Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budou Rusové bez Ria? O jejich účasti MOV rozhodne až v neděli

Sport

  19:34
Moskva - O možném vyloučení Ruska ze srpnových her v Riu de Janeiro rozhodne Mezinárodní olympijský výbor podle předsedy Ruského olympijského výboru Alexandera Žukova v neděli. Ruským sportovcům hrozí absence na OH kvůli dlouholetému, státem řízenému dopingu. O svém osudu by se měli dozvědět až necelé dva týdny před zahájením her.

Ilustrační foto foto: aTeo.czReuters

„Očekáváme, že MOV dospěje k rozhodnutí 24. července,“ řekl ve středu Žukov pro agenturu TASS.

Ruský dopingový skandál nezná konce. Zákazem činnosti potrestáni další dva vzpěrači

O možném vyřazení Ruska z olympiády v Brazílii se začalo mluvit poté, co Mezinárodní atletická federace IAAF kvůli systematickému dopingu vyloučila z her loni v listopadu všechny ruské atlety. Další ránu sportovní velmoci zasadila pondělní zpráva nezávislé komise Antidopingové agentury WADA o tom, že tamní ministerstvo sportu od roku 2011 krylo doping svých sportovců a ve spolupráci s tajnou službou zaměňovalo jejich vzorky.

MOV po úterním mimořádném zasedání uvedl, že o sankcích rozhodne nejdříve po čtvrtečním verdiktu arbitráže CAS ohledně odvolání ruských atletů.

Současně také vyzval federace zimních sportů, aby zemi odebraly plánované akce jako je například listopadové MS v krasobruslení a prosincové závody Světového poháru ve skocích na lyžích v Nižném Tagilu. Mezi další předběžná opatření patří zákaz cestovat do Brazílie představitelům ruského ministerstva sportu a osobám, jejichž jména se objevila ve zprávě vyšetřovací komise o dopingu. Výbor také nechá znovu přezkoumat všechny vzorky ze zimních her v Soči, kterých se aféra dotýká.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!