Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Florbalový hrdina Tomáš Kafka: Na vnitro se vrhnu až po turnaji

Sport

  11:00
PRAHA/HELSINKY - V civilu řeší odhalování a prevenci podvodů v Česku a na Slovensku. Senior manažer poradenské společnosti Ernst &Young Tomáš Kafka (32) ve středu řešil jiný zapeklitý problém. Jak vychytat Estonce při nájezdech ve čtvrtfinále florbalového mistrovství světa.

Tomáš Kafka v akci (MS ve florbale). foto: www.cfbu.cz

Brankář českého týmu nakonec pustil za svá záda jen jeden míček ze tří pokusů soupeře. Dnes na něj v Helsinkách čeká asi ještě tvrdší oříšek – úřadující mistři z Finska.

Proti Estonsku jste chytal až nájezdy. Proč ne od začátku?
Takhle jsme se s trenérem dohodli, odpočinek před semifinále mi vyhovoval. Nikdo nečekal, že Estonci budou takovým problémem.

Čím vás papírový outsider zaskočil?
Nejvíce tím, že hráli jenom na dvě lajny. Tím eliminovali svoje nejslabší hráče. Byli navíc disciplinovaní a měli i dobrou taktiku. Nám naopak nic nevycházelo.

Česko držel svými zákroky David Rytych. Proč jste ho před nájezdy vystřídal?
Bavili jsme se s trenérem, že pokud k nim dojde, půjdu tam já. Mám už něco odchytáno a dokážu udržet chladnou hlavu. A je vždy lepší, když si to řekneme před zápasem, a ne až v afektu před nájezdy.

Věřil jste si na penaltový rozstřel?
Když už jsme přežili v prodloužení infarktové momenty při šancích Estonska, tak ano. Věřil jsem nejen sobě, ale i klukům, že nějaký gól dají.

Kolik by měl vůbec brankář v průměru chytit nájezdů?
Když čelíte těm nejlepším exekutorům, tak byste měl chytit tak dva nájezdy z pěti. Jednou jsem ale v exhibičních nájezdech proti Finům dostal jen tři góly ze třinácti pokusů.

Finové váš čekají i v pátek v semifinále...
... a pokud předvedeme stejný výkon jako proti Estonsku, tak dostaneme desítku. Oni si vypracovali spoustu šancí, ale naštěstí je neproměnili. To Finové jsou mnohem nebezpečnější. Z deseti šancí jich takových šest promění.

Tomáš Kafka v akci (MS ve florbale).

Bilance české reprezentace proti Finsku není vůbec příznivá. Vyhráli jste jen jeden ze 24 vzájemných zápasů. Proč?
Ještě před pěti lety jsme s nimi hrávali vyrovnané zápasy. Výkonnostně nám ale utekli. Mají skvěle poskládaný tým s individualitami.

Česko porazilo Seveřany jen v roce 2002 právě v Helsinkách. Čím jste je tehdy přehráli?
Měli jsme smrtící brejky. Oni naopak nemohli dát dlouho gól, měli jsme totiž kompaktní obranu. Teď ale nemáme kompaktní obranu ani smrtící brejky. (smutně) Ale třeba nás podcení. (s nadějí v hlase)

Až se z šampionátu vrátíte, čeká vás prý další složitý úkol. Audit na ministerstvu vnitra...
Je to tak. S kolegy máme rozdělané čtyři velké projekty včetně vnitra. O detailech ale nemohu mluvit.

Fandí vám kolegové?
Zrovna ve středu jsem mluvil s naší hlavní šéfkou Magdalenou Souček. Gratulovala mi k postupu a přála hodně štěstí. Já jsem jí říkal také o jedné vtipné věci.

Povídejte.
Denně mi chodí monitoring tisku. A v posledních dnech je osmdesát procent věcí uveřejněných o Ernst & Young o florbalu. (směje se) A tenhle monitoring čtou i všichni moji šéfové.

Takže děláte firmě slušnou reklamu, že?
Třeba dostanu od PR oddělení nějakou věcnou cenu....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!