Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Český florbalový střelec Zálesný: Můžeme favorizované Finy porazit

Sport

  13:29
HELSINKY - Před osmi lety rozhodl útočník Aleš Zálesný o dosud jediné výhře českých florbalistů ve vzájemných zápasech s Finskem. Vítězným gólem i asistencí přispěl k výsledku 4:3 v základní skupině na mistrovství světa v Helsinkách. V dalším souboji opět v Hartwall Areně půjde ale na světovém šampionátu o finále.

MS ve florbale (Aleš Zálesný v akci). foto: ČTK

Navíc tým Suomi jako hlavní favorit obhajuje titul z Prahy, zatímco český tým se pokusí probrat po nevydařených zápasech s Norskem i Estonskem, v kterých ale přece jen vybojoval postup do semifinále.

"Je to už hodně dávno. Finové nás tehdy neskutečně přestříleli. Ale my tu měli takový tým, kde bylo vidět srdce a urvali jsme to," vzpomínal Zálesný na památnou bitvu, která přinesla jedinou výhru nad Finskem z dosavadních 24 zápasů. Svou trefou v 46. minutě tehdy zvýšil na 4:1, tým Suomi už jen zkorigoval výsledek.

DÁLE ČTĚTE

Zálesný věří, že historický výsledek je možné zopakovat. "Musíme si pohlídat ty jejich šutéry, bránit a zblokovat střely. Samozřejmě nás taky musí podržet gólman. Pak se můžeme prosadit z protiútoků. Doteď nám to moc nelepilo, to se musí obrátit. Porazit Finy u nich doma bude strašně těžké, mají našlápnuto na zlato," prohlásil třicetiletý útočník švédského Warbergu.

Dodává, že oproti čtvrtfinálovému zápasu s Estonskem musí dojít k výraznému zlepšení. "Bylo to neuvěřitelné. Hráli jsme strašně špatně, to jsem ještě nezažil. Bez nasazení, bez srdce. Jestli tady chceme uspět a přijet domů s medailí, tak takhle hrát nemůžeme," uvědomuje si vyhlášený hecíř Zálesný.

Česko - Estonsko (kapitán florbalistů Fridrich).

"Když to nejde, tak se to musí urvat dřením, srdíčkem. Ale my jsme nedřeli. Postup byl velké štěstí. Já jsem jeden z hecířů, ale srdce každý musí zapojit sám, nikomu ho z těla nevyrvu. Popřemýšlím nad tím, jak ho klukům rozpumpovat." Nechce se spoléhat jen na to, že by postup do semifinále po dramatickém boji mohl mužstvo nastartovat. "To jsme si mysleli už po Norech. Připomíná mi to hokejový šampionát, je to stejný průběh. Tam naši prohráli s Nory.

Ale nemůžu říct, že dopadneme stejně," doplnil k paralele s českými hokejisty, kteří získali v Kolíně nad Rýnem překvapivě zlato. Počínání týmu Vladimíra Růžičky v květnu Německu viděl od semifinále na vlastní oči. "Byl jsem tam s dcerou a s námi Radek Sikora se synem na semifinále proti Švédům a na finále s Ruskem. Byla to senzace, nevěřil jsem, že můžou jít do finále," vzpomínal Zálesný.

Po semifinále se vraceli do Švýcarska, kde oba působili, na boj o zlato se však hned druhý den vrátili. "Jeli jsem 600 kilometrů domů a říkali jsme, že je to senzace, že tam musíme. Já viděl poprvé v životě živě, jak zvedli pohár. Úžasná věc. Shodou okolností jsme byli ve skyboxu vedle Viktora Tichonova, mám s ním i fotku. I gratuloval, že jsme vyhráli, protože jsme měli české dresy," pochlubil se Zálesný se setkáním s trenérskou legendou sovětského a ruského hokeje.

Česko - Estonsko (florbalisté nájezdy zvládli).

Podle Zálesného by mohl florbalisty boj hokejistů motivovat. "Možná budeme muset zápasy sehnat, pustit si to a nakopnout se. Je třeba nějakou takovou motivační věc udělat. Jestli takhle chceme hrát dál i s Finy, tak neskutečně vyhoříme. Dostaneme deset a půjdeme z placu se sklopenou hlavou," prohlásil Zálesný. Finy požene zaplněná Hartwall Aréna pro 13.500 diváků a na atmosféru se těší i Zálesný.

"Neříkám, že mě nebaví hrát v prázdné hale, ale chybí to tady. Ta motivace a vyhecování nejsou pak tak jednoduché. Hraje se samozřejmě, aby se vyhrálo, ale taky pro lidi," doplnil Zálesný. Potýká s naraženou patou, už proti Estonsku hrál se sebezapřením. "Moje pata je velmi špatná, až mi slzy hrkaly do očí. Ale dřel jsem. Fyzioterapeut mi to nedoporučil opíchnout, že by to prý bylo ještě horší," dodal Zálesný.

Autor:

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč