Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi si v brousí zuby na Kazachstán. Daviscupový zápas rozehraje Hájek

Davis Cup

  13:53
OSTRAVA - Zápas prvního kola Davisova poháru v Ostravě zahájí v pátek český tenista Jan Hájek s Kazachem Andrejem Golubjovem. Do druhé dvouhry nastoupí jednička domácího týmu Tomáš Berdych a Michail Kukuškin. Rozhodl o tom dnešní los, který dopadl opačně, než jak si přál český kapitán Jaroslav Navrátil.

Zleva: Tomáš Berdych, Jaroslav Navrátil foto: ČTK

Jeho přáním bylo, aby Berdych hrál úvodní dvouhru a měl pak více času na odpočinek před sobotní čtyřhrou. "Musíme se srovnat s tím, že los vyšel opačně. Nedá se nic dělat, ale není to až tak důležité," řekl bezprostředně po losu České televizi Navrátil.

Do čtyřhry nahlásil nečekanou dvojici specialistu Lukáše Dlouhého a juniora Jiřího Veselého, ale ujistil, že v tomto složení se deblový pár v sobotu ve vítkovické ČEZ Aréně neobjeví. "Vždycky to dávám tak, aby na tabuli byli všichni, ale čtyřhra v tomhle složení určitě nebude," uvedl Navrátil.

Sedmého hráče světa Berdycha čeká první vzájemný zápas s Kukuškinem, kterému patří v žebříčku ATP 63. místo. "Na turnajích se mi občas stane, že hraju s někým, s kým jsem třeba ještě nehrál. Průběh by měl být stejný.

Budu se soustředit hlavně na svůj výkon a ne řešit, s čím soupeř přijde," prohlásil Berdych, který je po problémech se stehenním svalem a odstoupení z turnaje v Dubaji již v pořádku. "Jsem stoprocentně připravený na celý víkend," konstatoval.

Program

Program zápasů:
Pátek (15:00):
Hájek - Golubjov,
Berdych - Kukuškin,

Sobota (14:00):
Dlouhý, Veselý - Ščukin, Koroljov,

Neděle (13:00):
Berdych - Golubjov,
Hájek - Kukuškin.

Berdychovi nijak nevadilo, že nastoupí až do druhé dvouhry. "Je to opravdu jedno, je to formalita. Na zápas se těším. Věřím, že Honza Hájek přinese první bod," uvedl. Také Hájka čeká jedna premiéra. Olomoucký rodák má za sebou sice pět utkání v Davis Cupu, ale poprvé se v týmové soutěži představí na domácí půdě. "Z vlastní zkušenosti vím, že čím blíže domova hraju, tím lepší jsou moje výkony. Tak doufám, že se to potvrdí," usmál se Hájek.

Soupeři si nestěžovali
Kazaši byli s výsledkem losování vcelku spokojeni. "Je to dobré, že začínám. I když to zase nehraje tak velkou roli. Jestli chceme postoupit, musíme vyhrát tři z pěti zápasů a je jedno, které to budou," řekla jejich jednička Andrej Golubjov.

Reprezentanti Kazachstánu nemají v úvodu letošního roku dobrou formu. Golubjov s Kukuškinem od ledna nevyhráli v hlavní soutěži jedinou dvouhru. "Ale forma roste. Už jenom ten pojem Davisův pohár je něco mimořádného a člověka to opravdu nutí vydat ze sebe to nejlepší. Budeme pracovat na 120 procent," řekl Golubjov.

S velkou motivací soupeře při jeho premiéře ve Světové skupině však soupeř počítá. "Hlavně na Kukuškina si musíme dát velký pozor, v hale je to velmi nebezpečný hráč," upozornil Navrátil.

Autor: