16. listopadu 2009 7:57 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Cesta k boxerské nesmrtelnosti vede přes pot, krev a prachy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Ondřej Pála ničí Henryho Duivena juniora. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Pála ničí Henryho Duivena juniora. | foto: www.boxing.cz

PRAHA Před týdnem spolu boxovali o světový boxerský titul obrovitý Rus Nikolaj Valujev a britský drzoun David Haye. Zní to až neuvěřitelně, ale reálně se blíží možnost, že se v podobném zápase představí i český bijec.

BLÍŽÍ SE KE SVÉMU CÍLI

Ali, Frazier, Tyson, Valujev, Haye. S trochou štěstí a dovednosti se po bok těchto jmen může zařadit i Ondřej Pála. Co mohou mít tato jména již příští rok společného? Pás šampiona organizace WBA. Že vám tam jedno jméno zatím nesedí?

Český boxer Ondřej Pála sice v současné době figuruje v celkovém žebříčku těžkých vah až na hranici první padesátky, k mistrovskému pásu světového šampiona WBA a příslušnosti k legendám tohoto sportu má ale blíže, než si kdokoliv v Česku uvědomuje.

"Zda může boxovat o titul? Ano, Ondra je hotový boxer, kromě nabírání zkušenosti již nemá moc v čem se zlepšovat," tvrdí Jaromír Soukup, manažer Ondřeje Pály a promotér v jedné osobě. Možná se to může zdát jako zbožné přání, ale nemožné to není.

HISTORIE PROMOTÉRŮ

- Uvolněný posez, telefon na uchu, doutník v koutku úst a sklenička Bourbonu na stole. Takový je tradiční obrázek promotéra v USA. V Česku nepoznamenaném fenoménem historii profesionálního boxu je to spíše šílené afro a zlaté řetězy Dona Kinga. Dávná minulost a vrcholící současnost.

- První promotéři začali ve Spojených státech své aktivity na přelomu 19. a 20. století. Legendou a zřejmě prvním člověkem, který si označení promotér zaslouží je Tex Ricard. Ten v roce 1906 v hornickém městečku Goldfield v Nevadě sezval dva tehdejší borce lehké váhy a pro vítěze připravil ohromující výhru 30 tisíc dolarů. Jeho investice se mu bohatě vrátila, protože na zápas se přišlo podívat osm tisícovek diváků a Tex vybral na vstupném dvojnásobek této částky.

- Texovi patřilo předválečné období, ve třicátých letech se na výsluní vydrápal Mike Jacobs, zejména díky spolupráci s Joe Louisem – ten zůstal šampionem těžké váhy dlouhých 140 měsíců, během kterých vyhrál 27 zápasů. Jejich International Boxing Club byl v padesátých letech místem zrodu neporaženého šampiona - Rocky Marciana.

- Sedmdesátá léta už zrodila jiný typ promotérů - showmany. Patří k nim samozřejmě i ten zřejmě nejznámější – Don King. Jeho nadšení pro tento sport se zrodilo v roce 1971 ve vězení, kde si odpykával trest za to, že ukopal svého dlužníka k smrti (dostal pouhé 4 roky pro nedostatek důkazů).

- V rádiu slyšel reportáž ze zápasu Muhammada Aliho a Joe Fraziera a rozhodl se pustit do boxerského byznysu. Jeho první akcí byl dobročinný zápas právě legendárního Aliho pro nemocnici v Clevelandu. Už v roce 1974 ale uspořádal slavný zápas mezi Ali a Foremanem v Zaire ("The Rumble in the Jungle"), který mu vynesl 10 milionů dolarů. A o rok později slavil s Alim ještě větší úspěch v duelu s Frazierem nazvaný "Thrilla in Manila". Během dalších tří dekád se mu podařilo shromáždit pod svou stájí úctyhodný seznam těch nejlepších boxerů.

"Vše je nyní na promotérovi, tedy na mě. Máme domluvenou schůzku s majitelem Areny (německá stáj Arena Boxing-Promotion vedená Turkem Ahmetem Önerem, pozn. redakce) a chci s ním vyjednat Ondrovi příští zápas," vysvětluje Soukup. A právě další zápas může pětadvacetiletého mladíka posunout až k možnosti vyzvat světového šampiona.

Promotéři nejsou mafiáni
Jak Soukup potvrzuje, za titulem šampiona totiž nestojí jen dřina a kvality boxera. Hodně záleží i na umu jeho manažera, trpělivosti, se kterou oba stoupají až k nejvyšším příčkám. Ano, k boxu zákulisní taktizování a moc peněz patří, rozhodně to není semeniště mafiánů, jak si leckdo myslí. Spíše tvrdý byznys. Za punc "mafiánství" může spíše velká řada nepravdivých legend a velká fantazie lidí.

"Profibox si získal pověst mafiánského sportu. Je to i svým způsobem kolorit, ale rozhodně to tak není. Za tuto image může několik faktorů. Třeba to, z jakých podmínek dříve ti nejlepší boxeři přicházeli. A nepochybně také sport jako takový. Boxery polovina lidí obdivuje, druhá se jich bojí. Ale zbytečně. Zákulisí boxu je obchod, jako jakýkoliv jiný. Musíte mít při jednání protistraně co nabídnout. Pak s vámi jednají jako rovní s rovným," přibližuje situaci sportu tvrdých mužů jeden ze dvou českých promotérů.

Druhou skupinou je Max1promotion. "Rozhodně se nescházíme v temných uličkách, či podzemních parkovištích s horou bodyguardů a kufříky peněz," dodává Soukup s úsměvem.

Cesta k titulu
Jeho hlavní "kůň" Ondřej Pála, který trénuje v malé tělocvičně v Praze-Braníku, se díky tvrdé práci v případě další výhry může dostat reálně na dostřel k bitvě o pás šampiona WBA s Davidem Hayem.

"Je to vše o schopnosti vyjednávat. Máme už v jednání budoucího soupeře. Pokud by nám to vyšlo a Ondra jej porazí, dostane se na žebříčku WBA do první patnáctky. Poté již můžeme vyjednávat s manažerem Hayeho," má jasno Soukup.

Domácí prostředí je znát
Při jednání bude důležité také domluvit místo konání. V tomto sportu nad jiné platí fakt, že kdo je doma, má velkou výhodu. "Mým přáním je Praha," zasní se na chvíli Soukup. Ale ani, kdyby v této důležité podmínce neuspěl, nebojí se, že by jeho svěřenec na půdě soupeře prohrál. "Boxer, o kterém jednáme, je sice na žebříčku mnohem výše, ale viděl jsem je oba boxovat. Ondra je úderově i takticky lepší," dodává opět již důrazně.

Český profesionální box se tak v roce 2010 může dočkat třetího zápasu o titul mistra světa v historii (po Lukáši Konečném a Rudolfovi Krajovi, oba ale neuspěli). Nyní ale v té nejsledovanější váhové kategorii, kde pás šampiona znamená vstupenku k boxerské nesmrtelnosti. Muhammad Ali, Joe Frazier, Mike Tyson a vedle nich jméno Ondřej Pála. Představa, při které má fanda profiboxu příjemné mrazení v zádech.

  • 5Diskuse
Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na Lidovky.cz