Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Putin: Všichni funkcionáři, kteří kryli doping našich sportovců, budou suspendováni

Sport

  15:30aktualizováno  20:37
TORONTO/PRAHA - Nezávislá vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA dospěla k závěru, že při zimních olympijských hrách v Soči před dvěma lety ruské úřady v čele s ministerstvem sportu kryly doping svých reprezentantů. Na pondělní tiskové konferenci v Torontu o tom informoval předseda komise Richard McLaren.

Vladimir Putin se rozhodl se všemi ruskými funkcionáři zatočit. foto: Reuters

Zakažte v Riu závodit všem Rusům, radí olympijskému výboru členové antidopingu

Z jeho zprávy vyplývá, že k manipulacím se vzorky ruských sportovců docházelo minimálně od roku 2011.

Závěry vyšetřování opět zvýšily tlak na Mezinárodní olympijský výbor, aby Rusko vyloučil ze srpnových letních her v Riu de Janeiro.

A sportovní velmoci to nyní vážně hrozí. WADA v prohlášení svého prezidenta Craiga Reedieho doporučila MOV, aby kompletní vyloučení Ruska a jeho sportovců z her důkladně zvážil.

Navrhla i zakázat ruským vládním činitelům přístup na mezinárodní sportovní akce včetně olympiády.

MOV zvažuje zákaz všem Rusům v Riu

Předseda MOV Thomas Bach označil McLarenovu zprávu za šokující a uvedl, že olympijský výbor je odhodlán sáhnout k nejtvrdším sankcím. Hned v úterý se uskuteční telekonference výkonné rady MOV.

„Závěry zprávy jsou šokující a bezprecedentní útok na integritu sportu a na olympijské hry. MOV nebude váhat přijmout nejtvrdší sankce proti jednotlivcům či organizacím,“ uvedl Bach.

Ten, co usvědčil Amstronga: Zpráva o dopingu může vyloučit Rusko z olympiády

V úterý už mohou padnout první předběžná opatření a sankce týkající se brazilské olympiády, začínající v Riu za necelé tři týdny.

Komise WADA prošetřovala obvinění ze státem řízeného dopingového programu, se kterým v květnu přišel bývalý šéf moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov.

Ten prohlásil, že v Soči docházelo ve spolupráci s tajnými agenty pověřenými státem k manipulaci se vzorky. McLarenova zpráva tyto praktiky nyní potvrdila.

S ministrem sportu spolupravala tajná služba

Rodčenkov v rozhovoru pro The New York Times prohlásil, že aby se zabránilo pozitivním testům, bylo vyměněno více než sto odebraných vzorků za „čisté“. Součástí dopingového programu bylo více než dvacet ruských olympioniků včetně 15 medailistů.

„Ruské ministerstvo sportu manipulaci se vzorky řídilo, kontrolovalo a monitorovalo,“ prohlásil McLaren, který předložil zprávu o 97 stránkách.

S úřadem vedeným Vitalijem Mutkem spolupracovaly na podvodech tajná služba, střediska vrcholového sportu a laboratoře v Moskvě a Soči.

McLaren ve zprávě mimo jiné uvedl, že moskevská laboratoř používala k výměně negativní vzorky z atletického mistrovství světa v roce 2013 v Moskvě. V Soči bylo Rusko se 13 zlatými, 11 stříbrnými a 9 bronzovými medailemi nejúspěšnější výpravou.

Putin hodil všechny do jednoho pytle

Komise se zabývala především dopingem na olympiádě před dvěma lety, podle McLarena však k manipulacím se vzorky docházelo od roku 2011 do srpna 2015.

Totální diskreditace ruského sportu. ‚Za doping může Rodčenko a koktejly z USA‘

Ruští sportovci tak z programu mohli těžit například na atletickém šampionátu v Moskvě i plaveckém mistrovství loni v Kazani. Vyšetřovací komise má poznatky o minimálně 312 zfalšovaných výsledcích testů.

Ruský prezident Vladimir Putin v prohlášení oznámil, že všichni funkcionáři, kteří byli ve zprávě WADA označeni jako přímí účastníci, budou až do skončení vyšetřování suspendováni.

Sám nikoho nejmenoval, ale takové opatření by se mělo týkat i Mutka a jeho náměstka Jurije Nagornycha, jejichž jména ve zprávě padla.

Putin: Chci více objektovních informací

Putin ale také zároveň zkritizoval vyšetřovatele, že zprávu postavili na výpovědi jediného člověka, a Rodčenkova označil za muže se skandální pověstí.

Od WADA požaduje dodání „více objektivních a na faktech postavených informací“ pro potřeby ruských vyšetřovatelů.

Podvodníci? Jedním z dopujících v Soči měl být bobista Alexander Zubkov...
Grigorij Rodčenkov.

Už před zveřejněním zprávy avizovalo několik národních antidopingových agentur požadavek na vyloučení celé ruské výpravy z her v Riu. Do Brazílie zatím nesmějí ruští atleti a vzpěrači.

O možnost startu mohli požádat pouze atleti, kteří nežijí v Rusku a podrobují se dopingovým kontrolám mimo tamní systém. Výjimku obdržely běžkyně Julia Stěpanovová a dálkařka Darja Klišinová.

Autor: