Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neuvěřitelný Björndalen získal 95. triumf kariéry. Čeští biatlonisté nezářili

Sport

  19:19
ÖSTERSUND - Loni byli hned v úvodním individuálním závodě na pódiu, letos čeští biatlonisté na nejlepší nestačili. Příliš jim nevyšla střelba, nepatřili ani k nejrychlejším běžecky. A tak byl v Östersundu ve vytrvalostním závodě nejlepší 28. Jaroslav Soukup. Vyhrál 41letý Ole Einar Björndalen z Norska, který si připsal už 95. triumf ve Světovém poháru.

Ole Einar Björndalen foto: Reuters

Po euforii z minulé sezony umocněné povedeným startem smíšené štafety do té letošní přišlo vystřízlivění - Češi v prvním individuálním startu nezářili.

Srazila je zejména střelba, v níž navázali na ne úplně přesvědčivou mušku ve štafetě: Michal Šlesingr udělal pět chyb, Michal Krčmář šest, nejpřesnější byli Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup, kteří minuli třikrát.

Přesná střelba se přitom vyplácela: první Björndalen ani třetí Alexej Volkov ani jednou neminuli. Mezi ně se vklínil Simon Schempp, který na startu sezony působí velmi silně.

„Dneska nemůže být pozitivní hodnocení. Nezvládli jsme to úplně střelecky. Běžecky to taky nebyla žádná sláva. Takový závod jako dnes už určitě nějakou dobu nepamatujeme,“ řekl šéftrenér biatlonistů Ondřej Rybář v rozhovoru pro Českou televizi.

Nejrychlejší byl Martin Fourcade

Češi byli v akci už od začátku: jako první vyjížděl Krčmář - a čas měl slušný, jenže hned na úvodní střelbě chyboval.

To samé poté předvedli i Moravec, Šlesingr a Soukup.

Chyby Čechům přibývaly - a běžecké časy rovněž patřily k průměru. Byly daleko od vedoucího Martina Fourcada, který na trati všem pláchnul, jenže pět chyb na střelnici ho srazilo.

Češi však nestačili ani na další, se svými časy byli ve třetí desítce, obvykle rychlý běžec Moravec dokonce až ve čtvrté.

A tak místo nich zářili jiní.

Největší hvězdou se stal Björndalen. Už není tak dominantní v běhu jako dřív, za Fourcadem zaostal o více než minutu a půl, ale přesná střelba ho vynesla až do čela. Znovu navýšil svůj rekord v počtu vítězství ve Světovém poháru na 95 (k tomu získal jedno i mezi běžci).

„Někdo říkal, že by chtěl stovku vítězství. A tímto směrem to získat může,“ řekl Rybář. „Věděl, že jedna rána vedle by mu to odstřelila, tak si poslední rány pohlídal. Je to zkušený matador. Obětuje tomu 150 procent.“

A stále nekončí.

Autor: