4. listopadu 2012 18:42 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Důvěra a týmový duch. To zdobí český fedcupový tým

Tenistky obhájily Fed Cup. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tenistky obhájily Fed Cup. | foto: ČTK

PRAHA Sloganem tří mušketýrů "jeden za všechny, všichni za jednoho" se dá přesně vystihnout pohoda a síla českých tenistek. Výběr kapitána Petra Pály dnes obhájil po finálové výhře nad Srbskem titul ve Fed Cupu a hráčky opakovaly, že za jejich jízdou je hlavně soudržnost a vzájemná důvěra.

"Věříme v každou z nás, jinak by to nebyl opravdový tým. Samozřejmě, že každá z nás chce přinést bod, ale především jsme tým," řekla česká jednička Petra Kvitová na tiskové konferenci po zisku titulu.

Její slova potvrdila vzápětí Lucie Šafářová, která získala ve finále dva body a Martina Navrátilová ji nazvala hrdinkou. "Je to týmová soutěž, máme tři body a je jedno, kdo body získá," řekla Šafářová.

Více zde

Na fedcupový týden, pro mnohé tenistky vyčerpávající, se hráčky i kapitán v posledních dvou sezonách vždy těší. "Vést tenhle tým je radost. Celý týden je vždycky pohoda," řekl Pála a upřímnost jeho slov potvrzovala jiskra v očích. "Máme skvělou partu, skvělý realizační tým a holky k tomu vždy přistupují s největší zodpovědností. Je vidět, jak moc chtějí něco dokázat, a v tom je ta síla," uvažoval Pála.

Kapitán má štěstí, že současná generace tenistek je výjimečná a má velký výběr při sestavování týmu. Vedle Kvitové a Šafářové letos pomohla i Iveta Benešová a k tomu měl druhý deblový pár světa Lucie Hradecká, Andrea Hlaváčková.

Mít v sestavě hvězdy, které nepracují pro tým, ale bývá kontraproduktivní. Z české šatny a tréninků ale byl celý týden v Praze slyšet smích a pohoda. "Jednoduše jsme si sedly. Doplňujeme se, nemáme problém. Prostě to funguje," řekla Kvitová.

Okolo tenistek se pohybuje sedm mužů. Šéfem je kapitán Pála, kterého doplňují osobní kouč Kvitové David Kotyza, trenér David Kunst, fyzioterapeuti Pavel Kolář a Pavel Kovač, lékař Vlastimil Voráček a vyplétač raket Richard Šodek.

"Petr (Pála) to s chlapama z realizačního týmu zvládají slušně. Všichni se úžasně doplňují, každý má něco a vytváří pozitivní energii. Ti chlapi jsou moc důležití," řekla Kvitová.

Pála už pomýšlí na hattrick

Druhý titul za sebou hned přivál myšlenku na zopakování úspěchu československého týmu z 80. let a možnost získat také fedcupový hattrick. "To mě nenapadlo. Prožívám teď radost a je potřeba si tu chvíli vychutnat," reagoval Pála. "Máme co dělat a pokud bude složení, jaké je, tak myslím, že to není nemožné," uvedla Kvitová.

Tenistky si především vychutnávaly pocit, že po loňském úspěchu v Moskvě tentokrát zvedly stříbrný pohár nad hlavu před českými fanoušky, Zaplněná hala vytvořila parádní atmosféru a při oslavách běhal mráz po zádech. "To je nejvíc, co můžete zažít. Ta oslava s publikem je něco, co si nekoupíte," řekla Kvitová. "Nikdy jsem při tenisu něco takového nezažila, bylo to úžasný," kývla Šafářová.

I deblistky Hlaváčková s Hradeckou si náladu, byť jen na lavičce, protože do hry nezasáhly, nadmíru užívaly. "Občas je lepší být na kurtu než na lavičce, tam jste dvakrát nervóznější, ale ten domácí kotel byl fantastický," řekla Hradecká.

Šafářová s Hlaváčkovou divákům v hale zatančily i taneček, kterým se v týdnu bavily v šatně a jeho video pak bylo na sociálních sítích. "Lidi v komentářích psali, že to máme udělat i na kurtu, až vyhrajeme, tak jsme si to užily," řekla Šafářová.

Fotogalerie

Lucie Šafářová a Andrea Hlaváčková oslavují titul ve Fed Cupu.

Všechny tenistky doufaly, že jim triumf ve Fed Cupu dodá potřebnou energii a motivaci do přípravy na další sezonu. "Rok jsem neměla špatný, ale chyběl velký titul, ale ten přišel teď jako tým, což dodá pohodu do tréninku," řekla Kvitová.

A v neposlední řadě tenistky doufaly, že na jejich úspěch navážou i tenisté. Tomáše Berdycha a český tým čeká na stejném místě 16. až 18. listopadu finále Davisova poháru proti Španělsku. Rada tenistek zněla jednoduše: "Vyhrajte tři body!" Šafářová k tomu ještě doplnila: "Dobře jsme jim to tady zahřály, ať v tom pokračují."

ČTK, Lidovky.cz