2. října 2014 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vůdce Boko Haram žije. Dechu mě zbaví jen Alláh, vyvrátil zvěsti o své smrti

Žiju! vyvrátil vůdce nigerijských islamistů zvěsti o své smrti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žiju! vyvrátil vůdce nigerijských islamistů zvěsti o své smrti. | foto: YoutubeReprofoto

ABUJA Vůdce islamistických milic Boko Haram Abú Bakr Šekau ve čtvrtek vyvrátil na videu zaslaném agentuře AFP zprávy nigerijské armády o své údajné smrti. Na nahrávce rovněž potvrdil, že na dobytých územích na severovýchodě země založil po vzoru teroristické organizace Islámský stát (IS) chalífát, v němž uplatňuje přísné islámské právo šaría.

"Tady jsem a živý," prohlásil Šekau na 36minutovém videu. "Nezemřu, dokud mě dechu nezbaví sám Alláh," dodal.

Zabití nejhledanějšího teroristy v zemi Nigérie oznámila před týdnem. O jeho smrti se od roku 2009 spekulovalo již dvakrát, tentokrát ale armáda poprvé vydala oficiální prohlášení. Uvedla, že Šekau je mrtvý už dávno a že nyní vojáci zabili na severovýchodě země i muže, který se za něj na videích vydával. Podle mluvčího armády Chrise Olukoladeho se jméno Abů Bakra Šekaua stalo jakýmsi symbolickým znakem velitelů Boko Haram.

Islamističtí teroristé ze sekty Boko Haram bojují proti centrální vládě od roku 2009. OSN skupinu letos v květnu zařadila na svůj oficiální seznam teroristických organizací, Spojené státy tak učinily už loni. Jen za letošní rok při zhruba stovce teroristických útoků zabili přes 3000 lidí. Na svědomí mají také únos více než 250 dívek ze střední školy v Chiboku, o jejichž osudu stále není nic známo. Dalším desítkám mladých žen se podařilo ze spárů islamistů zachránit.

BOKO HARAM

 • Sekta Boko Haram byla založena v roce 2002 v severonigerijském městě Maiduguri.
 • Oficiální název sekty zní "Lidé oddaní propagaci Prorokova učení a džihádu", organizace však proslula pod místním jménem "Boko haram", ve volném překladu "Zákaz západního vzdělání"
 • Od svého vzniku sekta odmítá jakoukoli politickou a společenskou aktivitu spjatou se západní společností, včetně volební účasti či vzdělávání západního typu (odtud její neoficiální název)
 • Primárním cílem sekty je vytvoření islámského státu a zavedení náboženského práva šaría na území celé Nigérie.
 • Její metodou je v posledních letech především teror. Od roku 2009, kdy vyhlásila ozbrojené povstání, útočí převážně na civilní cíle: vládní úřady, školy, banky. Na svědomí má už tisíce lidských životů, asi 250 000 civilistů bylo kvůli bojům donuceno  opustit domovy.
 • Lidovky.cz, ČTK

  ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
  ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

  Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

  Najdete na Lidovky.cz