Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ruští sportovci živí naději na Rio. MOV rozhodnutí o jejich vyloučení odkládá

Sport

  16:34aktualizováno  17:25
PRAHA - Mezinárodní olympijský výbor zatím nerozhodl o vyloučení všech ruských sportovců z letního olympijských i paralympijských her v Riu. Po mimořádném úterním zasedání ve Švýcarsku výbor uvedl, že s konečným verdiktem chce počkat na Sportovní arbitráž v Lausanne, která ve čtvrtek rozhodne ve věci vyloučení ruské atletické federace. Pokud k tomu dojde, otevřou se dveře k plošnému vyloučení Rusů z Ria.

Ministr sportu Vitalij Mutko, prezident Vladimir Putin a tyčkařka Jelena Isinbajevová. foto: ČTK/AP

V případě vyloučení celé země z her by šlo o bezprecedentní rozhodnutí a je tak stále možné, že MOV nakonec k uplatnění principu kolektivní viny nesáhne.

„MOV chce zprávu detailně prostudovat a zvážit všechny právní důsledky plošného vyloučení všech sportovců jedné země z olympijských her,“ stojí v prohlášení MOV. Komitét musí vzít v potaz jak rozhodnutí Sportovní arbitráže v Lausanne (CAS), které bude ve čtvrtek řešit odovlání ruské atletické federace proti vyloučení všech atletů z her, tak pravidla atletiky, světový antidopingový kodex i Olympijskou chartu.

Rusku hrozí vyloučení z her v Riu za to, že tamější úřady v čele s ministerstvem sportu plánovaně kryly doping svých sportovců mezi lety 2011-2015, zejména pak při domácích zimních hrách v Soči v roce 2014.

Doposud měli zákaz startu na hrách v Riu pouze ruští atleti a vzpěrači. MOV měla o vyloučení všech sportovců z Ruska rozhodnout v úterý po mimořádné konferenci, jejímž podnětem bylo zveřejnění rozsáhlé zprávy nezávislé komise Světové antidopingové agentury (WADA).

Grigorij Rodčenkov.
Podvodníci? Jedním z dopujících v Soči měl být bobista Alexander Zubkov...

Tzv. McLarenova zpráva (podle předsedy vyšetřovací komise, Kanaďana Richarda McLarena), která má 97 stran, odhalila, že v moskevských laboratořích docházelo v inkriminovaných letech k organizované výměně vzorků moči ruských sportovců a ke státem financovanému užívání dopingu. Došlo tak k ovlivnění výsledků zejména zimní olympiády v ruském Soči, kde byli do výměny vzorků zapojeni i agenti státní tajné služby FSB.

Na tyto praktiky upozornil WADA v květnu v rozhovoru pro The New York Times bývalý šéf moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov, McLarenova vyšetřovací komise nyní podezření potvrdila. Součástí státem organizovaného dopingového programu, který byl spuštěn po pro Rusko neúspěšné zimní olympiádě ve Vancouveru, bylo podle Rodčenkova více než dvacet olympioniků včetně 15 medailistů.

Ruští sportovci ale mohli z programu těžit také na atletickém šampionátu v Moskvě i plaveckém mistrovství loni v Kazani. McLarenova zpráva hovoří o minimálně 312 zfalšovaných výsledcích testů včetně testů paralympijských sportovců.

Ministr sportu Mutko suspendován nebude

Navzdory tomuto obřímu skandálu nebude podle aktuálních informací agentury R-sport zastavena činnost ministrovi sportu Vitaliji Mutkovi, jenž podle mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrije Peskova měl krýt pouze jeden dopingový případ zahraničního fotbalisty působícího v ruské lize.

Přípravy na OH zastiňuje zika. Golfisté ale nejedou kvůli penězům, tvrdí šéf her

Putin přitom v pondělí prohlásil, že všichni funkcionáři, kteří byli ve zprávě WADA označeni jako přímí účastníci podvodů, budou až do skončení vyšetřování suspendováni.

Suspendace se však nevyhnula Mutkovu náměstku Juriji Nagornychovi, jenž měl být podle zprávy WADA mozkem celého programu, poradkyni Nataliji Želanovové či několika dalším vysoce postaveným funkcionářům.

„Něco jako státní doping v Rusku neexistuje,“ zopakoval v úterý Vitalij Mutko.

Agentura WADA však těmto slovům nevěří a ústy svého prezidenta Craiga Reedieho doporučila MOV také zakázat ruským vládním činitelům přístup na mezinárodní sportovní akce včetně olympiády, což MOV v úterý schválil. Představitelé ruského ministerstva sportu tak nesmějí do Ria stejně jako osoby jmenované v McLarenově zprávě jako pachatelé dopingových podvodů.

Rusko také do odvolání nesmí organizovat mezinárodní sportovní akce.

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...