29. listopadu 2015 16:43, aktualizováno  19:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Z šestnáctého místa pro bronz. Biatlonová štafeta začala sezonu parádně

Česká biatlonová štafeta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká biatlonová štafeta. | foto: (C) Český biatlon, Petr SLavík

ÖSTERSUND Po první položce jim patřilo až 16. místo, po třetí položce pro změnu vedli a v cíli se radovali ze třetí příčky. Medailová série smíšené štafety biatlonistů pokračuje, v zahajovací den Světového poháru si kvarteto Vítková, Soukalová, Šlesingr a Moravec znovu řeklo o stupně vítězů. Lepší byli jen Norové a Němci.

Na hrách v Soči byli stříbrní, na mistrovství světa v Kontiolahti zlatí. Smíšená štafeta je výkladní skříní českého biatlonu. Také při poháru v Östersundu ji už Češi předloni vyhráli. Za poslední tři sezony až na jedinou výjimku vždy stáli na stupních vítězů.

A platí to i po posledním závodě v Östersundu.

Norské kvarteto Hornová-Birkelandová, Eckhoffová, J. Boe a T. Boe slavilo vítězství, německá čtveřice doběhla s odstupem 33 vteřin druhá. A ta česká se ztrátou 1:11 minuty třetí.

Veronika Vítková, jak má ve zvyku, se v mlýnici po startu hned probila na první příčku. Tři dobíjení na ležce ji však srazily až na 16. místo, zachraňovala se teprve poslední ranou. Rázem měla půlminutovou ztrátu. Ale ještě větší manko nabrala po trestném kole Oberhoferové italská štafeta.

Výborným během a především bezchybnou rychlou stojkou Vítková své manko mohutně likvidovala, ze stojky odjížděla osmá, 20 vteřin za nečekaně vedoucí Švédkou Högbergovou. Ta se poté pořadím propadala, zatímco Češka předvedla nejrychlejší třetí kolo a dorážela vláček před sebou. Na předávku přijela Vítková v kontaktu, sice sedmá, ale jen se sedmivteřinovou ztrátou na první příčku Francie.

Pád zbrzdil při předávce Němku Hinzovou, naopak Gabriela Soukalovávyrazila jako ďas, objela skrumáž na předávce a po chvíli už byla třetí, dýchala na záda Norce Eckhoffové a Francouze Braisazové. A po bezchybné ležce už jela Češka s náskokem devíti sekund první, když největší soupeřky nejméně dvakrát dobíjely.

Stejný počet dobíjení spotřebovala Soukalová i na stojce, přesto po ní uhájila pět vteřin před Eckhoffovou a osmnáct před Němkou Hinzovou. Zato mistryně světa Jurlovová pohřbila dvěma trestnými koly ambice Ruska.

Před předávkou Soukalová pustila Norku před sebe, ale společně předávaly o 20 vteřin před třetím Německem, čtvrtá Ukrajina už ztrácela takřka minutu, sedmá Francie 1:09 minuty.

Michal Šlesingr na střelnici.
Gabriela Soukalová (v modrém) v cíli svého úseku.

Michal Šlesingr dobíjel vleže pátou ránu, a tak mu Johannes Boe o 13 vteřin ucukl. Na stojce Boe třikrát opravoval, Šlesingr dvakrát a klesl na třetí příčku za Němce Dolla. Na poslední předávce platilo pořadí: 1. Norsko, 2. Německo -13,6, 3. Česko -26,7, 4. Švédsko -1:30,1, 5. Francie 1:40,3.

A pak přišlo na posledním úseku představen velikánů. Sedminásobný mistr světa Tarjei Boe proti loni druhému muži Světového poháru Němci Schemppovi a trojnásobnému medailistovi z posledního světového šampionátu Ondřeji Moravcovi.

Moravec vleže jednou opravoval, naopak Boe ani Schempp nezaváhali a odstup Čechů na člo závodu narostl na minutu. Vstoje dvakrát zaváhal Schempp, stejně tak Moravec, dál platilo status quo. A třetí příčku český finičman s naprostým přehledem ubránil před štafetami Francií a Švédska.

Tomáš Macek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!