Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

České basketbalistky si tlak nepřipouštějí. Na MS se těší

Basketbalistky Ivana Večeřová a kapitánka Hana Horáková (vpravo) představily 21. září v Brně dresy českých hráček na nadcházející mistrovství světa.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Basketbalistky Ivana Večeřová a kapitánka Hana Horáková (vpravo) představily 21. září v Brně dresy českých hráček na nadcházející mistrovství světa. | foto: ČTK

BRNO České basketbalistky se snaží nepřipouštět si před blížícím se začátkem mistrovství světa nervozitu a rostoucí psychický tlak. V Brně je čeká bouřlivá atmosféra, ve které je domácí publikum požene za úspěchem, a reprezentační kapitánka Hana Horáková věří, že jí tým nepodlehne a naopak zužitkuje podporu ve svůj prospěch. Zkušeností prý na to má dost.

"Před dvěma lety mě podobné prostředí spíše svazovalo. Teď se ale na vyprodanou halu nesmírně těším. Podpora fanoušků znamená ohromnou sílu," řekla Horáková. Současný tým považuje za vnitřně velmi odolný a je přesvědčená, že všechny hráčky se s tlakem prostředí vypořádají. "Vnímám, že lidé dění v týmu podrobně sledují. Stojí za námi. Věří nám," dodala kapitánka před čtvrtečním zahajovacím zápasem s Argentinou.

Jednatřicetiletá rozehrávačka zažila s českým basketbalem jeho největší reprezentační i klubové úspěchy včetně triumfů na mistrovství Evropy a v Evropské lize. Loni na ME v Lotyšsku kvůli zranění kolena chyběla a národní tým bez svého hnacího motoru obsadil až deváté místo.

Teď už ale opět reprezentaci táhne, v přípravě poznaly basketbalistky jen dvakrát hořkost porážky. Možná i to se projevuje na důvěře veřejnosti, protože k basketbalistkám se donesly zprávy o sázkách na to, že tým postoupí až do semifinále. Ani takovými odvážnými odhady se Horáková nenechá vyvést z rovnováhy.

Na tiskové konferenci 21. září v Brně před domácím mistrovstvím světa v basketbalu žen předaly hráčky Ivana Večeřová (vlevo) a Hana Horáková (vpravo) brněnskému primátorovi Romanu Onderkovi podepsaný reprezentační dres.

"Sázky mohou být jakkoliv vysoké. Záleží jen na tom, jak se dostaneme do pohody, a od toho se odrazí i náš výkon," řekla Horáková. Podle ní je ale každé družstvo na turnaji k poražení. "Takže konečný výsledek bude spíše o nás než o soupeřkách," doplnila.

A v českém týmu podle ní vládne na palubovce i v zázemí pohoda a ani v nejmenším ji nenarušil ani dodatečný příjezd Jany Veselé, která kvůli povinnostem v zámoří zmeškala kompletní společnou přípravu. Naopak, vítězka WNBA okamžitě mezi spoluhráčky zapadla.

"Ona je zlatíčko. Jak povahou, tak herně. Myslím si, že její souhra s námi bude v pohodě. Měla dopředu připravené akce, které si prostudovala. Na tréninku si už jen drobně ujasňujeme detaily. Takže je všechno v naprostém klidu," řekla na adresu dlouholeté spoluhráčky. Klidný průběh přitom měla prakticky celá příprava i v době, kdy ještě bylo v kádru sedmnáct hráček a čekalo se na vyřazování. "Nenastala vůbec žádná vyhrocená situace, která by se musela řešit," ujistila Horáková.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....