19. ledna 2015 16:16 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V Pákistánu neušili Čechům míč pro ragby, jejich logo prý skrývá Alláhovo jméno

Logo českého rugby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo českého rugby. | foto: designportal.cz

PRAHA Působí to až absurdně. Čeští ragbisté nebudou mít míče s logem dvouocasého lva, pákistánský dodavatel totiž zakázku odmítl vyrobit. Symbol v sobě prý ukrývá jméno Alláha a jednalo by se tak o znesvěcení jeho osoby.

Informaci přinesla Česká televize ve svém pořadu 168 hodin. Pákistánci našli znak podobný Alláhovu jménu u kořene lvího ocasu. „Náhodnou podobu lze spatřit, ale neviděl bych v tom žádnou urážku,“ řekl v reportáži religionista a teolog Ivan Odilo Štampach.

„Je to přecitlivělost. Ale v tomto případě bych respektoval jejich cítění, jedná se o obchodní záležitost.“ Od zakázky nakonec couvla i Česká ragbyová unie, na míčích bude uveden jen nápis „České ragby.“ Na ostatní výbavě týmu logo prozatím zůstane.

Generální sekretář unie Pavel Myšlák se ovšem podivuje nad faktem, že dvouocasý lev získal řadu designových ocenění a žádný z odborníků v něm neshledal shodu se znakem islámského Boha. „Všichni to hodnotili pozitivně, nikdo v tom nic nenašel,“ dodal Martin Charvát z PR agentury Konektor.

Pákistánská strana v protiargumentech hovořila o velkém ponížení. V muslimské komunitě by kaligrafie mohla vyvolat vlnu nevolí. Zakázku zastřešovala firma Adidas, která s tamní textilní společností úzce spolupracuje.

lsoLukáš Šonský