21. listopadu 2012 9:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Češi ovládli tenisový rok 2012. Dařilo se hlavně týmům

Vítězný daviscupový tým | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězný daviscupový tým | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Zatímco loňský rok se nesl především ve znamení individuálních tenisových úspěchů Petry Kvitové, která vyhrála Wimbledon i Turnaj mistryň, letošní sezona přinesla Česku mimořádné týmové triumfy. Jedinečné tažení začalo už v lednu vítězstvím Hopman Cupu a skončilo v listopadu v Praze.

Tenisté jsou v žebříčku DC druzí

1. Španělsko 34.125 b.
2. ČR 29.952
3. Argentina 21.031
4. Srbsko 18.146
5. Francie 14.570
6. USA 10.612
7. Chorvatsko 5960
8. Kazachstán 4187
9. Rakousko 3984
10. Izrael 3973

To město leží na západě Austrálie, žijí v něm necelé dva miliony obyvatel a jmenuje se Perth. Právě tam odstartoval počátkem ledna výjimečný rok českého tenisu. Tam vyhráli Tomáš Berdych a Petra Kvitová již zmíněný pohár smíšených družstev. Po něm Česko - jako první země v historii - získalo v jednom roce i ženskou trofej Fed Cup a mužský Davis Cup. "Tenis je dnes v globální konkurenci nejúspěšnější český produkt," míní prezident tenisového svazu Ivo Kaderka.

Ve Fed Cupu byly Češky suverénní. Zvládly porazit ambiciózní Němky na jejich půdě, doma pak zastavily nebezpečné Italky a ve finále zdolaly dvě bývalé světové jedničky ze Srbska, díky čemuž obhájily titul. Objevila se nová hrdinka: dosud nenápadná Lucie Šafářová získala proti Srbkám dva důležité body a perfektně tak zastoupila týmovou jedničku Petru Kvitovou, kterou na konci roku trápil zánět nosohltanu.

Není jisté, zda Kvitová, která letos promarodila podstatnou část sezony, nastoupí ve Fed Cupu i příští rok. Ale pokud ano, mají Češky velkou šanci vyhrát potřetí za sebou. "Mohou vládnout donekonečna!" míní dokonce někdejší světová dvojka Jana Novotná. "Domácí úspěch motivuje mladé hráče, kteří budou chtít na výhru navázat."

Budou mít Štěpánek s Berdychem motivaci úspěch zopakovat?

Dva týdny poté zažili muži v Davis Cupu "tenisové Nagano". Křehký tým, jehož šance na úspěch závisely pouze na dvou hráčích, zdolal postupně Itálii, Srbsko, Argentinu a v napínavém pražském finále i Španěly. Tomáš Berdych a Radek Štěpánek dobyli pro Česko první triumf v historii samostatného státu; na dlouho ale možná i poslední.

Oba sice tvrdí, že plánují v Davis Cupu nadále pokračovat, nabízí se však hned několik pochybností... Najdou po výjimečném roce motivaci? Budou mít v nabité sezoně znovu dost sil a dobré zdraví? A zvládne brzy 34letý Štěpánek držet krok s nejlepšími? To se může ukázat už první únorový víkend, kdy obhájce titulu vyzvou Švýcaři doma v Ženevě - možná i se světovou dvojkou Rogerem Federerem.

Mimořádný rok však doplnily i individuální úspěchy nejlepších českých tenistů. Sedmadvacetiletý Berdych zažil životní sezonu. Ukončil ji na šestém místě žebříčku, čímž vyrovnal své maximum. Deseti výhrami (6 ve dvouhře + 4 ve čtyřhře) výrazně přispěl k triumfu českého týmu v Davis Cupu. Vyhrál největší počet zápasů v sezoně ve své kariéře (61), poprvé získal v jedné sezoně dva turnajové tituly (Montpellier, Stockholm).

Kvitová na trůn nedosáhla, ale úspěchy měla

Dostal se do semifinále US Open, potřetí v řadě se představil na Turnaji mistrů v Londýně. Sezonu plnou velkého tlaku a zdravotních trablů zvládla se ctí i dvaadvacetiletá Kvitová. Kdekdo předpovídal, že letos jistě dosáhne na žebříčkový trůn. To se nestalo, úspěchů má ale i tak dost.

Zvládla dvě grandslamová semifinále (Australian Open, Roland Garros), vyhrála dva turnaje WTA (Montreal, New Haven) a výrazně přispěla k obhajobě českého triumfu ve Fed Cupu.  Kvůli nemoci musela odstoupit z Turnaje mistryň, přesto se udržela v elitní desítce žebříčku: byla osmá. "Když bude hrát tak jako loni, měla by být brzy světovou jedničkou," řekl Francesco Ricci Bitti, šéf Mezinárodní tenisové federace.

Výbornou sezonu zažil i deblový pár Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká. Letos sice nedobyl prestižní titul z grandslamu, získal však stříbrné medaile na olympiádě. Radek Štěpánek přidal grandslamový titul z Australian Open a finále na US Open (s Indem Leanderem Paesem). V týmových soutěžích ovšem na Čechy nikdo neměl. Světovému tenisu v roce 2012 vládla Česká republika.

Ondřej Novotný, Martina Kučerová, mih