšetřování nezávislé komise WADA. Komise se zabývala především dopingem na olympiádě před dvěma lety, k manipulacím se vzorky však docházelo od roku 2011 do srpna 2015.

„Podíleli se na tom úplně všichni, takže jediná možnost, jak podpořit čisté sportovce, je poslat jasnou zprávu, že podvádění takových rozměrů nebude tolerováno,“ uvedl Fahey. „Výsledky vyšetřování mluví jasně. Jestli chtějí zachovat dobré jméno olympijských her, musí Rusko vyloučit,“ dodal.

Vyloučit Rusko z olympiády by bylo nefér. Selhala antidopingová agentura, říká šéf ČOV

O osudu Ruska by měl výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru rozhodnout v neděli. Užve čtvrtek by arbitráž CAS měla vynést verdikt ohledně ruských atletů, kteří se k ní hromadně odvolali poté, co jim start na olympiádě kvůli dopingové aféře zakázala světová atletická federace.

„Vzhledem k tomu, z čeho všeho bylo Rusko v posledních dvou letech obviněno, tak to nikdy nemělo dojít takhle daleko,“ uzavřel Fahey.

Autor: